کد خبر: 12203

نخست وزیر اوکراین از امضای توافقنامه‌ با شرکت آمریکایی «وستینگ هاووس» برای افزایش ارسال سوخت هسته‌ای مورد نیاز نیروگاه اتمی این کشور خبر داد.

به گزارش قم خبر ؛ فارس به نقل از «ایتارتاس» خبر داد، شرکت اوکراینی «انرگواتم» و شرکت آمریکایی «وستینگ هاووس» (Westinghouse) روز سه شنبه در بروکسل توافقنامه ای در خصوص افزایش ارسال سوخت هسته‌ای از آمریکا برای نیروگاه اتمی اوکراین تا سال ۲۰۲۰ امضاء کردند.


«آرسنی یاتسنیوک» نخست وزیر اوکراین خبر مربوط به امضای این توافقنامه را شخصا اعلام نموده و یادآور شده است که این اقدام گام دیگری در جهت متنوع سازی راههای تامین انرژی اوکراین و بی نیازی به روسیه بشمار می‌رود.

دو شرکت «انرگواتم» و «وستینگ هاووس» در سال ۲۰۰۰ با امضای قراردادی با هدف آغاز روند تحقق ارسال سوخت هسته‌ای برای استفاده در نیروگاه اتمی امضاء کردند. سپس در ماه مارس سال ۲۰۰۸ ، توافقنامه‌ای در خصوص ادامه این همکاری در سال‌های ۲۰۱۵۰۲۰۱۱ بین دو طرف امضاء شد.

کارشناسان یادآور شده‌اند که تا قبل از حوادث «میدان کی‌یف» ۳ راکتور از ۱۵ راکتور نیروگاه اتمی اوکراین با استفاده از سوخت خریداری شده از آمریکا کار کرده و سایر راکتورها با سوخت هسته‌ای روسیه فعال بود. اکنون دولت اوکراین قصد دارد که سهم روسیه در تامین سوخت هسته‌ای را کاهش داده و مقادیر بیشتری سوخت از آمریکا خریداری کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری