فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش گفت:هفته گذشته در نقطه‌ای از کشور به هواپیمای جاسوسی و پیشرفته یو۲ اخطار داده شد و سامانه موشکی نیز برای هدف قرار دادن آن آماده شد اما هواپیما به‌محض دریافت اخطار، بازگشت.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش شب گذشته در مراسم یادواره شهدای دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید منتظری مشهد اظهار داشت: در ۱۶ آذرماه سال ۱۳۳۲ سه دانشجو به‌دلیل آزادی‌خواهی و مقابله با استکبار و به‌خاطر اینکه در آن زمان ایران با بریتانیا عهدنامه امضا نکند و نیکسون به ایران نیاید شهید شدند.


وی افزود: جرقه بعدی ۱۶ آذر را می‌توان ۱۶ آذر قبل از پیروزی انقلاب اسلامی دانست که سنگفرش‌های دانشگاه تهران با خون دانشجویان و طلاب به رنگ قرمز درآمد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) اظهار داشت: در هشت سال دفاع مقدس جز خدا کسی را نداشتیم و اگر در آن جنگ پرتلاطم غریب بودیم اما غافل نبودیم چرا که اگر غافل بودیم، امروز شاید کمک از سوی برخی‌ها به ما می‌شد اما ذلت و منت آن برای مردم باقی می‌ماند.

اسماعیلی بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران کارگاه انسان‌سازی امام راحل بود, استکبار جهانی از بسیج هراس دارد زیرا بسیج لشگر مخلص خداست و فرهنگ بسیجی همان فرهنگی است که مسلمانان در جنگ بدر کنار رسول خدا شمشیر زدند.

وی گفت: ما در هشت سال دفاع مقدس، تمام‌قد در مقابل دشمن ایستادیم و به کسی ظلمی نکردیم و هیچ تاریخ نگاری ننوشته است که جمهوری اسلامی ایران از حد خود گذشته و تجاوز کرده است بلکه ما از خود، ناموس و وطن خود دفاع کردیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) اظهار داشت: باید این را بدانیم که زرق و برق دشمنان اسلام و ایران تعیین کننده میدان نبرد نیست و ما این را در میدان‌های حق علیه باطل ثابت کرده‌ایم.

اسماعیلی بیان کرد: براساس گواهی تاریخ هیچ تزلزلی در صحبت‌های مسئولان کشوری و لشگری ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران دیده نشده است اما تزلزل افکار و مسئولان ۱+۵ از یک سال پیش تاکنون چه از طرف اروپا و چه از طرف آمریکائیان دیده شده است.

وی تأکید کرد: باید این را دانست که کار راهبردی، ۵ساله و ۱۵ساله است، اروپائیان و آمریکائیان در عرض یک ماه نوع بیان خود را عوض می‌کنند و باید این را جزو افتخارات آنها دانست و نسل‌های آینده این افراد به چه می‌خواهند افتخار کنند.

اسماعیلی بیان کرد: هنوز که هنوز است از خاکریزها و جبهه و تحمل سختی‌های نیروی هوایی آن زمان یادمان نرفته است اما امروز در این جنگ، یک تفاوت وجود دارد و آن این است که اگر در آن زمان از یک طرف حمله می‌شد امروز این جنگ از همه طرف است.

وی افزود: امروز پس از کارشناسی‌های دقیق و شناخت نیاز روز و به‌خاطر دفاع از حریم مرزهای جمهوری اسلامی ایران، نتیجه بر این شد که ستاد تخصصی به‌نام ستاد نیروی هوایی تشکیل شود و با توجه به اینکه از زمان تشکیل این ستاد شش سال می‌گذرد می‌توان تشکیل این ستاد و تفکیک آن از ارتش را یک جراحی بسیار بزرگ در ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه دانست.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) بیان کرد: به‌لطف خداوند متعال در این شش سال مأموریتی که پدافند هوایی درایت کرد این بود که سه هزار و ۶۰۰ نقطه به نقاط تحت الحفاظه پدافند هوایی افزایش یافت.

اسماعیلی گفت: ما باید این امر را اطاعت می‌کردیم چرا که در تمامی صحنه‌ها هرجا سپاه و ارتش با یکدیگر کار مشترک انجام دادند موفق بودند.

وی افزود: در قرارگاه پدافند هوایی یگان‌های سپاه و ارتش حضور دارند که این نشان از آمادگی این یگان‌ها است.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) افزود: با توجه به اینکه مسئله پدافند هوایی در تمامی کشورها باید از مراکز هسته‌ای و حساس محافظت کند باید دارای سیستمی به‌روز کنار سیستم‌های بومی باشد و این امر در پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران اتفاق افتاده است و خوشبختانه پس از انقلاب اسلامی تمامی موشک‌های ما ایرانی بوده است.

اسماعیلی بیان کرد: الآن به جایی رسیده‌ایم که با کمترین هزینه و با استفاده از تجهیزات بومی بیشترین هواپیماهای جاسوسی دشمن را شناسایی می‌کنیم.

وی افزود: هواپیمای یو۲ را که یک هواپیمایی جاسوسی است شناسایی می‌کنیم، هفته گذشته در نقطه‌ای از کشور به این هواپیما اخطار داده شد و سامانه موشکی نیز برای هدف قرار دادن آن آماده شد اما هواپیما به‌محض دریافت اخطار، بازگشت.

وی با اشاره به انهدام پهباد هرمس گفت: هرمس همانند سوزنی در انبار کاه است که هم از نظر کشف و انهدام باید در فضایی نابود شود که در مسیر هواپیمای مسافربری نباشد تا به آن هواپیما و زمین‌های اطراف صدمه‌ای نزند و ما در اقدامی ۴۳دقیقه‌ای با همکاری سپاه و ارتش این هواپیما را منهدم کردیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) با اشاره به آرکیو۱۷۰ آمریکایی گفت: این هواپیما جزو برترین تکنولوژی‌های روز دنیا است و آنها با تمام تجهیزات به میدان آمدند اما چیزی حاصل آنها نشد.

اسماعیلی افزود: یکی از مسئولان کشورهای اروپایی پس از تفکیک مرزها به‌دنبال این بود که بدون کارت شناسایی هواپیمایی به مرزهای کشور ما وارد شود و با توجه به اینکه ما بیش از دو ساعت پشت مرز معطلش کردیم، به‌هنگامی که فهمید هیچ فردی نباید با جمهوری اسلامی ایران مقابله کند خود برگشت.

وی بیان کرد: ریگی ملعون با یک کارت شناسایی جعلی و چندین بار تغییر پرواز خود سعی داشت که از مرزهای جمهوری اسلامی ایران عبور کند و با وجود عدم تمکین خلبان که می‌گفت: "شما حق نشاندن پرواز مرا ندارید"، توانستیم با سیستم‌های پیشرفته این پرواز را بنشانیم.

اسماعیلی افزود: چند ماه قبل سیستم پدافند هوایی ما یک هواپیمای "ایساف" مخفف واژه‌های انگلیسیInternational Security) Assistance Force ) را که در افغانستان جنایت می‌کرد شناسایی کرد، این هواپیما روی مرز، خود را هواپیمای مسافربری معرفی می‌کرد. ما به این هواپیما اجازه ورود به کشور دادیم و زمانی که به نقطه‌ای رسید که مطمئن شدیم، اجازه خروج به آن را ندادیم، به این هواپیما دستور فرود داده شد اما در ابتدا قبول نکرد ولی نهایتاً با تهدید موشک در بندر عباس نشست و ۱۰۸ نظامی ناتو را که قصد عبور از کشور داشتند شناسایی و دستگیر کردیم، ما به‌جز از ولایت از کسی دستور نمی‌گیریم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری