کد خبر: 12242

نیروهای زمینی، هوایی و دریایی ارتش و قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا(ص) طی ۷ روز، رزمایش بزرگ «محمد رسول‌الله» را در وسعتی بزرگ‌تر از پهنه کشورمان برگزار کردند.

به گزارش قم خبربه نقل از فارس در سواحل مکران، رزمایش مشترک محمد رسول‌‌الله (ص) ارتش پس از یک هفته که با حضور یگان‌های مختلف‌ نیروهای زمینی، دریایی، هوایی و پدافند برگزار شده بود، ساعاتی پیش با انجام رژه دریایی یگان‌های سطحی، زیر سطحی و پروازی به کار خود پایان داد.


حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور به عنوان مهمان ویژه این رژه به همراه فرماندهان عالیرتبه نیروهای مسلح از جمله امیر سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش، سردار حسین دهقان وزیر دفاع،‌ امیر سیدعبدالرحیم موسوی جانشین فرمانده کل ارتش و فرمانده رزمایش، امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی، امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی، امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص)، امیر خلبان حسن شاه‌صفی فرمانده نیروی هوایی، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور و جمع دیگری از مسئولین و نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به منظور سان دیدن از این رژه بر روی پل پرچم ناوشکن بومی جماران حاضر بودند.

به گزارش فارس، رئیس‌جمهور که روز گذشته به چابهار سفر کرده بود، صبح امروز در فرودگاه منطقه دوم دریایی ولایت جاسک فرود آمد و بلافاصله به وسیله شناور لجستیک نیروی دریایی با نام هندیجان که یک شناور لجستیک نفر بر محسوب می‌شود به ناوشکن جماران منتقل شد.

با حضور سرلشکر صالحی بر روی ناوشکن جماران پرچم مشکی ۴ ستاره به معنای حضور عالی‌ترین مقام ارتش بر روی این ناوشکن بر افراشته شد.

رژه دریایی حدود ساعت ۱۱ و با رعایت ارشدیت یگان‌ها این رژه با حرکت زیردریایی‌های سنگین یونس و طارق آغاز شد.

بنا بر این گزارش، علاوه بر این زیرسطحی‌ها چند فروند زیرسطحی سبک کلاس غدیر نیز پس از زیرسطحی‌های سنگین رژه رفتند.

رژه شناورهای سطحی نیز با جلوداری ناوشکن سبلان به عنوان یگان فرماندهی رزمایش در فاز نمایش قدرت آغاز شد و پس از آن نیز ناوشکن‌های موشک‌انداز الوند، البرز، بایندور و نقدی رژه رفتند.

از جمله شناورهای پشتیبانی رزمی حاضر در این رژه می‌توان به ناوهای بوشهر، لاوان، دلوار، سیرجان، چارک، چیرو، سورو و دیلم اشاره کرد.

در خلال این رزمایش هواپیماهای F۲۷ گشت دریایی نیز به همراه ۵ فرونده جنگنده فانتوم به انجام رژه هوایی پرداختند.

از جمله شناورهای موشک‌انداز کلاس پیکان می‌توان به شناورهای موشکی تبرزین، کمان، زوبین، خدنگ،‌ شمشیر، گرز، گردونه و خنجر اشاره کرد.

علاوه بر اینها یک فروند ناوچه موشک‌اندازی کلاس پیکان با نام «نیزه» نیز شناور حامل رئیس‌جمهور را در طول برگزاری این رژه اسکورت و حفاظت می‌کرد.

علاوه بر آنها بالگردها و شناورهای دیگر نیز در زمان حضور رئیس‌جمهور به انجام مأموریت گشت می‌پرداختند.

ناوهای لجستیک گواتر، بهرگان، گناوه، نایبند، کلات و مقام نیز از جمله دیگر شناورهای لجستیک حاضر در یگان‌های نیروی دریایی ارتش بودند که اخیرا بعضی از آنها نیز به موشک‌های سطح به سطح نور و نصر مجهز شدند.

از دیگر شناورهای لجستیک کلاس PGM حاضر در این رژه می‌توان به شناورهای فجر، نصر و شمس اشاره کرد که این شناورها نیز اخیرا به سامانه‌های موشکی سطح به سطح نصر مجهز شدند.

در این رزمایش شناور شمس اقدام به شلیک موشک کروز نصر کرده بود.

شناورهای تندروی راکت‌انداز و برخی یگان‌های دیگر نیز از جمله ده‌ها یگانی بودند که در این رزمایش از مقابل ناو جماران در دریای عمان رژه رفتند.

به گزارش خبرنگار فارس،‌ ناوشکن جماران و ناو پشتیبانی بوشهر که در روزهای گذشته در قالب ناوگروه سی و دوم نداجا در حال انجام مأموریت در آب‌های آزاد و خلیج عدن بودند طی روزهای گذشته برای انجام رژه دریایی از این مأموریت برگشته و بلافاصله پس از آن نیز مجددا به ادامه مأموریت خود که تاکنون ۶۰ روز آن سپری شده می‌پردازند.

این ناوگروه در روزهای اخیر نیز پی درگیری با دزدان دریایی توانسته بود نفتکش ایرانی را از چنگ ۸ فروند قایق دزدان دریایی نجات دهد.

با پایان این رژه حسن روحانی مجددا به وسیله همان شناور لجستیک هندیجان محل رژه را ترک کرد و به این ترتیب رزمایش بزرگ محمد رسول‌الله (ص) ارتش جمهوری اسلامی ایران پس از هفت روز نمایش قدرت در حوزه‌های زمینی، هوایی،‌ پدافند و دریایی به کار خود پایان داد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری