کد خبر: 12377

فرمانده مرزبانی ناجا با بیان اینکه ۸ هزار میلیارد تومان برای مرزها نیاز داریم، گفت: در ایران فقط یک مورد دستگیری ۳ نفر از افرادی را داشتیم که با تجهیزات انفجاری وارد کشور شدند و می‌خواستند به داعش بپیوندند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، سردار قاسم رضایی فرمانده مرزبانی ناجا در حاشیه نشست مشترک فرماندهی مرزبانی ناجا با نمایندگان فراکسیون مرزی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به جایگاه مرز که یک جایگاه ملی است و برای همه مردم است و تنها متعلق به نسل گذشته نیست بلکه به نسلهای بعدی هم تعلق دارند، از طرفی دیگر جایگاه مجلس و نمایندگان نیز ملی است، لذا این نشست برگزار شد تا نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان آخرین وضعیت مرزهای کشور قرار بگیرند.


وی افزود: در این نشست اقدامات انجام شده در مرزها بررسی شد و اقداماتی که نیاز است در آینده محقق شود نیز برآورد شد.

فرمانده مرزبانی ناجا ادامه داد: با توجه به گستردگی مرزهای کشور که بیش از هشت هزار و هفتصد و پنجاه کیلومتر وسعت دارد، سرمایه گذاری در مرز ضروری است لذا با توجه به عقب ماندگی گسترده در مرزها باید توجه ویژه ای به این موضوع داشت و خوشبختانه در این نشست نمایندگان به این ضرورت اذعان داشتند و نگاه آنها به این موضوع خوب بود و قرار شد در برنامه ریزی سال ۹۴ و برنامه ششم به موضوع مرزها بیشتر توجه کنند.

سردار رضایی با بیان اینکه بر اساس برآورد انجام شده بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان برای مرزها اعتبار نیاز داریم، اظهار داشت: سه هزار میلیارد تومان برای اعتبارات ابنیه ای و ۵ هزار میلیارد دیگر اعتبارات خدماتی و تجهیزاتی است که امیدواریم با پشتیبانی مجلس و دولت این بودجه اختصاص یابد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تردد افاغنه از سمت مرزهای شرقی ایران برای پیوستن به گروه داعش نیز گفت: تنها یک مورد دستگیری در مرز شمال غربی کشور انجام شد که در این عملیات سه نفر که شبانه با تجهیزات انفجاری وارد کشور شده بودند توسط گشت‌های هدفمند ما دستگیر شدند و تا امروز موردی گزارش نشده است.

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به کارگیری تجهیزات مدرن برای کنترل مرزها گفت: نگاه مرزبانی برای کشور در برنامه ششم، فناورانه محور است نه صرفا انسان محور؛ با این نگاه هم در راستای ارتقای مهارت‌ها و دانش مهارتی و هم در ورود تجهیزات اپتیکی و الکترونیکی برای کنترل مرزها گام بر می‌داریم.

وی تصریح کرد: هدف گذاری مرزبانی برای به کارگیری فناوری‌های نوین در مرزها است همانند استفاده از پهبادها، شناورهای تاکتیکی برای کنترل دریا و شناورهای ایستایی برای کنترل در عمق دریا، تا بتوانیم کسانی که سواحل ما را مورد تهاجم قرار می دهند در عمق دریا با آنها مواجه شویم.

سردار رضایی در خصوص تحقق اعتبارات مرزها در سال ۹۳ گفت: ۸ هزار میلیارد تومان بودجه برای مرزها نیاز داریم که لازم است سالانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شود. این درحالی است که بودجه سال ۹۳، ۸۷ میلیارد تومان پیش بینی شده که این رقم در مقایسه با ۱۵۰۰ میلیارد تومان، معنادار است.

وی اذعان کرد: تاکنون دولت بالغ بر ۶۰ درصد از بودجه تخصیص یافته در سال ۹۳ را واگذار کرده است که این بودجه بیشتر در مناطق امنیتی و در صورت لزوم در مرزهای آرام هزینه می شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری