کد خبر: 12339

فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) سپاه با اشاره به اینکه مسئولان باید برای آموزش مردم در کاهش خسارات تروما در برنامه‌های توسعه اقدام کنند بر پیگیری ایجاد سیستم کنترل هوشمند و متمرکز و مرکز تروما سنتر خبر داد.

به گزارش قم خبربه نقل از تسنیم، سردار جعفر اصلانی در نشست نخستین کنگره ملی تروما که به همت دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) سپاه پاسداران برگزار می‌شود، اظهار داشت: با توجه به تروماهای جاده‌ای،کارخانجات، منازل و ... هدف اصلی کنگره تأثیرگذاری برای ارتقای پیشگیری از تروما و در ادامه درمان و بازتوانی مصدومان است.

وی افزود: مشکل تروما در جامعه وجود دارد بنابراین ما باید برای تمام مردم این مسئله را مطرح کنیم تا برای آنان تبیین شود و در مرحله بعد بتوانیم مسئولان دست اندر کار در این حوزه از جمله وزارت راه، پلیس، مسئولان حوزه سلامت، شهرداری‌ها و حوزه‌های اجرایی کشور را در تصمیماتشان کمک کنیم تا این معضلی که سالانه ده‌ها هزار نفر را مصدوم و هر سال نیز طبق آخرین آمار جان ۱۸ تا ۲۰ هزار نفر را می‌گیرد را کاهش دهیم.

فرمانده دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) سپاه با اشاره به اینکه بیشترین سن نیروهایی که بر اثر این آسیب‌ها از بین می‌روند سن جوان و فعال کشور هستند، گفت: گروه دیگری که در این کنگره به آنها توجه شده است جامعه پزشکی کشور است که باید علم خود را به روز کنند و راهکارهای مناسب را در زمینه پیشگیری و مدیریت توانبخشی ارائه دهد.

وی به تعدد مراکز تروما در کشورهای دیگر که در ابعاد مختلف وجود دارد، اشاره کرد و گفت: یکی از مطالبات این کنگره آن است که یک تروما سنتر مجهز در تهران ایجاد شود که هم خدمات ارائه دهد و هم آموزش ارائه کند که در این زمینه دکتر هاشمی وزیر بهداشت قول همکاری دادند که مرکزی در شأن پایتخت ایجاد شود.

اصلانی بر تبیین آموزش مردم در جهت کاهش خسارات ترومایی در برنامه‌های ششم و هفتم توسعه تأکید کرد و افزود: این کنگره این مقوله را حتماً پیگیری می‌کند البته باید امکانات نیز در حوزه‌های پیشگیری، درمان و توانبخشی ارتقا و به روز شود. البته مسئولان زحمات زیادی تاکنون کشیده‌اند ولی هنوز کمبودهای زیادی داریم، بنابراین این کنگره پیگیر ایجاد یک سیستم هوشمند و متمرکز خواهد بود و براساس وظایف ذاتی خود مطالبه گری در این مقوله را حتماً خواهیم داشت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری