کد خبر: 11538

ازدحام جمعیت در مرز بین المللی مهران برای رفتن به عتبات عالیات باعث کند شدن تردد در این مرز شده، این درحالی است که زائران همچنان از همه محورهای مواصلاتی استان در حال حرکت به سمت این مرز هستند.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، این روزها جمع کثیری از مردم از سراسر کشور به مرزهای رسمی کشور با عراق از جمله مرز مهران مراجعه کرده اند چراکه می خواهند روز اربعین به عشق امام حسین(ع) در کربلا حضور داشته باشند.


از پیر و جوان همه گی از نقاط مختلف کشور خود را به استان ایلام، دروازه عتبات عالیات رسانده اند تا به کربلا سفر کنند.

طی چند روز گذشته ازدحام جمعیت در مرز مهران افزایش یافته و زائران از همه مسیرهای استان وارد شهر مرزی مهران می شوند. مرز مهران این روزها به حدی شلوغ است که امکانات استان و شهرستان جوابگوی زائران نیست.

وسایل نقلیه شخصی و عمومی با پلاک هایی از سراسر کشور در تمام مسیرهای مواصلاتی استان ایلام دیده می شود، عده ای کاروانی، عده دیگر انفرادی، تعدادی با پای پیاده و...خود را مرز مهران رسانده اند.

پیش بینی شده بیش از ۵۰۰ هزار نفر از مرز مهران به عتبات عالیات کشور عراق سفر کنند و این حجم زائر نیازمند برنامه ریزی منجسم برای ارائه خدمات از جمله اسکان و مواد غذایی و.. است.

تعداد زیادی از زائران عتبات عالیات از نحوه برخورد خوب مردم شهرستان مهران و ایلام راضی هستند و عده ای نیز از نبود امکانات به خصوص در بحث سرویس بهداشتی و غذا گلایه دارند.

هرچند امکانات خوبی در مرز مهران برای زوار فراهم شده اما حجم زیاد زائران باعث شده خدمات رسانی به نحو مطلوب نباشد اما همه زائران فقط به عشق کربلا رفتن با همه این مشکلات سازش کرده اند.

مهمان نوازی اهالی شهرستان مهران بی نظیر است

محمد احمدی که از استان فارس خود را به مرز مهران رسانده در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پذیرایی مردم استان و مهمان نوازی اهالی شهرستان مهران بی نظیر است.

وی بیان دشت: همه شرایط در مرز مهران فراهم است و مشکل خاصی وجود ندارد. از اهالی شهرستان و مسئولان به خاطر فراهم کردن شرایط تشکر می کنم.

این شهروند بیان داشت: امینت مطلوب مرز مهران را بارها از رسانه ها شنیده بودم و به همین منظور این مرز را برای رفتن به کربلا در ایام اربعین انتخاب کردم.

وی گفت: مرز مهران هم اکنون حال و هوای حسینی به خود گرفته و حجم زیادی از زائران از سراسر کشور به این شهرستان و مرز مهران سفر کرده اند.

امکانات مطلوب نیست

مریم عباسی از زوار عتبات عالیات در مرز مهران که از استان خراسان رضوی سفر کرده است، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: امکانات در مرز مهران برای زائران خوب نیست و متاسفانه با کمبود مواد غذایی و سرویس بهداشتی مواجه هستیم.

وی بیان داشت: الان نزدیک به سه روز است که در مرز مهران هستم ولی خبری از امکانات مناسب نیست ولی به عشق امام حسین(ع) تحمل می کنیم.

این شهروند افزوذ: جمیعت زیادی وارد مرز مهران شده است و همین عامل باعث شده که شرایط مطلوب برای ارائه خدمات به زائران به خوبی فراهم نباشد.

وی تصریح کرد: از مهمان نوازی مردم استان و شهرستان مهران تشکر ویژه دارم و باید گفت مردم خود به صورت خودجوش به زائران کمک های فراوانی کرده اند.

حسین کلانتری معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت:همه دستگاه های اجرایی نظیر هلال احمر، نیروی انتظامی و.. در حال خدمات رسانی به زائران در بحث اسکان و خروج از مرز هستند.

این مسئول تصریح کرد: برخی مشکلات و کمبودها در مرز وجود دارد که به دلیل حجم بسیار زیاد تردد زائران است و تلاش داریم امکانات لازم و ضروری را برای زائران فراهم کنیم.

کلانتری عنوان کرد: معطل شدن نیز یکی دیگر از مشکلات موجود در مرز مهران است که از مردم و زائران خواهش می کنیم با توجه به حجم بالای تردد برای خروج از مرز و رفتن به عتبات عالیات صبر و حوصله داشته باشند.

زائران برای خروج از مرز صبر و حوصله داشته باشند

مراد ناصری فرماندار شهرستان مهران هم در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن مثبت ارزیابی کردن رفت و آمدها در مرز مهران گفت: از مردم و زائران عزیز خواهش داریم به تدریج وارد مرز مهران شوند تا شرایط لازم برای خروج زائران از مرز فراهم شود.

وی با بیان اینکه ظرفیت پایانه مرزی مهران پذیرش روزانه ۲۰ هزار نفر است گفت: روز شنبه پانزدهم آذرماه بیش از ۶۴ هزار نفر از مرز مهران به کربلای معلی مشرف شدند.

وی افزود: هم اکنون حجم زیادی از زائران در مرز حضور دارند که توصیه می کنیم صبر و حوصله به خرج دهند تا به مرور خارج شوند.

اسکان زائران در مدارس، حسینیه ها و ورزشگاه ها

فرماندار شهرستان مهران افزود: زائران حسینی در مکان های مختلف شهرستان از جمله در سرسراهای ورزشی، مدارس، حسینیه ها و مساجد شهرستان مرزی مهران اسکان یافته اند.

سرویس های بهداشتی سیار، نان و موادغذایی، چادر و پتو از مهمترین نیازهای زائران در شهرستان مهران است که با توجه به سردی هوا این خدمات برای زائران بسیار ضروری است.

۲۵۴هزار زائر از مرز عبور کردند

مدیر کل حمل و نقل پایانه های استان ایلام در گفتگو با خبر نگار مهر گفت: طی چند روز گذشته بیش از ۲۵۴ هزار نفر از مرز مهران وارد کشور عراق شده اند ولی در آن طرف مرز امکانات خوبی برای انتقال زوار به کربلا و و دیگر شهرهای مذهبی عراق وجود ندارد و امکانات ضعیف است.

مهرداد جهانی بیان داشت: تردد هم اکنون در مرز مهران روان و عادی است و بدون وقفه زائران از مرز مهران به کشور عراق خارج می شوند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری