محمدرضا عارف با حضور در نمایشگاه عکس یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری از این نمایشگاه بازدید کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با حضور در نمایشگاه عکس «جلوه حضور» که به مناسبت سالگرد انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری در فرهنگستان هنر برگزار شد، از این نمایشگاه بازدید کرد.

عارف در حاشیه این بازدید اظهار داشت: این نمایشگاه فاقد وجود صحنه‌های دانشگاهی بود چرا که دانشجویان و جوانان در به صحنه کشیدن مردم و سیاسیونی که انگیزه نداشتند، نقش کلیدی ایفا کردند.

وی با بیان اینکه انتظار داشتیم صحنه‌های فعالیت دانشجویان در انتخابات در این نمایشگاه باشد، تصریح کرد: البته با توجه به اینکه دانشگاه‌ها در زمان انتخابات تعطیل بود ما چیزی در این زمینه در این نمایشگاه ندیدیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص اینکه آیا از انصراف خود به نفع روحانی در انتخابات پشیمان نیستید، گفت: بنده فضا را خالی نکردم و ما نگاهمان این بود که تکلیف‌مان را انجام دادیم. به خصوص جوانانی که با این نگاه در صحنه بودند نیز این موضوع را دنبال می‌کردند.

وی تاکید کرد: نتیجه انتخابات لزوما به معنای پیروزی نیست بلکه انجام وظیفه است؛ ما به نمایندگی از جوانان و دوستانی که همراه بودند از این تغییر و ایجاد فضای خوب و همچنین بازگرداندن امید به جامعه و حضور ارزشمند مردم خوشحال هستیم.

عارف درباره اقدامات لازم برای حفظ این سرمایه اجتماعی تصریح کرد: شاید مهم‌ترین مسئولیت در این زمینه بر عهده دولت باشد و وعده‌هایی را که داده است را باید بتواند انجام دهد، حتی مطالبات دیگری که در صحبت‌های سایر کاندیداها هم بود، دولت باید تلاش کند آن را عملی سازد تا این سرمایه اجتماعی حفظ شود.

این فعال اصلاح‌طلب حفظ سرمایه‌ اجتماعی را یکی از وظایف تشکل‌ها،‌نهادهای سیاسی و نخبگان جامعه برشمرد و یادآور شد: رمز موفقیت ما حضور مردم است که در این انتخابات نیز یک بار دیگر حضور خود را نشان دادند.

وی با تاکید بر اینکه مهم ترین مسئله برای همه جریانات سیاسی داخل نظام حفظ سرمایه اجتماعی است، گفت: ما در یک سال گذشته در این زمینه تلاش کردیم و الان نیز فکر می‌کنیم چگونه آن ۲۷ درصدی که در انتخابات شرکت نکردند را به صحنه بیاوریم.

رییس بنیاد ایرانیان تصریح کرد: بنابراین ما موضوع سرمایه اجتماعی را مطرح و دنبال کرده‌ایم که در این زمینه می‌توان به حضور در استان‌های مختلف و مجامع دانشگاهی اشاره کرد.

وی در خصوص وضعیت کانون اساتید خاطرنشان کرد: بحث تشکیل یک تشکل فراگیر صنفی از همان روزهای پس ازانتخابات مطرح شد و آن ۱۰۰۰ استادی که از من و آقای روحانی حمایت کردند، بعد از انتخابات به بیش از ۲ هزار نفر رسیدند.

عارف یادآور شد: در مراسمی که در دانشگاه تهران برگزارشد، آنها تقاضای تشکیل یک تشکل فراگیر برای اساتید را مطرح کردند و از این رو کارگروهی از اساتید دانشگاه تهران برای بررسی اقدامات در این زمینه تشکیل شد و ظرف یکی دو ماه نیز به نتیجه رسید.

عارف با بیان اینکه ما به این نتیجه رسیدیم که به یک تشکل فرهنگی‌، علمی و صنفی نیاز داریم گفت: ما روند خوبی را در این زمینه داشته‌ایم و اساسنامه آن نیز تصویب و تقدیم وزارت کشور شده است و انشاالله هر چه سریع‌تر مجوز فعالیت آن را بدهند.

این فعال اصلاح‌طلب در عین حال تاکید کرد: ما در برخی دانشگاه‌ها به صورت غیر رسمی فعالیت‌های آن را شروع کرده‌ایم و امیدواریم بتوانیم در ماه‌های آینده فعالیت‌های رسمی خود را آغاز کنیم.

وی درباره زمان راه‌اندازی روزنامه ایرانیان نیز گفت: ما مجوز آن را گرفته‌ایم اما درحال حاضر مشکل اقتصادی داریم که در صورت رفع شدن این مشکل روزنامه راه‌اندازی خواهد شد.

عارف درباره عملکرد اقتصادی دولت یازدهم اظهار داشت: در مجموع روند خوبی بوده است و من بیشتر نمی‌توانم قضاوت کنم اما انشاالله دولت در این زمینه موفق باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره وضعیت فرهنگی دولت نیز خاطرنشان کرد: باید توجه کنیم که دولت در چه شرایطی روی کار آمد اما به هر حال وزارت ارشاد در مجموع با توجه به مخالفت‌ها و مشکلات و اینکه همه در بخش فرهنگی دخالت می‌کنند، موفق بوده است.

وی در پایان افزود: به نظرم دولت موفق بوده و باید وزارت ارشاد با حمایت بیشتر برنامه‌های خود را برای ایجاد فضای امن‌تر، آزادتر و آرام‌تر برای فرهنگیان فراهم کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری