کد خبر: 11949

رزمناو زیردریایی موشک بر استراتژیک «ولادیمیر مونوماخ» که از آن به عنوان نامرئی یاد می شود بطور رسمی وارد تسلیحات نیروی دریایی روسیه شد.

به گزارش قم خبر ، ایرنا به نقل از خبرگزاری های روسیه نوشت: زیردریایی هسته ای استراتژیک «مونوماخ» ۱۹ دسامبر رسما به تسلیحات نیروی دریایی این کشور پیوست و بر فراز آن پرچم آندره مقدس برافراشته شد.

«ولادیمیر مونوماخ» سومین کشتی از زیردریایی های استراتژیک پروژه «بوری» است.

به گفته مسئولان روسی، این زیردریایی های راهبردی متعلق به نسل چهارم دارای مختصات منحصر بفرد بی سابقه هستند و هیچ مشابهی در جهان ندارند.

آمریکایی ها در سال ۲۰۱۲ در طول یک ماه نمی توانستند یک زیردریایی «شچوکا» روسیه ( مطابق درجه بندی ناتو « شارک» ) را در نزدیکی سواحل خود کشف کنند.

به گفته کنستانتین سیوکوف نائب رئیس آکادمی مسایل ژئوپولیتیک روسیه در مقایسه با شچوکا، ولادیمیر مونوماخ را می توان زیردریایی نامرئی توصیف کرد.

او اظهار کرد: شدت سر و صداهای ناشی از این زیردریایی ها بصورت چشمگیری کاهش یافته است. این خصوصیت شامل کل فرکانس ها است بویژه فرکانس های فروصوتی. صدای فرکانس روی موج ۵ تا ۱۰ کیلوهرتز در داخل آب بویژه در اعماق آن به فاصله دور سرایت می کند و این فاصله ها تا هزاران کیلومتر می رسد.

این صداها بوسیله آنتن های درازی کشف می شود که آمریکایی ها آن ها را روی کشتی های خود نصب می کنند.

به گفته کارشناسان روس، تولید سروصداهای روی موج پایین از طرف ولادیمیر مونوماخ تقریباً به هیچ رسانده شده و این امر از شناسایی آن از طرف دشمن جلوگیری می کند.

به علاوه سروصداهای فرکانس های بالا نیز ناشی از کار توربین و ملخ ها در این کشتی زیرآبی تا حداقل رسانده شده است.

زیردریایی های موشک بر هسته ای جزو پروژه بوری به سلاح استراتژیک تعلق دارند. دو کشتی دیگر متعلق به این پروژه بوری اکنون در حال ساخت است و تا سال ۲۰۲۰، هشت زیردریایی هسته ای دیگر این نوع قرار است وارد تسلیحات ناوگان روسیه شود.

طول کشتی های پروژه بوری ۱۷۰ و عرض آن ها ۱۳/۵ متر و ظرفیت زیر آبی ۲۴ هزار تن است. این کشتی ها می توانند ۱۶ موشک قاره پیمای بالیستیک دارای سوخت جامد ار – ۲۰ «بولاوا» دریا پایه و نیز موشک ها و موشک اندازهای اژدر را حمل کنند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری