کد خبر: 12254

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی دادستان کل کشور به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در این دانشگاه حاضر و به سؤالات دانشجویان پاسخ گفت.

به گزارش قم خبربه نقل از فارس، وی در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه انقلاب اسلامی برای دشمنان آن باور کردنی نبود، گفت: برهمین اساس در دهه اول انقلاب که دهه تأسیس نظام اسلامی بود دشمن تمام تلاش خود را انجام داد تا انقلاب اسلامی پابرجا نماند.


حجت‌الاسلام رئیسی افزود: در دهه دوم انقلاب که دهه تثبیت انقلاب اسلامی بود دشمن تلاش کرد تا نظام جهوری اسلامی را ناکارآمد جلوه دهد. در دهه سوم نیز دشمن تلاش کرد تا اجازه ندهد پیام انقلاب به دیگر کشورها برسد. در حالی که این انقلاب در درون مرزهای داخل متوقف نشد و این امتداد راهبردی در منطقه شکل گرفت در حقیقت این دوران جنگ اراده‌ها بود.

دادستان کل کشور با اشاره به تفاوت فتنه سال ۸۸ با دیگر فتنه‌های گذشته گفت:‌ تفاوت این فتنه این بود که برای اولین‌بار در تاریخ انقلاب دشمن احساس کرد جای پایی پیدا کرده و یک جریانی که خود در درون انقلاب بوده علم مخالفت با نظام و انقلاب را برداشته است و نسخه‌‌ای که در بسیاری از کشورها دنبال می‌کردند با تعبیر براندازی نرم به وجود آمد که البته از ابتدا جریان براندازی دشمن برای ما وجود داشت.

حجت‌الاسلام رئیسی در ادامه تصریح کرد: آنانی که این فتنه را شکل دادند می‌دانستند که سازوکار این انتخابات اطمینان‌بخش است و تا شب انتخابات به همین سازوکار تن دادند و فصل‌الخطاب بودن شورای نگهبان را پذیرفته بودند اما به محض اینکه رأی نیاوردند قاعده بازی را به هم زدند.

وی ادامه داد: انتخابات همیشه یک منتخب دارد و قبول داشتن منتخب از طرف سایر رقبا ضرورت ندارد. اگر آقایان درباره منتخب حرف داشتند نباید انتخابات را زیر سؤال می‌بردند و به این تردید می‌دمیدند در حقیقت در این موج تردید موج تقلب و بر موج تقلب دشمن سوار است.

دادستان کل کشور در ادامه سخنان خود گفت: این افراد در ادامه اطلاعیه می‌دادند اما هرچه زمان می‌گذشت شعارهای کاملاً کلیشه شده در اطلاعیه آنان نمایان بود و این موضوع نشان می‌داد که حجم وسیعی از نیروی انسانی پشت صحنه و در خارج از کشور موضوع را رصد، هدایت و دنبال می‌کنند. اینان به تمام هشدارهایی که رهبری دادند بی‌توجه بودند و در آخر کار به اهانت به همه ارزش‌های اسلامی و امام شد.

حجت‌الاسلام رئیسی تصریح کرد: در ادامه مردم متوجه شدند که انتخابات آغاز بوده است اما انجام نبوده است و بهانه‌ای برای مسائل دیگر بوده است متأسفانه اینان به جای اینکه خط خودشان را با ضد انقلاب و شعارهای انحرافی جدا کنند این کار را نکردند و در ادامه مردم متوجه شدند تهدیدها اصل نظام و انقلاب را نشانه گرفته است.

وی با اشاره به حضور مردم در ۹ دی گفت:‌ ۹ دی یک جریان کاملاً خودجوش بود و مردم با اراده به صحنه آمده بودند برای دفاع از ارزش‌ها.

دادستان کل کشور تأکید کرد: کسانی که عامداً در فتنه حضور داشتند چه سران فتنه و چه کسانی که به ناامنی‌ها کمک کردند باید به جرم آنها رسیدگی می‌شد و نسبت به اینها پیگیری‌ها انجام شد و برابر قانون دستگاه قضا رسیدگی کرد.

حجت‌الاسلام رئیسی ادامه داد: بحث سران فتنه نیز در شورای عالی امنیت ملی مطرح شد و تصمیم حصر نسبت به اینان انجام شد تا ارتباط‌شان با خارج قطع شود.

وی خاطرنشان کرد:این اقدام شورای عالی امنیت و تصمیم بر حصر سران فتنه یک اقدام کاملاً قانونی، پیشگیرانه و تأمینی بود. البته این موضوع به این عنوان نیست که این مسئله مقدمه رسیدگی نباشد. در رابطه با سران فتنه ادعانامه‌ای وجود دارد از اینکه دشمن را امیدوار کردند، به نظام ضربه زدند، در مردم تردید ایجاد کردند و بسیاری موارد دیگر.

دادستان کل کشور با بیان اینکه ظلم بزرگی که اینان کردند هرگز قابل بخشش نیست، گفت: البته اگر توبه کردند و رهبری خواستند این افراد را ببخشند مسئله جور دیگری است اما خیانت‌هایی که اینان انجام دادند ظلمی نابخشودنی است.

وی ادامه داد: البته در مسیر رسیدگی به جرائم فتنه‌گران یکسری تخلفات نیز به وجود آمد که ظلم به اشخاص بود و باید رسیدگی شود. اما نباید مانع شود تا ظلم بزرگ را نبینیم بعضی به دنبال مسدود کردن این قضایا هستند.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه عده‌ای به دنبال تقلیل فتنه ۸۸ به اختلاف بین دو جریان هستند، گفت: در سال‌های اخیر می‌بینیم عده‌ای فتنه و خیانتی که به کشور شده است را می‌خواهند اختلاف بین دو جریان عنوان کنند در صورتی که اینگونه نبوده اتفاقاتی که بعد از انتخابات ۸۸ افتاد دعوای یک گروه نبود که هم در متن اطلاعیه‌ها دیده می‌شود و هم کف و سوتی که دشمن برای این جریان می‌زد.

وی در همین خصوص گفت:‌ قابل توجیه نیست از اینکه عده‌ای بخواهند سران فتنه را نسبت به آنچه در نگاه مردم و آنچه بعد از فتنه ۸۸ اتفاق افتاد مبرا بدانند. تحلیل‌های یک سال و نیم اخیر عده‌ای اینگونه است که انگار می‌خواهند به فتنه توجه نکنند.

دادستان کل کشور با بیان اینکه عنایت و تفضل نظام و رهبری است که سران فتنه اینگونه در حصر باشند، گفت: اگر عنایت نظام نبود این حصر اقل آن چیزی بود که علیه آنان انجام شد. رسیدگی به جرایم اینان برای عده‌ای که به دنبال رفع حصر هستند پشیمان‌کننده خواهد بود.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری