گسترده‌تر شدن فعالیت جیش العدل در آستانه ۹ دی برای این گروه بسیار مهم است، در چنین ایامی بود که عبدالمالک رسما با حمایت از جنبش سبز برای آموزش بمب گذاری به طرفداران جنبش سبز اعلام آمادگی کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از مشرق، طی چند روز اخیر گروهک جیش‌العدل به طرز کم‌سابقه‌ای در اطراف مرزهای شرقی تلاش می‌کند که حملاتی را به برخی پاسگاه های مرزی سپاه انجام بدهد.


پیش از این اخباری مبنی بر وجود یک دستور ویژه برای خرابکاری امنیتی در مرزهای شرقی و همچنین تلاش جیش العدل برای جذب پول بیشتر در رسانه ها منتشر شده بود.

اما به اعتقاد برخی تحلیلگران اصرار جیش العدل برای تدارک حملات به برخی پاسگاه های مرزی با وجود احتمال آسیب پذیری، می تواند حاوی پیام های قابل تامل تحلیلی و اطلاعاتی باشد.

درباره رمزگشایی از رفتارهای ضد امنیتی جیش العدل در یک سال اخیر برخی تحلیلگران امنیتی در شرق کشور معتقدند:

چرا جیش‌العدل در آستانه ۹ دی به دنبال خرابکاری امنیتی در مرزهای شرقی است؟الف: گروهک جیش العدل در ماه های اخیر تلاش کرده فاصله زمانی عملیات های خود را کوتاه تر از قبل بکند. زیرا کم شدن فاصله عملیات های ضدامنیتی توسط جیش العدل زمینه فضای روانی منفی اجتماعی و احساس ناامنی گسترده در جنوب شرق را فرآهم می کند.

به همین دلیل بیش از آنکه اقدامات تروریستی گروه های همچون جیش العدل اهمیت نظامی داشته باشد، ایجاد احساس ناامنی و تحریک احساسات مذهبی و قومی با توجه به بافت قومی و مذهبی جنوب شرق برای سرویس های اطلاعاتی طراح و حمایت کننده این اقدامات تروریستی مهم می باشد.

ب: بر خلاف برخی ادعاهای مقامات پاکستانی مبنی برای عزم دستگاه امنیتی این کشور برای مقابله با تروریست ها، شرایط برای برخی گروه های تروریستی ضد ایرانی بیشتر از گذشته در این کشور مهیا شده است. این شرایط مطلوب که بخش از آن به خاطر تغییر فضای سیاست خارجه پاکستان و نزدیکی بیشتر به عربستان سعودی می باشد، میل به تهاجم بیشتر گروه های تروریستی را فرآهم کرده و این گروه ها از فرصت بوجود آمده می خواهند نهایت استفاده را ببرنند.

ج: بررسی تحرکات گروهک جیش العدل در یک سال اخیر نشان می دهد که این گروه بسیاری از عملیات های خود را در آستانه و یا همزمان با مناسبت های مهم سیاسی و مذهبی کشور انجام می دهد. تلاش گسترده برای عملیات های کور و فاقد عقلانیت نظامی در جنوب شرق در هفته نیروی انتظامی و ماه محرم و به خصوص روزهای تاسوعا و عاشورای امسال از جمله این شواهد می باشد. اما اینک در آستانه سالگرد ۹ دی تلاش برای خرابکاری امنیتی در مرزهای شرقی توسط این گروهک مرتبط با برخی سرویس های اطلاعاتی غربی و عربی قابل توجه تر است.

گسترده تر شدن فعالیت جیش العدل در آستانه ۹ دی برای این گروه بسیار مهم است، در چنین ایامی بود که عبدالمالک رسما با حمایت از جنبش سبز برای آموزش بمب گذاری به طرفداران جنبش سبز اعلام آمادگی کرد.

محمد ظاهر، سرکرده جیش العدل که اخیرا در گفتگو با شبکه العربیه از رابطه خوب خود با دیگر گروه های اپوزسیون و ضد انقلاب به صراحت سخن گفته، تلاش می کند در راستای مشابهت سازی خود با عبدالمالک و همچین ایجاد جایگاه ویژه در میان جریان ضدانقلاب عملا در آستانه سالگرد ۹دی و بیانیه حمایت آمیز گروه جندالشیطان از جنبش سبز، اقدام عملی که عبدالمالک نتوانست کامل به سرانجام برساند، وی انجام دهد.

از سوی دیگر تلاش برای تحت تاثیر قرار دادن افکار عمومی در آستانه ۹ دی و همچنین منحرف کردن افکار عمومی داخل کشور از این حماسه با ایجاد ناامنی و خرابکاری امنیتی به نظر می رسد انگیزه اصلی سرویس های اطلاعاتی غربی از تحریک بیشتر جیش العدل برای خرابکاری امنیتی در مرزهای شرقی در آستانه فرارسیدن حماسه ۹ دی مردم ایران در سال ۸۸ باشد.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری