کد خبر: 12276

عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: ما روزهای اول که می‌خواستیم جلسات وحدت اصولگرایی را شروع کنیم به آقای ناطق گفتم که شما تجربه خوبی از گذشته دارید، به صحنه بیاید و محور همگرایی اصولگرایی باشید که به دلایلی نپذیرفت.

به گزارش قم خبر؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی عضو جامعه روحانیت مبارز در گفت‌و‌گو با فارس، به تشریح آخرین وضعیت جلسات همگرایی اصولگرایان، نحوه شکل‌گیری این جلسات همگرایی و دلیل غیبت برخی اعضای موسس پرداخت که در ادامه می‌آید:

* باتوجه به سفرهای متعدد حضرتعالی به استان‌های مختلف کشور در جهت تقریب جریان اصولگرایی تحلیل خود را از آخرین آرایش اصولگرایان در استان‌ها بفرمایید.

تقوی: ما در شرایطی این همگرایی اصولگرایان را آغاز کردیم که جمع کثیری نیروی مومن و مخلص و انقلابی یک حالت سرخوردگی پیدا کرده بودند و در انزوا به سر می‌برند و نسبت به وضع فعلی در آینده جامعه خیلی امیدوار نبودند. مقام معظم رهبری هم بارها بر روی بحث‌ نیروی مومن تاکید کردند یکی از مواردی که حضرت آقا صراحتا بر آن تاکید داشتند و در دیدار با کارگزاران نظام فرمودند این بود که نباید نیروی مومن به بهانه اعتدال کنار زده شوند. بنابراین وقتی منزوی نشدن نیروهای مومن و این فضا را دیدیم حرکت همگرایی اصولگرایان را شروع کردیم.
 

*هسته مرکزی همگرایی اصولگرایان ۵۰ نفره است


بنده با همه سران موثر اصولگرایی صحبت کردم و حرکت و برنامه‌ریزی خودم را به آنها گفتم و خواستم کمک کنند تا ما این نیروها را جمع کنیم. همه آنها همکاری و آن را تائید کردند منتهی برخی خیلی امیدوار نبودند و می‌گفتند کسی به حرف نمی‌رود و شما موفق نمی‌شوید ولی ما کار خود را شروع کردیم و در تهران یک هسته‌ای مرکزی متشکل از ۵۰ نفر نیروی موثر اصولگرا ایجاد کردیم تا در ارتباط با حوزه اصولگرایی مسائل را به بحث بگذارند.

** برخی جریانات با انتشار برخی اخبار جهت‌دار مدعی می‌شوند که تمام اصولگرایان در این نشست‌های همگرایی شرکت نمی‌کنند؟

تقوی: حتی کسانی که در جلسات ما شرکت نمی‌کنند حرکت ما را مورد تائید قرار داده‌اند و در مصاحبه‌ها و مواضع حرکت فعلی را خوب عنوان کرده‌اند اما برخی‌شان امید ندارند این حرکت به جایی برسد و بخشی هم می‌گویند برخی چهره‌های اصولگرا نباید به جلسات بیایند و معترض هستند.

جواب آنها این است که در جلسات ارث و میراثی تقسیم نمی‌کنیم و پست و مقام به کسی نمی‌دهیم بلکه فقط می‌خواهیم دور هم صحبت کنیم آیا در این فضا هم این مجموعه نمی‌تواند در کنار یکدیگر صحبت همدیگر را گوش کنند؟ ما باید تنگ‌نظری را کنار بگذاریم و اصولگرایان با سلایق مختلف را جمع کنیم و نظرات آنها را بشنویم من به این دوستان گفتم به جلسات بیایند تا اگر ایرادی دارند بگویند و ذهن دوستان خود را پاک و با خود هماهنگ‌شان کنند باید کنار یکدیگر بنشینیم و صحبت کنیم و با فاصله نمی‌شود، لذا ما مسئله همگرایی را آغاز کردیم و شرایط زمانی در آن مقطع به گونه‌ای بود که بسیار از نیروی اصولگرایی به لزوم این همگرایی رسیده بودند تا کسی آنها را دور هم جمع کند.

** وضعیت استان‌ها در حال حاضر چگونه است؟

تقوی: استان‌ها به مراتب در این زمینه پیش است و وحدت و یکپارچگی آنها بیشتر است تا اینجا که پیش آمده‌ایم آینده خوبی را پیش‌بینی می‌کنیم و موفقیت‌هایی به دست آورده‌ایم. از جمله اینکه با این جلسات اصطکاک و درگیری بین نیروهای اصولگرا را کم کرده‌ایم و خود احزاب اصولگرایی می‌بینیم که با یکدیگر گفت‌وگو می‌کند و این کار از همین جلسات شروع شده است و فکر همگرایی در بین اصولگرایان سراسر کشور آغاز شده است.
فارس: نظر آیت‌الله مهدوی‌کنی در باره این حرکت وحدت و همگرایی که شما آغاز کرده‌اید چه بود؟ چرا که صحبتی در این خصوص با ایشان داشتید.

تقوی: شخصیت آیت‌الله مهدوی‌کنی در این سطح بی‌بدیل بود و پشتوانه عظیمی برای نیروهای مومن و حزب‌الله بود. شخصیتی که مورد احترام امام و رهبر معظم انقلاب و از جهات مختلف مورد اعتماد مراجع بود و از این رو روحانیت کشور برای ایشان احترام قائل بود؛ ما به هر استانی می‌رفتیم و هر نظری که از قول آقای مهدوی‌کنی اعلام می‌کردیم همه آن را می‌پذیرفتند و یک مقبولیت ملی داشتند به ویژه در سطح روحانیت کشور حرف و نظر آیت‌الله مهدوی کنی واقعا یک جامعیت داشت که هیچ کس در نظر ایشان خدشه‌ وارد نمی‌کرد.

ما اول از خود ایشان خواستیم این کار را تقبل کنند منتهی به خاطر شرایط سنی و ایراداتی که داشتند فرمودند که شما بروید و تا این اواخر هم از من گزارش می‌گرفتند گاهی تلفنی و گاهی حضوری و راهنمایی هم داشتند لذا ما با اجازه و عنایت ایشان این حرکت را آغاز کردیم.

** روایتی از شما به نقل از آیت‌الله مهدوی‌کنی منتشر شده بود مبنی براینکه گفته بودید ایشان از برخی اصولگرایان گله‌مند بودند که حتی احترام ریش‌سفیدان را هم نگه نمی‌دارند.

تقوی: بله این گلایه‌ها را نسبت به گذشته به خصوص انتخابات ریاست جمهوری قبل این اعتراض را داشتند و به همین جهت هم بود که خودشان شخصا این موضوع را نپذیرفتند چون اول پیشنهاد این بود که خودشان این حرکت همگرایی را بپذیرند اما ایشان گفت اصولگرایان حرف نمی‌خوانند و به ریش‌سفید من هم توجه نکردند و نصیحت هم کردم اما آقایان نپذیرفتند.

** ایشان هیچ گاه درباره جایگزینی خود در جامعه روحانیت صحبتی کرده بودند؟

تقوی: خیر مطلبی را مطرح نکرده بودند به هر حال آیت‌الله موحدی کرمانی قائم‌مقام ایشان بودند. چند نفر هم در معرض کاندیداتوری بودند که نهایت به آیت‌الله موحدی کرمانی رسیدیم.

** آیت‌الله شبستری هم که آقا فرمودند ایشان در تبریز باشد.

تقوی: بله و آقای امامی کاشانی هم خودشان گفتند مرا مطرح نکنید و چون این بزرگان به حدی از خود ساختگی رسیده‌اند که دنبال این مسائل نیستند و اگر صحبت می‌شد که یکی از آقایان مطرح است سایرین اصلا به صحنه نمی‌آمدند. آیت‌آلله موحدی کرمانی به اتفاق آرا به عنوان دبیرکل معرفی شدند.

** برای جلسه فوق‌العاده انتخاب دبیرکل از آقایان هاشمی، ناطق و روحانی برای حضور در جلسه دعوت شد؟

تقوی: برای آن جلسه، به هر سه این بزرگواران دعوتنامه دادیم. حتی آقای امامی کاشانی هم با اینها صحبت کردند.

** دلیل توجهیی‌شان برای عدم حضور چه بود؟

تقوی: دلایل آن را نمی‌دانم.

** با توجه به غیبت‌های طولانی اینها دیگر عضو جامعه روحانیت مبارز محسوب نمی‌شوند؟

تقوی: البته برای موسسان جامعه روحانیت ویژگی خاصی در اساسنامه قائل شده است.

** یعنی عطف به همین موضوع در جلسات شرکت نمی‌کنند؟

تقوی: بله.
 

*آیت‌الله مصباح شخصیتی فراجناحی است


** در بحث همگرایی اصولگرایان شما دیداری هم با آیت‌الله مصباح داشتید درباره جزئیات آن صحبت کنید.

تقوی: اگر جلسات همگرایی مورد تائید ایشان نبود برای سخنرانی به تهران تشریف نمی‌آوردند بنده گزارشی نیز خدمت ایشان دادم. ما معتقدیم که ایشان در قالب یک گروه یا یک حزب قرار نمی‌گیرد. بزرگان می‌توانند به عنوان یک چهره ملی برای کلیه نیروهای مومن مفید باشند. ما نباید دور شخصیتی مثل آیت الله مصباح خط بکشیم و بگوییم متعلق به یک حزب است. آیت‌الله مصباح یک شخصیت فوق حزبی و گروهی است و همه باید از اندیشه ایشان استفاده کنند.
 

*پیشنهاد محوریت همگرایی اصولگرایان را به ناطق نوری دادیم


** برای همگرایی اصولگرایان با آقای ناطق هم دیدار داشته‌اید یا خواهید داشت؟

تقوی: البته جلساتی با آقای ناطق داشته‌ایم.

** در این خصوص؟

تقوی: ما روزهای اول که می‌خواستیم کار را شروع کنیم به ایشان در جلسه‌ای گفتم که شما تجربه خوبی از گذشته دارید، به صحنه بیایید و محور همگرایی اصولگرایی باشید که به دلایلی نپذیرفتند.
 

*آیت‌الله مصباح گفت هرچه آیت‌الله مهدوی‌کنی و یزدی برای خبرگان بگویند چشم بسته می‌پذیرم


** مطرح شده بود که آقای مصباح توصیه کرده بودند جامعتین به بحث انتخابات مجلس ورود نکنند این درست است؟

تقوی: خیر نگفتند که نباید ورود کنند بلکه روی راهکارها نظراتی دارند؛ در ارتباط با انتخابات خبرگان که آن زمان آیت‌الله مهدوی کنی در سلامت به سر می‌برند گفتند هر آنچه آیت‌الله مهدوی و آیت‌الله یزدی امضا کنند من چشم بسته قبول دارم و حرفی نمی‌زنم. برای خبرگان این را می‌گفتند اما درباره انتخابات مجلس گفتند مجموعه‌ای از نیروهای مورد قبول اصولگرایان انتخاب و نظرخواهی کنیم تا روی کسانی که توافق نیست رای‌گیری شود و هر چه درآمد همه حمایت کنند. این راه درست است و ما هم قبول داریم.

** به عنوان آخرین سوال به موضوع شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بپردازیم، مطرح است که صحبت‌‌های خطبای جمعه را این شورا به آنها می‌دهد. لطفا در این خصوص و کارکرد این شورا بفرمائید.

تقوی: این حرف غلط است که ما در تهران نشسته‌ایم و به ائمه جمعه می‌گوییم شما چه چیزی بگویید نه ما این مدیریت را می‌پسندیم و قبول داریم و نه ائمه جمعه چرا که آنها نیروهای آزادمنشی هستند که خودشان صاحب‌فکر و اندیشه هستند و افرادی نیستند که که ما برای آنها تعیین کنیم چه بگویند و چه نگویند اما بر اساس وظایف سازمانی خود اطلاعاتی که در جهان و ایران وجود دارد را به آنها منتقل می‌کنیم. ما خبررسانی می‌کنیم، آیا به این معناست که ما تاکید کرده‌ایم چه بگویند؟ خیر ما خبر را آزاد فرستاده‌ایم و هر کسی متناسب با ذهن و نیاز خود آن را بیان می‌کند چون ائمه جمعه کار زیاد دارند و دفتر آنچنانی ندارند و در مناطق دور افتاده هستند دسترسی به خبرها ندارند لذا ما در اینجا خبرهایی بر اساس مسئولیت سازمانی خود جمع می‌کنیم و از طریق سایت برای آنها می‌فرستیم اما آنها در گفتن یا نگفتن آزاد هستند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری