کد خبر: 12337

نمایندگان اهل‌ سنت مجلس در حاشیه اکران مستند «اهل‌ سنت ایران» در جشنواره مردمی عمار با بیان اینکه فعالیت جوانان به مردمی کردن وحدت کمک می‌کند، عنوان کردند فعالیت‌های هنری در عرصه وحدت اندک است و کمبود داریم.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، چند روزی از آغاز هفته وحدت می‌گذرد و این روزها یکی از نکات مهم در این عرصه چگونگی مردمی کردن وحدت است و اینکه چگونه می‌توان وحدت را از همایش‌های علمایی به عرصه مردمی و فرهنگ و هنر وارد کرد.


این روزها یکی از مردمی‌ترین فعالیت‌های هنری که در جریان است، پنجمین دوره جشنواره مردمی عمار است که شاهد فیلم‌های مستندی درباره وحدت شیعه و سنی نیز هست.

یکی از این فیلم‌ها، مستند «اهل‌سنت ایران» ساخته محسن اسلام‌زاده بود که روز گذشته در سینما فلسطین اکران شد و در این میان چهره‌های اهل‌سنت در حاشیه آن حضور داشتند.

مهمترین چهره حاضر در این اکران، عابد فتاحی رئیس فراکسیون نمایندگان اهل‌سنت مجلس بود که در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس، گفت: من شاهد فیلم‌ها و مستندهای خوبی که توسط جوانان کشور ساخته شده، بودم که می‌دانم این فیلم‌ها موجب شادی بسیاری از جمله شادی روح حضرت امام(ره) خواهد بود.

وی درباره میزان کارهای فرهنگی و هنری در عرصه وحدت با بیان اینکه کارهای فرهنگی در این عرصه زیاد نیست، افزود: ما در این بحث کمبود داریم و می‌توانم بگویم که در اوایل شکل‌گیری هفته وحدت به این هفته به شکل دیگری نگاه می‌شد اما بعد از توجه ویژه مقام معظم رهبری به این هفته که تأکید کردند باید به سمت امت واحده حرکت کنیم، فضا تغییر کرده است.

* فتاحی:فعالیت‌های جوانان عمار برای وحدت موجب مردمی شدن آن خواهد شد

فتاحی با بیان اینکه مقام معظم رهبری همان حساسیت حضرت امام خمینی(ره) در تأسیس هفته وحدت را دارند، ادامه داد: توجه ایشان موجب شده که هفته وحدت، نمادی نه تنها در کشور ما بلکه در تمام کشورهای جهان شود.

وی در ادامه به دستاوردهای هفته وحدت اشاره کرد و تصریح کرد: پس از ۳۰ سال از برگزاری هفته وحدت می‌توانم بگویم که مهمترین دستاورد این هفته وحدت آن است که شما شاهد درگیری در بسیاری از کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه هستید اما هیچ اختلافی در ایران نیست.

فتاحی افزود: در هفته وحدت قرار نیست شیعه سنی شود و یا سنی شیعه شود بلکه قرار است در هفته وحدت مسائل اساسی خود را مطرح کنیم؛ مشکلات اساسی که تهدید شیعه و سنی را در بر دارد طرح کرده و دنبال حل آن باشیم.

نماینده مردم ارومیه درباره نحوه مردمی شدن هفته وحدت گفت: امروز برای من خیلی جالب بود که در سینما فلسطین جوانان ما افکار خود را تقویت می‌کنند و کار می‌کنند که وحدت شیعه و سنی را به یک وحدت عملی و قابل لمس و قابل درک دربیاورند و مطمئن هستم که بعد از فعالیت این جوانان عظمت هفته وحدت بیش از پیش خواهد شد.

وی افزود: با فعالیت این جوانان وحدت به میان مردم خواهد آمد و به نظر من هر چیزی که مردمی شود آفت ندارد چراکه مردم هر مشکلی که در مسیر پیش آید را خود حل می‌کنند.

فتاحی ادامه داد: چندی پیش شاهد حضور مهمانان از قم در مهاباد بودیم و آنها از مراکز علوم دینی اهل سنت از مهاباد دیدن کردند و وقتی برمی‌گشتند ۱۸۰ درجه نظر و افکار آنها درباره اهل سنت تغییر کرده بود.

* نماینده مردم سراوان: نیازمند کارهای فرهنگی هستیم

بنابر این گزارش، هدایت‌الله میرمرادزهی نماینده مردم سراوان نیز چهره دیگر حاضر در اکران مستند «اهل‌سنت ایران» بود که در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی فارس، گفت: من از فیلم مستند «اهل سنت ایران» این نکته را دریافت کردم که باید کار فرهنگی جدی انجام دهیم و اعتمادسازی کنیم و همدیگر را باور کنیم و امورات فرعی که بین مسلمانان قرار دارد کنار گذاشته و اصول را رعایت کنیم و ترفندهایی که اختلافات جزئی را ایجاد می‌کند و مسائلی را عنوان می‌کند که نسبت به یکدیگر بدبین باشند کنار بگذاریم.

وی افزود: ما باید با دیدی کلی حرکت کنیم و بدانیم که پرچم جمهوری اسلامی، پرچم اسلام است و در سینه علمای اسلام قرآن است و روابط را به گونه‌ای باید تنظیم کنیم که همه اقوام اعم از کرد، ترک، بلوچ، فارس، عجم و عرب مانند باغی که گل‌های گوناگون دارد همه در کنار هم زیر لوای اسلام و قرآن زندگی کنند.

میرمرادزهی درباره هفته وحدت و مردمی شدن وحدت گفت: کارهای فرهنگی و هنری در این بحث بسیار اثرگذار است؛ عرصه وحدت مانند مدرسه‌ای است که اگرچه همه دانش‌آموزان در آن قبول نمی‌شوند اما در این بحث و مسائل هنری و فرهنگی اگر تعداد انگشت‌شماری را هم داشته باشیم که اعتماد و اعتقاد به راه وحدت داشته باشند برای ما کافی است.

وی افزود: کارهای فرهنگی و کارهای اطلاع‌رسانی و خبرگزاری باید به روز شود و نباید غافل شویم که آنگاه در تبلیغات موفق خواهیم بود؛ زمانی که امام راحل(ره) انقلاب خود را آغاز کردند اطلاع‌رسانی صحیح بودند که صدای ایشان را به مردم رساند و جو انقلاب اسلامی را ایجاد کرد لذا همین جو وحدت را نیز رسانه‌ها می‌توانند پیاده‌سازی و پیگیری کنند و آنگاه هیچ دشمنی نمی‌تواند در صفوف مردم رخنه کند.

نماینده مردم سراوان با بیان اینکه در سیستان و بلوچستان شیعه و سنی در کنار هم زندگی می‌کنند، تصریح کرد: در راستای مردمی کردن وحدت باید توجه شود که در پست‌ها و مقام‌ها و همه امورات تبعیضی شکل نگیرد و در یک شکل عادلانه صورت بگیرد؛ آنگاه هیچ دشمنی نمی‌تواند خدشه‌ای ایجاد کند.

وی افزود: ما باید اسلام را بر اساس میانه‌روی و اعتدال دنبال کنیم و نه افراط و تفریط چراکه افراط و تفریط به ضرر جامعه اسلامی است و این نیازمند بحث‌های فرهنگی، هنری و اجتماعی و اطلاع‌رسانی است و این فعالیت‌های فرهنگی هنری می‌تواند در قالب فیلم، عکس و داستان و همایش‌های مختلف باشد.

میرمرادزهی در همین راستا برای شکل‌گیری موج رسانه‌ای و هنری وحدت، تاکید کرد: به نظرم برای شکل‌گیری موج رسانه‌ای جدی در عرصه وحدت نیازمند کمک دولت و حضور گروه‌های مردمی و همچنین نیازمند ورود علمایی هستیم که دل‌شان برای اسلام و قرآن می‌سوزد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری