کد خبر: 11531

جای تاسف دارد در روزی که متعلق به دانشجو است، اتحادیه‌های قانونی دانشجویی توسط دولت سانسور می‌شوند.

به گزارش قم خبر به نقل از فرهنگ، جای تاسف است که باید بگوییم شواهد نشان دهند آن است که آقای دکتر روحانی سخنان و وعده های انتخاباتی خود و پس از آن را به فراموشی سپرده‌اند و امروز پس از گذشت حدود یک سال و نیم از روی کار آمدن دولت تدبیر، در روزی که نماد و سمبل آزادی خواهی یکی از فرهیخته ترین اقشار جامعه می باشد، شاهد امنیتی ترین جو حاکم بر دانشگاه ها هستیم.

با وجود آنکه آقای روحانی در مهرماه امسال از عدم حضور نمایندگان دانشجویی در آیین آغاز سال تحصیلی مکدر شده بودند، مراسم ۱۶ آذر امسال نیز مانند بسیاری دیگر از مراسم های دانشجویی آقای رئیس جمهور، کم اهمیت‌ترین عنصر دانشگاه و دانشجو است و تدابیر از قبل تدارک دیده شده، فضای این روز را هر چه بیشتر به سمت امینتی شدن پیش می برد.

یک یادآوری مهم

پیش از شرح ماوقع تاسف بار امروز دانشگاه ها، لازم است تا خدمت جناب رئیس جمهور چند فراز از وعده ها و شعارهای انتخاباتی ایشان را یادآوری کنیم تا شاید از این طریق اندکی از فضای به وجود آمده کاسته شود.

حجت الاسلام حسن روحانی به عنوان کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری در مسجد جامع ساری در پاسخ به این سوال که چقدر در دولت خود به احزاب مخالف اجازه فعالیت می‌دهید، با مهم قلمدادکردن بحث انتقاد و آزادی بیان اظهار داشته بود:

«مساله آزادی بیان و نقد و فعالیت احزاب، به عنوان یک اصل اساسی در کشور است. کشوری می تواند به رشد و توسعه دست پیدا کند که آزادی بیان و نقد در آن وجود داشته باشد،‌ در واقع توسعه اقتصادی بدون توسعه سیاسی امکان پذیر نیست.»

علاوه بر این، آقای روحانی در برنامه اجتماعی و فرهنگی خود اعلام کرده بود:

«امنیت مردم منحصراً جلوگیری از ورود بیگانگان به کشور نیست. یکی از موارد امنیت، امنیت مال، حیثیت، جان و آزادی بیان ملت است.»

حال باید دید که این شعارها و برنامه های اعلام شد در یکی از مهم ترین روزهای تقویم ایرانی تا چه میزان محقق شده است.

از لغو سخرانی افراد انقلابی تا سانسور اتحادیه های قانونی دانشجویی

نخستین اقدام سوال برانگیز دولت در روز دانشجو و پاسداشت مقام وی، لغو گسترده سخرانی افراد انقلابی و اصولگرا در دانشگاه های کشور بود و این اقدام در حالی صورت پذیرفت که هماهنگی بسیاری از این جلسات، هفته ها قبل صورت پذیرفته بود و ناگهان از سوی مسئولان دانشگاه های کشور لغو شد.

سخنرانی حجت‌الاسلام و المسلمین حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در دانشگاه صنعتی قم، سخنرانی مدیرمسئول روزنامه کیهان به مناسبت ۱۶ آذر در دانشگاه امیرکبیر، سخنرانی سیدمحمود نبویان در دانشگاه آزاد اراک، سخنرانی منصوره کرمی همسر شهید علی محمدی در آستانه ۱۶ آذر و روز دانشجو در دانشگاه هنر اسلامی تبریز و سخنرانی پیام فضلی نژاد در دانشگاه اصفهان، جملگی در این روز لغو و به بسیج دانشجویی این دانشگاه ها اجازه برگزاری مراسم داده نشد!

در کنار موج الغاء سخنرانی های بسیج دانشجویی، وزارت علوم در یک حرکت خلق الساعه به فکر مهندسی مراسم روز دانشجو با حضور رئیس جمهور افتاد و با وجود وعده به تشکل های دانشجویی برای اجازه سخنرانی در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی ایران و با حضور رئیس جمهور، یک شب مانده به مراسم، برنامه را تغییر داد.

در همین راستا علیرضا امیرآبادی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:

« شب گذشته به یکباره زمان سخنرانی ما را کاهش دادند که این بی‌احترامی به جامعه دانشگاهی است. بر همین اساس شورای بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران به این نتیجه رسید که در یک فرصت مناسب‌تر نقطه نظراتمان را به ایشان بیان کنیم.

جای تاسف دارد در روزی که متعلق به دانشجو است، اتحادیه‌های قانونی دانشجویی توسط دولت سانسور می‌شوند و از طرف دیگر زمان سخنرانی اختصاص داده شده برای صحبت برخی دانشجویان نیز کاهش می‌یابد.»

اعتراض به شوی تبلیغاتی وزرات علوم در روز دانشجو نه یک اعتراض صرف از سوی یک تشکل دانشجویی بلکه به یک موج گسترده اعتراضی در میان همه تشکل ها قانونی دانشجویی تبدیل شده است و علاوه بر بسیج دانشجویی، اتحادیه انجمن اسلامی مستقل، جنبش عدالتخواه دانشجویی، جامعه اسلامی دانشجویان و دفتر تحکیم وحدت نیز با صدور بیانیه هایی نسبت به عملکرد مسئولان برگزاری مراسم روز دانشجو به شدت معترض شدند.

حال از مسئولان محترم دولتی و شخص رئیس جمهور باید پرسید که چرا در این روز باید شاهد چنین اقداماتی از سوی آنها باشیم و امید داشته باشیم که در مراسم امسال حداقل برای افرادی که اجازه سخرانی می یابند، امکان همراه داشتن متن سخرانی وجود داشته باشد(یاد آوری: در مراسم مهرماه امسال به دانشجوی نخبه ای که برای سخرانی انتخاب شده بود به دلیل مسائل امنیتی! اجازه همراه داشتن متن سخرانی داده نشد) و آئین روز دانشجو محلی صرف برای گرفتن عکس یادگاری رئیس جمهور با دانشگاهیان نباشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری