کد خبر: 12595

فاطمه آلیا در گفتگو با قم خبر:

خلا جامعه ما عاطفه، محبت و مهربانی است که باید این مسئله در جامعه اسلامی حل شود و با امربه‌معروف روح محبت را در خانواده تزریق کنیم، زیرا امام حسین(ع)شهید امربه‌معروف و نهی از منکر است.

 فاطمه آلیا نماینده مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار قم خبر، درباره وضعیت زن در جامعه امروز می گوید: چیزی که اسلام به آن تاکید می‌کند همان نیاز جامعه است، یعنی نقطه تکامل جامعه انسانی که همین خویشتن‌داری است و در آیات قرآن به آن تاکید ویژه شده، البته در سیره اهل‌بیت(ع) نیز به آن توصیه زیادی شده است.

 
به‌طور طبیعی در دنیا تحولاتی رخ می‌دهد و ما می‌خواهیم بگوییم که تمدن غربی به دست خودش محکوم، شکست‌خورده و ناکام شده است. حرکتی که بعد از رنسانس برای حمایت از زنان شروع شد توطئه‌ای از سوی مردان بود، البته پشت آن قضیه این بود که زنان نیروی کار ارزان‌قیمت هستند، زنان باید از خانه‌ها بیرون بیایند و وارد محیط اجتماعی شوند و برای رشد فرهنگ جامعه زنان را ابزار کار خود قراردادند.
 
ساختار وجودی و فیزیک زنان سبب شد تا روی خانم‌ها سرمایه‌گذاری ویژه‌ای شود و این کارها بیشتر جنبه منفعت‌جویانه و اقتصادی داشت که در این راستا از زنان استفاده ابزاری شد، اما ظاهر قضیه به شکلی بسیار جذاب و فریبنده مانند یک مسابقه معیوب با آثار مخرب در جامعه برگزارشده بود.
 
برابری حقوق زن و مرد فریبی بارنگ و لعاب بود  
 
برابری حقوق زن و مرد که از سال 1950 به بعد آغاز و سبب شد تا یک سلسله ادبیات فریبنده در جامعه بدون بیان واقعیات و نشان دادن اصل واقعیات به وجود آمد، درحالی‌که بر اساس فرهنگ اسلامی که حاکم بر مناسبات سالم در جامعه است مسائلی از جنس برابری حقوق و زن و مرد بیان می‌شود اما باید توجه داشت که زن و مرد قبل از این‌که جنسیت مطرح شود انسان هستند و در حقوق انسانی باهم برابر هستند.
 
زن و مرد در تکالیف خانوادگی، اجتماعی و بسته به نوع خلقتی که دارند  وظایف، حقوق و مسئولیت‌های متفاوتی دارند، بنابراین بحث برابری حقوق زن و مرد از ابتدا یک بحث انحرافی، ضد انسانی، ضداجتماعی بود و ما مفتخر هستیم که امام خمینی(ره) از همان سال‌های 1340 به بعد این هشدار را به مردم دادند و در سال‌های 1979 به بعد که در دنیا اجلاس‌هایی به‌عنوان پکن، پکن+5، پکن +10 و امسال نیز پکن+20 برگزار می‌شود، البته کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان را با عبارت‌های زیبای فریبنده نیز برگزار کردند و به تجربه ثابت شد که این طرح‌ها و تفکر به شکست محکوم شد.
 
رفع تبعیض علیه زنان فریب غرب است
 
حتی اگر ما از تفکر ناب اسلام کلامی به میان نیاوریم و آن را حساب نکنیم بازهم شکست این طرح محرز است و نشان می‌دهد که این طرح‌ها دیگر در بین جوامع جایگاهی ندارد، همه می‌دانند که آن کشورها و دولت‌هایی که این طرح‌ها را قبول داشتند بیشتر با تبعیض و بی‌عدالتی حقوق زنان مواجه شدند.
 
آنچه اسلام و نظام جمهوری اسلامی به‌عنوان یک ایده پیشنهاد می‌دهد بحث عدالت بین انسان‌ها در دنیا است و الگوهای که بر اساس دین و شریعت پیشنهاد شود پایدار و ماندگار است که نمونه بارز آن جمیله بوپاشا و مروه شروینی است.
 
در جوامع بشری مقاومت این روزها به‌شدت مطرح‌شده است که نماد استقامت زنان مسلمان و برگرفته از فرهنگ عاشورا و پایداری است که همه آن‌ها ریشه در صبر و مقاومت حضرت زینب(س) دارد، به‌عنوان‌مثال دختر شهید عماد مقنیه زمانی که در حضور رهبر معظم انقلاب حاضر شدند باوجود حجاب کاملی که داشت چادر ایرانی که منطبق بافرهنگ ایرانی اسلامی ما بود را پوشیدند و چادر را به‌عنوان نماد شخصیت دهی برای زن در نظر گرفت.
 
در حال حاضر زن مسلمان ایرانی در جامعه جهانی جایگاه الگویی دارد وزنان اصیل ایرانی ثابت کردند که الگوهای اسلامی موفق هستند و الگوهای غیر اسلامی هرچند که چند صباحی رونق داشته باشند محکوم‌به شکست هستند.
 
 مردان تئوریسن جنبش فمنیزم
 
جنبش فمینیزم زمانی با شعار توجه به زنان مطرح شروع شد، اما بازهم صحنه‌گردان آن مردان بودند و با مطرح کردن این بحث نه‌تنها به زنان اصالت و اعتبار ندادند، بلکه تقابل زن و مرد را به وجود آوردند و آن‌ها را روبه روی‌هم قراردادند و توازن خانواده و اجتماع از همان زمان به هم‌ریخت.
 
شعار اصلی داعیه‌داران تکریم به حقوق زنان این بود که به حقوق زنان توجه نمی‌شود، درحالی‌که اگر ما آموزه‌های دینی را بررسی کنیم، مشاهده می‌کنیم نمایندگان مجلس در مجلس هفتم بخشی از مسئولیت‌ها را با عنوان قانون حقوق و مسئولیت زنان در جمهوری اسلامی به تصویب رساندند که این قانون 144 بند دارد و در آن حقوق و مسئولیت زنان و دختران بررسی‌شده است.
مطرح کردن مباحث حقوقی زنان و برابری حقوق آن‌ها با مردان در جامعه اسلامی نشان‌دهنده بی‌اطلاعی زنان از اسلام است، زیرا اگر آن‌ها از نگرش اسلام به زن باخبر شوند متوجه می‌شوند که دین و آیین اسلام چه بها و ارزشی به زن داده است.
 
امام حسین(ع) با عصمت و امامتی که داشتند همیشه به احترام حضرت زینب(س) که ازنظر سنی هم کوچک‌تر بودند تمام‌قد می‌ایستادند تا آن بانوی بزرگ و مجلله بنشینند، بنابراین اگر معارف بلند اسلامی برای مردم بیان شود متوجه می‌شوند تنها دینی که بهترین جایگاه را به زنان داده است دین مبین اسلام است.
 
فمینیست اسلامی زائیده تفکر غربی است  
 
اما افرادی که دیدگاهی به‌عنوان فمینیست اسلامی را مطرح می‌کنند، افرادی هستند که ازنظر نگرش و تفکر، افراد وا‌داده غربی هستند، درواقع این تفکر التقاطی است که فقط درباره جایگاه زن نیست، بلکه درباره مباحث عمیقی مانند تکامل نیز به‌کاررفته است.
فمینیست اسلامی با اتکا به برخی نظریات فروید در نظر داشت تا مباحثی را از دل آیات قرآن استخراج کند و آن‌ها را باهم یکدست کند و با آن زنان را فریب دهد، اما آنچه در منویات امام راحل و رهبر معظم انقلاب به چشم می‌خورد نشان‌دهنده توجه ویژه‌این سکان‌داران نظام انقلاب اسلامی به جایگاه زن است.
 
زنان باید مطالبه گر باشند و از دنیا مطالبه کنند که چرا به حقوق اصلی زنان اهمیت نمی‌دهند، سئوال ما باید از مدعیان حقوق بشر و حقوق زنان این باشد که چرا به اسم آزادی زن، آن‌ها را دربند می‌کشید و اسیر می‌کنید؟ در حال حاضر جوامعی که فریادگر حقوق بشر هستند به اسم حقوق بشر حقوق زن را ذبح می‌کنند، زنان ایرانی باید مطالبه گری کنند که چرا به اسم آزادی زنان فرهنگ، نگرش و تفکر اصیل زنان را نشانه می‌گیرند.
 
زنان می‌توانند سرنوشت جامعه را متحول کنند
 
اگر بخواهیم به نقش منفی و مثبت زنان اشاره‌کنیم می‌توانیم به الگوهایی منفی مانند زن نوح و لوط و الگوهای مثبتی مانند همسر فرعون و حضرت مریم(س) اشاره‌کنیم که جامعه زمان خودشان را متحول کردند. اگر به نقش حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س)نگاه کنیم متوجه می‌شویم که آن بانوان بزرگ و آسمانی الگوی زنان و مردان جامعه است و صبر حضرت زینب(س) درواقعه سرخ عاشورا الگوی مهمی برای همه زنان و مردان مسلمان است.
 
امام راحل در بیانات خود تاکید داشتند که قرآن  است وزنان نیز انسان‌ساز هستند، زیرا یک زن می‌تواند خانواده، محله، فامیل و اجتماع را متحول کند. خانم‌ها باید نخست خود را تهذیب کنند تا بتوانند جامعه را متحول کنند، زیرا اگر خودش متحول شود جامعه هم متحول می‌شود. زنان ایران اسلامی باید بصیرت خود را نسبت به زن عاشورایی، خطبه حضرت زینب(س) و نحوه زندگی ایشان بالا ببرند تا بتوانند جامعه را بسازد.
 
خلا جامعه ما عاطفه، محبت و مهربانی است که باید این مسئله در جامعه اسلامی حل شود و با امربه‌معروف روح محبت را در خانواده تزریق کنیم، زیرا امام حسین(ع)شهید امربه‌معروف و نهی از منکر است.
 
انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری