کد خبر: 12186

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع فعالان بازار سرمایه با اشاره به تأثیر سرمایه‌گذاری یک بانک در توفیق جهانی اصغر فرهادی گفت: متاسفانه در طول سه دهه گذشته بهره گیری اقتصادی از حوزه فرهنگ نداشته‌ایم.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز سه‌شنبه ۹ دی ماه در یک صبحانه کاری با فعالان بازار سرمایه که به همت کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران در هتل استقلال تهران برگزار شد با اشاره به سابقه فرهنگی و تمدنی کشورمان، گفت: امروزه هر کشوری برای توسعه باید به محورهای مهم در حوزه فرهنگ توجه کند و هیچ توسعه‌ای اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه در کنار توجه به عرصه‌های اقتصادی و سیاسی، به مسائل فرهنگی هم توجه ویژه‌ای صورت بگیرد.


وی افزود: وقتی ما از فرهنگ سخن می‌گوییم، بیشتر جنبه زیبایی شناختی آن در ذهن ما متصور می‌شود؛ فرهنگ یعنی اثری که نشانه‌ای از خلاقیت ذهنی انسان در آن وجود داشته باشد. جوامع غربی و توسعه یافته که عمدتا روی حوزه اقتصاد تکیه داشته اند و توسعه را عمدتا از بعد اقتصادی نگاه می کردند، به تدریج دریافته اند که باید در این حوزه های خلاقه سرمایه گذاری بیشتری کنند.

جنتی سپس با اشاره به آماری از وضعیت برخی کشورها در این حوزه ها، گفت: کشور آلمان در سال ۲۰۰۹ از منظر شاخص اقتصادی، صنایع خلاق عرصه فرهنگ، سومین صنعت بعد از امور مالی و ماشین آلات بود. در انگلستان در سال ۲۰۰۲ حدود ۱۱ درصد صادرات و ۳ درصد شاخص های اقتصادی به صنایع خلاق اقتصادی اختصاص داشت، سهم صنایع خلاق در ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۲، حدود هزار و ۱۵ میلیارد دلار بوده که ۶.۴۸ درصد کل گردش اقتصادی این کشور را شامل شده است در مجموع در سال مالی ۲۰۱۱ گردش صنایع خلاق در بازار جهانی بیش از ۸ هزار و ۱۰۰ میلیارد دلار بوده است.

صنایع خلاق چیست؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این رقم قابل توجهی است و نشان دهنده رشد صنایع خلاق در مجموعه فعالیت های کشورهای توسعه یافته است اما صنایع خلاق اساسا چیست؟ بخشی از میراث فرهنگی که ما به آن افتخار می کنیم و می گوییم صاحب فرهنگ و تمدن چند هزار ساله هستیم و دوست و دشمن هم به آن اعتراف دارند، جزو این صنایع خلاق است.

وی افزود: امروزه حتی مقامات آمریکایی هم هر وقت از ایران حرف می‌زنند، می‌گویند که ملت ایران، ملتی صاحب فرهنگ و تمدن است و ما با دولت ایران مسئله داریم، به هر حال ما به خوبی می‌توانیم از میراث فرهنگی کشورمان از جمله شامل صنایع دستی، بهره‌برداری اقتصادی بکنیم ولی با کمال تاسف نتوانسته ایم در سه دهه گذشته، بهره اقتصادی کافی از این حوزه ببریم. ما در معرفی فرهنگ و تمدن با اولویت بهره گیری اقتصادی در حوزه گردشگری، استفاده نکرده ایم.

جنتی افزود: موسیقی، عکاسی، نقاشی و هنرهای تجسمی که امروزه دنیا از آنها بهره می‌‌گیرد، همچنین رسانه به معنای عام آن یعنی رادیو و تلویزیون، چاپ و نشر، هنرهای دیجیتالی، بازی‌های رایانه‌ای که امروز به‌شدت مورد استفاده قرار می‌گیرند، سهم زیادی از گردش اقتصادی بازارهای جهانی را به خود اختصاص داده اند همچنین است فضای مجازی تبلیغات، گرافیک، مد، طراحی و....

فرصت تنوع شبکه‌های ماهواره‌ای برای رشد اقتصادی

وزیر فرهنگ و ارشاد گفت: خوشبختانه ما امکانات و منابع انسانی خوبی در همه این حوزه‌ها در اختیار داریم، فقط به عنوان مثال در حوزه تبلیغات در کشورمان در سال ۹۲، حدود ۹۰۰ میلیارد تومان گردش مالی داشتیم که این رقم به زودی به هزار میلیارد تومان می رسد. تنوع شبکه‌های ماهواره‌ای هم فرصت‌های خوبی برای رشد اقتصادی ایجاد کرده است.

جنتی ادامه داد: در حوزه انیمیشن که به سرعت در کشور ما در حال رشد است، می توان سرمایه گذاری‌های اساسی کرد. شما نگاه کنید فقط یک فیلم «رستم و سهراب» در بازار فیلم کن ۱۰ میلیون دلار فروش داشت. در حوزه هنرهای تجسمی، ما آثار فاخری داریم که توسط هنرمندان برجسته حوزه نگارگری تولید شده اند. اینها می توانند بازدهی مالی خوبی داشته باشند.

با این حال وزیر ارشاد حوزه بسته‌بندی را که یک حوزه پردرآمد هم هست، از عرصه هایی که کشورمان از حضور جدی در آن غفلت کرده است، نام برد و گفت: متاسفانه ما در این حوزه هم در حال واردات ماشین آلات و حتی محصولات بسته بندی از کشورهایی مانند امارات متحده عربی و ترکیه هستیم.

حمایت دولت از سرمایه‌گذاری در ایجاد فضاهای فرهنگی و هنری

وی در ادامه فعالان بازار سرمایه را به سرمایه گذاری در چند حوزه رهنمون شد و گفت: سرمایه گذاری در حوزه ایجاد فضاهای فرهنگی و هنری از جمله حوزه‌هایی است که دولت از ورود فعالان بازار سرمایه به آن حمایت می‌کند. کمک به ساخت سالن های تئاتر، سینما و سایر فضاهای فرهنگی که در تهران وجود دارد، دیگر حوزه هایی است که می توان به سرمایه گذاری در آن امیدوار بود.

وزیر ارشاد تأکید کرد: همچنین فعالیت برای ساخت پردیس های سینمایی بزرگ مانند پردیس سینمایی کوروش و نیز ایجاد پارک های مصنوعی که امروزه مورد نیاز شهروندان است و نیز ساخت مجموعه های زنجیره ای برای عرضه آثار محصولات فرهنگی و هنری مثل شهر کتاب، زمینه‌های خوبی برای سرمایه گذاری است.

سرمایه‌گذاری در سالن‌های سینما بسیار سودآور است

جنتی با اشاره به ضعف‌های زیرساختی در عرصه سینما در کشور، گفت: برابر آخرین آمار در حال حاضر تعداد سالن های سینما در کشور حدود ۳۳۰ تا ۳۵۰ سالن است و بسیاری از مراکز استانی ما اصلا سالن سینما ندارند این در حالی است که سرمایه گذاری در این حوزه بسیار سودآور است. کمک به کارآفرینان و تولیدکنندگان آثار هنری برای فعالیت در این حوزه‌ها موثر خواهد بود. خوشبختانه برخی نهادها و موسسات مالی و اعتباری و بانک‌ها وارد این عرصه شده‌اند، مثل بانک پاسارگاد که در حوزه هنرهای تجسمی و فیلم وارد شده و وقتی نتایج آن را بررسی کرده اند متوجه شده‌اند که از نظر اقتصادی هم، سرمایه گذاری آنها سودآور بوده است.

وی به سرمایه‌گذاری یکی از بانک‌ها برای تنها فیلم ایرانی برنده اسکار اشاره کرد و گفت: همین بانک پاسارگاد از یک فیلم حمایت کرد و این فیلم در سطح جهانی رفت و جایزه اسکار گرفت. این باعث افتخار است که این سرمایه گذاری صورت گرفته است چه بسا که اگر این سرمایه گذاری صورت نمی گرفت، این کارگردان (اصغر فرهادی) نمی‌توانست هنر و خلاقیت خود را به این خوبی به کار ببندد.

حذف الزام دولتی‌ها به هزینه یک‌درصدی اعتبارات برای محصولات فرهنگی

جنتی با تاکید بر لزوم ایجاد تقاضا برای محصولات فرهنگی در بازار، گفت: ما برای تسهیل در این روند، سعی کردیم همه پروژه‌های ساختمانی و عمرانی دولت را مکلف کنیم که یک درصد از اعتباراتشان را به فعالیت‌های فرهنگی و هنری و مثلا خرید تابلوهای نقاشی و معماری ایرانی و اسلامی اختصاص دهند. این موضوع در هیات دولت تصویب شد اما مجلس با آن مخالفت کرد البته ما امسال هم آن را در بودجه سال ۹۴ گنجاندیم ولی دیگر، دستگاه‌ها مکلف نیستند که یک درصد اعتباراتشان را به محصولات فرهنگی و هنری اختصاص دهند و تنها مجاز به انجام این کار شده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما نباید فقط به گذشته خودمان افتخار کنیم و بگوییم این میراث تاریخی کهن و ارزشمند را داشته ایم، امروز هم باید کمک کنیم که این خلاقیت ها و هنرها را داشته باشیم. در آن دوره ها شاهان و سلاطین به ادبا کمک می کردند تا شاهکار بیافرینند و اینکه شما می بینید که شخصی مثل فردوسی در آخر شاهنامه گله مندی خودش را نسبت به سلطان محمود بیان می کند، نشان از این است که بالاخره سلطان محمود یکسری تعهدات به فردوسی داشته است ولی در آخر او شانه خالی کرده است.

جنتی همچنین با اشاره به طرح سینما کارت که از سوی وزارت ارشاد برای کارکنان دستگاههای دولتی به اجرا درآمده است، این قبیل اقدامات را فعالیت هایی در جهت تشویق مردم به تماشای فیلم و بهره گیری از آثار هنری عنوان کرد.

بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی و هنری، سودآور است

وی در پایان سخنانش خطاب به فعالان بازار سرمایه، گفت: مسلما من هیچ وقت شما را به سرمایه‌گذاری در بخشی که زیان‌ده باشد دعوت نمی‌کنم. البته هستند کسانی که صرفا با عشق وارد این حوزه می‌شوند ولی این مسائل را گفتم که مشخص شود بسیاری از فعالیت‌های حوزه‌های فرهنگی و هنری، سودآور نیز هست و از دید اقتصادی، سرمایه‌گذاری در آنها توجیه دارد و لذا می توان با اطمینان زیاد روی آنها سرمایه‌گذاری کرد.

بر اساس این گزارش، در پایان این نشست مشترک، تفاهم نامه همکاری بین صندوق اعتباری هنر و کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران امضا شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری