کد خبر: 11536

دو ماه پس از آنکه پنتاگون تحت ریاست چاک هیگل جمع‌بندی خود را به رئیس‌جمهور اوباما درباره محل استقرار سرفرماندهی ناوگان پنجم در بحرین و جابجایی این مقر ارائه داد، بحرین قرارداد جدیدی با انگلیس منعقد کرد.

به گزارش قم خبر ، فارس به نقل از الوقت خبر داد، در گزارشی تحت عنوان «ناوگان پنجم امریکا از بحرین می‌رود، آیا انگلیس جایگزین امریکا می‌شود؟» نوشت: دو ماه پس از آنکه پنتاگون جمع‌بندی خود را به رئیس‌جمهور اوباما درباره محل استقرار سرفرماندهی ناوگان پنجم در بحرین و جابجایی این مقر ارائه داد، بحرین قرارداد جدیدی با انگلیس منعقد کرد و « مایکل فالون » وزیر دفاع انگلیس در بیانیه کوتاهی اعلام کرد: « انگلیس دوباره حضور نظامی طولانی در خاورمیانه خواهد داشت. »

برپایه این گزارش، پیش از این در اوایل اکتبر گذشته، چاک هیگل وزیر دفاع امریکا که به سبب ناتوانی در حل بحران کوبانی سوریه از مقام خود برکنار شد طی نامه محرمانه‌ای به رئیس‌جمهور امریکا جمع‌بندی تیم بازرسی خود را به این شرح اعلام کرده بود: « روند تحولات بحرین و عدم توانایی دولت آل خلیفه در پایان دادن به اعتراضات رو به افزایش مردمی و یا رسیدن به توافق با آنان، محیط منامه را برای سرفرماندهی ناوگان پنجم ناامن کرده و هر گونه تردد نیروها در شهر با مخاطرات و موانع جدی مواجه کرده است. » وی در ادامه نامه‌ی خود نوشته بود: « ادامه وضعیت فعلی در بحرین و در حالی که از نظر مردم این کشور، امریکا مدافع دولت بحرین به حساب می‌آید، وقوع اتفاقات حاد علیه نیروها و تجهیزات نظامی ناوگان پنجم نظیر اتفاقاتی که در گذشته در ظهران علیه ما اتفاق افتاد و نمونه‌های دیگری هم در تحولات اخیر منطقه قابل اشاره است، دور از ذهن نیست. » چاک هیگل در نهایت پیشنهاد کرده بود مقر ناوگان پنجم به نقطه مطمئن‌تری انتقال یابد. خبرهای بعدی بیان‌گر آن است که باراک اوباما استدلال‌‌های هیگل را برای جابه‌جایی مقر ناوگان پنجم پذیرفته و دستور مکان‌یابی جدید را صادر کرده است.

این گزارش می افزاید: اندکی پس از آنکه مقامات سعودی از موضوع جابه‌جایی مقر ناوگان پنجم دریایی امریکا مطلع شدند، « متعب‌ » پسر ملک عبدالله و وزیر گارد ملی عربستان را در روز ۲۴ نوامبر به واشنگتن اعزام کردند تا نگرانی عربستان سعودی را از این تصمیم امریکا به اطلاع برساند. سخنان متعب پس از بازگشت از این سفر و اعلام علنی این نکته که عربستان با امریکا درباره بحرین اختلاف‌نظر دارد، نشان داد که مقامات ارشد امریکا در این ملاقات بر حتمی بودن جابجایی مقر ناوگان پنجم خود تأکید کرده‌اند. پس از این مقامات عربستان و بحرین به سمت انگلیس رفتند تا خلأ نظامی امریکا در بحرین که به نوعی مقدمه خروج نظامی امریکا از خلیج فارس نیز به حساب می‌آید، توسط نیروهای نظامی انگلیس پر شود. روز شنبه ششم دسامبر، «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس در جریان سفر به بحرین قرارداد احداث پایگاه نظامی در بحرین با هزینه ۱۵ میلیارد پوند با مقامات بحرینی به امضا رساند که بخش اعظم این هزینه توسط پادشاهی بحرین تأمین خواهد شد.

الوقت نوشت: هم‌زمان با حضور هاموند در منامه، « مایکل فالون » وزیر دفاع انگلیس در بیانیه کوتاهی اعلام کرد: « این پایگاه، حضور ناوگان دریایی سلطنتی را به طور دائمی گسترش داده و بریتانیا را قادر می‌سازد تا کشتی‌های بیشتر و بزرگ‌تری را برای تقویت ثبات خلیج اعزام کند. حالا ما بار دیگر برای مدت طولانی در خلیج مستقر خواهیم شد. »

برپایه این گزارش، در عین حال روزنامه انگلیسی گاردین به طور ضمنی ترس از پیروزی قیام مردم بحرین را دلیل انعقاد این قرارداد نظامی ـ امنیتی بین دو پادشاهی انگلیس و بحرین اعلام کرد و به نوعی بر نامه محرمانه میان پنتاگون و کاخ سفید صحه گذاشت. گاردین یک روز پس از انعقاد قرارداد مزبور نوشت: « هراس از ایران و ناآرامی‌های منطقه دلایل اصلی اتخاذ تصمیم ساخت پایگاه دریایی جدید در بحرین است. »

بعضی از ناظران منطقه‌ای با اشاره به حساسیت‌های مردم منطقه علیه سیاست‌های استیلاجویانه انگلیس معتقدند قرارداد ۶ نوامبر میان انگلیس و بحرین می‌تواند به بروز نارضایتی‌های حاد در منطقه کمک نماید.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری