یک روزنامه چاپ لندن با تشریح موفقیت‌های ایران در مسائل منطقه، آن را برآمده از سیاست خستگی‌ناپذیر تهران دانست و نوشت: در اوضاع نابسامان منطقه تنها کشوری که دست برتر را در تحولات دارد، ایران است.

به گزارش قم خبربه نقل از فارس، روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن در مطلبی با اشاره به نقش مثبت و فعال ایران در منطقه نوشت که قدرت و نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه به دلیل سیاست برنامه‌ریزی‌شده و خستگی‌ناپذیرش افزایش پیدا کرده است.


این روزنامه لندنی که سیاستی خصمانه علیه ایران و مقاومت در منطقه دارد، نوشت: میان وخامت اوضاع منطقه و مانور کشورهای مختلف، تنها طرفی که دست برتر را دارد، ایران است. تهران در ورای اتفاقات سوریه، عراق، یمن و لبنان منافعی را کسب می‌کند و برگ برنده‌های متعددی در این کشورها از آن خود کرده است.

العربی الجدید افزود: در سوریه، هم اکنون بیشترین راه حل‌ها نزد ایران است؛ از ابتدای شروع بحران در این کشور حامی مالی و تسلیحاتی بشار اسد بوده و هنگامی که بحران در این کشور خاتمه یابد و بشار اسد پیروز معرکه باشد، ایران مهم‌ترین و اساسی‌ترین بازیگر منطقه خواهد بود.

این روزنامه نوشت: در عراق، پس از آن که از موضع خود در ابقای نوری المالکی کوتاه آمد، ما هیچ سندی دال بر اینکه نفوذ ایران در عراق کاسته شده است نداریم و ایران کماکان مهم‌ترین مهره شطرنج عراق است؛ دلیل آن هم تأکید بر یگانه نقش مفید ایران در مبارزه با تروریست‌های داعش ازر سوی مجامع بین المللی است. در اطراف بغداد هنگامی داعش دچار شکست شد، با سلاح و حمایت ایران صورت گرفت.

العربی الجدید از قدرتمند شدن جنبش مردمی انصارالله و دیگر گروه‌های مردمی یمن غافل نشد و ایران را در آن مؤثر دانست و نوشت: نقش ایران در یمن، به مدد تسلط حوثی‌ها بر پایتخت و پیروزی بزرگ این گروه در طی ماههای گذشته، بشدت افزایش یافته است؛ به گونه‌ای که یگانه بازیگر مهم این کشور، جنبش انصارالله است و هیچ قدرت سیاسی و نظامی یارای مقابله با این جنبش شیعی را ندارد.

این روزنامه ادعا کرد: نفوذ ایران در یمن نشان از طرح این کشور برای بسط خود در کشورهای خلیج فارس دارد.

این روزنامه قطری چاپ لندن، در ادامه نتیجه گرفت که «ایران در کشورهای چهارگانه (لبنان، سوریه، عراق و یمن) در حالی به دستاوردهای بسیاری رسیده است که مذاکرات هسته‌ای خود را نیز در برنامه دارد. در میز بازی ایران و غرب در یک طرف کارت پرونده هسته‌ای و در طرف دیگر کارت بحران‌های منطقه قرار دارد؛ بر خلاف گمان بسیاری، ایران در این دو موضوع بخوبی عمل کرده و حتی این دو را با هم معامله نکرده است.

العربی الجدید در ادامه مدعی شد که هدف بعد ایران، عربستان سعودی است و نوشت: هر کسی به نقشه نفوذ ایران در منطقه نگاهی بیندازد، متوجه خواهد شد که ایران روزانه به جلو پیش می‌رود و هدف آتی این کشور منطقه خلیج فارس به خصوص عربستان است، ایران از پل حوثی‌ها برای ورود به عربستان استفاده خواهند کرد.

هنگامی که ایران بتواند در داخل عربستان حضور داشته باشد، دیگر قدرت اول خلیج فارس خواهد بود و به نفوذی بیش ازین نیازی ندارد.

این روزنامه قطری در انتها می‌نویسد: امتیاز ویژه استراتژی ایران در این است که خستگی‌ناپذیر است یا عقب‌نشینی نمی‌شناسد و هنگامی که طرحی برای مقابله با آن نباشد، ایران همواره به نفوذ خود ادامه می‌دهد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری