کد خبر: 12221

"اظهارات برخی چهره‌های سیاسی اصلاحات در رابطه با گذشتن از طلب خود باعث شد کمپین‌های مختلفی با مشارکت گسترده و قابل توجه بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با عنوان «فراموش نمی‌کنیم» راه‌اندازی شود."

به گزارش قم خبر ، اظهارات برخی چهره‌های سیاسی اصلاحات مانند محمدرضا خاتمی مبنی بر اینکه "از طلب سال ۸۸ خودگذشتیم" باعث شد کمپین‌های مختلفی با مشارکت گسترده و قابل توجه بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی با عنوان «فراموش نمی‌کنیم» راه‌اندازی شود و بسیاری با اشتراک گذاشتن تصاویری از سال ۸۸ و هزینه‌هایی که سران فتنه برای مردم به وجود آوردند، در تلاش هستند تا وقایع اسفبار پس از انتخابات ۲۲ خرداد ۸۸ را بازخوانی کنند.

برای بررسی بیشتر طلب‌های مردم از سران فتنه ۸۸، گوشه‌ای از اقساط طلب مردم را از سران فتنه را در زیر بازخوانی می‌کنیم:

قسط اول طلب مردم: اتهام دروغ «تقلب» و هتک حیثیت عوامل اجرایی انتخابات

تاریخ پس از انقلاب را که می‌نگریم پر است از انتخابات‌هایی که همیشه یک پای برنده‌اش همین جریانی بود که به انتخابات سال ۸۸ اعتراض کرد.اصلاح‌طلبان با همین سازوکار سال‌ها در مسئولیت‌های مهم حضور داشتند بعضاً توسط مردم انتخاب می‌شدند. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از معترضین به نتایج انتخابات، چند دوره عضویت در مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان و ۲ دوره ریاست جمهوری این کشور را عهده‌دار بود. مهدی کروبی ۲ دوره با عضویت در مجلس به عنوان رئیس انتخاب شد و میرحسین موسوی با واسطه از مردم ۲ بار برای نخست وزیری رأی اعتماد گرفت.

مشارکتی‌ها و کارگزارانی‌ها بارها با همین سازوکار نماینده مجلس شدند. دروغ تقلب آنقدر بزرگ بود که سران مشارکتی فتنه به اتهام ناروای خود اعتراف کنند. تاج‌زاده از اعضای جبهه منحله مشارکت می‌گوید "من خودم مجری انتخابات بودم. در این سیستم تقلب ممکن نیست". تاجیک، حجاریان و عطریانفر، ابطحی و سایر شخصیت‌های اصلاح‌طلب نیز بارها اذعان کردند "تقلب" صرفا اسم رمز آشوب بود. صدای خاتمی هم بعدها منتشر شد که گفته بود: "من اصلاً نگفتم تقلب شده". اما آیا به همین راحتی می‌شود به نظام اتهام تقلب زد و مشارکت ۸۵ درصدی را زیر سئوال برد و بعد گفت:"حالا سوء تفاهم بوده است"؟!

قسط دوم طلب مردم: خون بهای شهدای فتنه

آیت‌الله صدیقی خطیب موقت نماز جمعه تهران در مورد شهدای فتنه ۸۸ می‌گوید: "شهدای فتنه پس از انتخابات ۸۸ مظلومترین شهدای انقلاب هستند" که به درستی مظلومیت‌های خانواده‌های آنها را در مصاحبه‌ها و گفت‌وگویشان می‌توان نشان داد. در میان شهدای فتنه نام مادر و دختری به چشم می‌خورد که در کنار حوزه ۱۰۷ نینوا چادر از سرشان کشیدند و در ۲۵ خرداد به دست فتنه‌گران به شهادت رسیدند.
 


مادر حسین غلام کبیری، مادر شهید امیرحسام ذوالعلی، هنوز چشمانشان خون می‌گرید. شهدای فتنه سال ۸۸ همگی مظلومانه و به خاطر فتنه‌ای که سران فتنه مدعی "سوء تفاهم" بودن آن هستند، قربانی شدند. طلب مردم از سران فتنه خون بهای این قربانیان است که خونشان به ناحق بر زمین ریخته شد.

قسط سوم طلب مردم: آبروی بین‌المللی ایران

چند هفته پیش از انتخابات بود که باراک اوباما در نامه‌ای به جمهوری اسلامی ایران گفته بود مشکلات منطقه بدون دخالت ایران حل نخواهد شد. مذاکرات هسته‌ای به نقاط امیدوار کننده‌ای رسیده بود و در پیش‌نویس اول نشست ژنو غرب متعهد به پذیرش غنی سازی ۲۰ درصد در خاک ایران شده بود اما فردای انتخابات ۲۲ خرداد لحن‌ها عوض شد. مذاکرات هسته‌ای ربطی به انتخابات نداشت اما غرب و ایالات متحده فشارهای خود به مذاکرات را گسترش دادند.

اوباما موسوی را "الهام بخش" معرفی کرد. آلمان، انگلیس، فرانسه و چند کشور اروپایی دیگر اعتراض‌ها در ایران را دستاویزی برای فشار و خدشه به چهره بین المللی انقلاب کردند.

قسط چهارم طلب مردم: تشدید تحریم ها علیه ایران

اگرچه در طول سالیان انقلاب هیچ‌گاه تحریمی علیه جمهوری اسلامی متوقف نشده است و همیشه یک عامل بیرونی به عنوان "تحریم" در مسائل کشور با شدت و ضعف تأثیر گذار بوده است اما اتفاقی که پس از فتنه ۸۸ روی داد بسیار تلخ بود. راهبر تحریم روند فزاینده‌تری یافت. اوباما در مارس ۲۰۰۹ ، با تمدید شرایط اضطراری وخطر ایران، تحریم‌ها را که به موجب قانون "اعمال قدرت اقتصادی در شرایط اضطراری بین المللی IEEPA" اعمال می‌کرد، تمدید کرد.

در تاریخ اول اکتبر ۲۰۱۰ نیز قانون "قانون جامع تحریم‌ها، مسئولیت‌پذیری و محرومیت ایران CISADA" در کنگره آمریکا تصویب و به اجرا گذاشته شد که شامل؛ تحریم انرژی، بانکی و فروش بنزین به ایران می‌شد. یکی دیگر از پیامدهای بلافصل فتنه در رابطه با افزایش فشارها وارد شدن و همراهی برخی کشورهای اروپایی آمریکا است.

این تحریم ها مجموعه ای از خدمات و اقلام دارویی، نظامی ، صادراتی و وارداتی، سرمایه گذاری، مسافرت، حمل و نقل، همکاریهای فنی و برخی موارد دیگر را در بر می گرفت. تحریم‌های دارویی در آن مقطع به شدت در وضعیت بهداشت و درمان کشور تأثیر گذار بود.

قسط پنجم طلب مردم: اهانت به شعور مردم با شرکت در ختم افراد زنده

یکی از بهت انگیزترین وقایع سال ۸۸ شرکت میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و اعضای ستادشان در مراسم قربانیان خیالی فتنه بود. افرادی که چند روز پس از اعلام مرگشان پشت دوربین واحد مرکزی خبر می آمدند و اعلام می کردند زنده هستند. موسوی که با شعار «مبارزه با دورغ» پا به عرصه انتخابات گذاشته بود به همراه همسرش در ختم افراد زنده شرکت می‌کرد!
 


جالب‌تر آنکه رسانه‌های حامی فتنه از بی‌بی‌سی گرفته تا برخی سایت‌های داخلی برای این افراد اعلامیه منتشر می‌کردند و دیگران را برای حضور به مراسم آنها دعوت می‌کردند. ۶۹ شهید ادعایی الویری و بهشتی که سایت نوروز ارگان رسمی جبهه مشارکت نیز سه نفر به آن اضافه کرده بود تا با عدد ۷۲ با آبروی جمهوری اسلامی بازی کند، نه شماره شناسنامه داشتند و نه نام پدر و این اسامی جعلی بودند. اتهام شکنجه و آزار جنسی زندانیان نیز توسط کروبی مطرح شد که سندی دال بر واقعیت داشتن آن هیچگاه ارائه نشد.

قسط ششم طلب مردم: اهانت به مقدسات مردم در عاشورای ۸۸

بی شک یکی از تلخ‌ترین رویدادهای سال ۸۸، واقعه اسفناک عاشورا بود. آتش زدن پرچم عزای اباعبدالله علیه السلام و توهین به اصل ولایت فقیه، رقص و هلهله در روز شهادت سرور و سالار شهیدان دل بسیاری از عاشقان اهل بیت و ولایت را به دردآورد.

اتفاقی که پیش از این از هیچ یک از گروهای برانداز از سلطنت طلب ها و منافقین و کومله و ... سرنزده بود از حامیان سران فتنه سرزد و در عین بهت و حیرت مورد تمجید آنان نیز قرار گرفت.
 


موسوی در بیانیه ۱۷ خود هتاکان به ساحت عاشورا را «مردمی خداجوی» خواند و کروبی آنان را «فرزندان زهرا» نامید. اگرچه حضور مردم در ۹ دی فتنه‌گران را سرجای خود نشاند، اما هرگز این اتفاق تلخ از ذهن مدم پاک نشد.

قسط هفتم طلب مردم: امیدورا کردن دشمن

آدام ارلی، سفیر آمریکا در بحرین قبل از مذاکرات اکتبردر ژنو گفته بود: "اگر مذاکرات ژنو موفقیت‌آمیز نباشد و در آن پیشرفتی حاصل نشود، آمریکا قصد دارد همزمان با تشدید تحریم‌ها، اعمال فشار سیاسی علیه تهران را با حمایت "رسمی"، "علنی" و "گسترده" از موسوی و خاتمی وسعت بخشد، چراکه هیچ فشاری به دولت ایران بدون تقویت جریان های طرفدار غرب در ایران کارساز نیست ".

این جمله را اضافه کنید به عبارتی که پترائوس فرمانده سابق نیروهای امریکایی در منطقه درباره ایران پس از انتخابات گفته بود: "حتما می‌توان تاسیسات هسته‌ای ایران را مورد هدف قرار داد. تاسیسات ایران در مقابل حمایت بمب‌ها آسیب‌پذیر هستند."

همه این تعابیر در حالی است که تا پیش از بهار ۸۸ آمریکا راهبرد تعامل را به جای براندازی در سیاست خارجی خود در مورد ایران در دستور کار قرار داده بود و حرف از تعدیل سیاستهای خود در قبال ایران می زد. تا جاییکه برژینسکی مشاور سابق امنیت ملی آمریکا که توصیه های وی نقش مهمی در پیروزی اوباما در انتخابات داشت، در تاریخ ۲۸ آبان ۸۷ و در گفتگو با مجله آلمانی "اشترن" می‌گوید: "واقعیت این است که دوران حماقت ابرقدرتی آمریکا به پایان رسیده است، درباره ایران و برنامه هسته‌ای ایران نیز ما به رویکرد واقعگرایانه، منعطف‌تر و منطقی‌تر نیازمندیم. ما باید مذاکره کنیم؛ ما ممکن است حتی بدون پیش شرط مذاکره کنیم."

قسط هشتم طلب مردم: یتیم شدن علیرضا و آرمیتا

فریدون عباسی رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم می‌گوید: "فتنه ۸۸ زمینه‌ساز ترور دانشمندان هسته‌ای شد." و بعد از مدت‌ها دشمنان جمهوری اسلامی دوباره پس از فتنه ۸۸ به رویکرد تخریب و ترور روی آوردند. از ترورهای جنوب شرق کشور تا ترور شخصیت‌های علمی و دانشمندان هسته‌ای در تهران.

بمب‌گذاری و تحرکات تروریستی که از رفتارهای پرتکرار منافقین در سال‌های اول انقلاب بود که پس از فتنه سال ۸۸ قوت گرفت. دشمن صهیونیستی که از پیروزی فتنه در ایران ناامید شده بود با کینه‌ای که از پیشرفت‌های هسته‌ای کشور داشت و در مذاکرات نیز اقبالی نیافته بود، دست به ترور دانشمندان هسته‌ای زد.
 


در اولین اقدام تروریستی دکتر علیمحمدی ترور شد و به شهادت رسید. شهید دکتر مجید شهریاری که نقش مهمی در تولید سوخت ۲۰ درصد ایفا کرده بود در عملیاتی تروریستی به شهات رسید. داریوش رضایی‌نژاد شهید بعدی صنعت هسته‌ای کشور بود که از کینه منافقین در یکی از خیابان‌های تهران ترور شد.

مصطفی احمدی روشن نیز در روزهای پیش از اربعین سال ۹۰ در خودروی بمب‌گذاری شده به مقام رفیع شهادت نائل شد. به موازات این ترورها در تهران، جنوب شرق کشور آبسیتن حوادثی بود که به سرکردگی عبدالمالک ریگی اتفاق می‌افتاد. جنایات تاسوکی، حمله به مراسم عاشورای چابهار و بمب‌گذاری مسجد زاهدان و ... از عملیات‌های تروریستی بود که بعد از فتنه و به حمایت از موسوی و کروبی توسط ریگی صورت می‌گرفت.

اگر چه لیست بلندبالای مطالبات مردم از سران فتنه در این مجال نمی‌گنجد اما سعی شد گوشه‌ای از جنایات فتنه‌گران در سال ۸۸ که در قالب «فراموش نمی‌کنیم»های مردم از آن روزها قرار گرفته است، اشاره‌ای داشته باشیم.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری