کد خبر: 11527

معاون وزیر خارجه روسیه با تشریح سه سطح تحریم علیه ایران، به توضیح این نکته پرداخت که چرا تیم مذاکره‌کننده‌ ایرانی و آمریکایی در وین توافقنامه جامع هسته‌ای را امضا نکردند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس؛ «میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه دو روز پیش به لبنان سفر کرد و در این دیدار با مقامات این کشور از جمله «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب الله، «تمام سلام» نخست‌وزیر، «نبیه بری» رئیس پارلمان و «جان قهوه چی» فرمانده ارتش لبنان دیدار کرد.

این دیدارها مبتنی بر سه محور ایران، سوریه و لبنان بود.

مشکل مذاکرات وین چه بود؟

معاون وزیر خارجه روسیه درباره مسئله هسته‌ای ایران تأکید کرد که تنها مشکل و گِره‌ای که هنوز میان ایران و کشورهای ۵+۱ وجود دارد، مسئله جدول زمانی برای توافق و برداشتن تحریم‌هاست.

وی با اشاره به اینکه ایران خواستار برداشته شدن فوری تحریم‌هاست، ادامه داد: «آمریکایی‌ها از طرف دیگر خواستار فاصله زمانی میان امضا[ی توافق‌نامه] و عادی‌سازی [شرایط] هستند و ماشین راه حل و توافق در این نقطه متوقف شده و سایر موارد مورد توافق قرار گرفته است».

به گزارش الاخبار، بوگدانوف این اظهارات را در حالی مطرح کرد که مشخص نکرد، آیا موارد باقی مانده در توافق میان دو طرف فقط منحصر به بخش هسته‌ای و فنی از جمله میزان غنی‌سازی، مقادیر اورانیوم و تعداد سانتریفیوژها است و اینکه مواردی که مورد توافق قرار گرفته است شامل مسائل سیاسی، نفوذ (سیاسی)، مناطق درگیری و رقابت میان تهران و غرب است.

بنا بر این گزارش، این مسئول روسی با اشاره به اینکه گره موجود بر سر توافق هسته ای ناشی از این مسئله است که دو طرف مذاکره‌کننده اسیر سیاست‌های داخلی خود هستند، تأکید کرد، تیم اوباما- کری نمی توانستند در بحبوحه رقابت‌های شدید انتخاباتی به واشنگتن بازگردند و به مردم این کشور بگویند که تحریم‌های ایران را برداشته‌اند؛ زیرا این اقدام، محبوبیت مردمی آمریکا نسبت به دولت اوباما را از بین می‌بُرد. این گزارش ادعا کرد که از سوی دیگر وضعیت روحانی- ظریف نیز بهتر از وضعیت مسئولان آمریکا نبود؛ زیرا در صورتی که مذاکره‌کنندگان ایرانی با برگه‌ای برمی‌گشتند که با آمریکا توافق کرده‌اند ولی تحریمها همچنان به قوت خود باقی می‌بود، (شاید) سبب تغییراتی در مقامات می‌شد؛ هر چند که رهبر ایران آیت‌الله «سید علی خامنه ای» رهبر جمهوری اسلامی ایران بارها علنا از تیم مذاکره کننده حمایت کرده بود.

معاون وزیر خارجه روسیه مخالفان داخلی دو تیم مذاکره‌کننده ایرانی و آمریکایی را «تندروها» نامید و ادامه داد که دو طرف مذاکره کننده همچنین اسیر مواضع تندروها در کشورهای خود بودند ولی این شرایط، به دو طرف کمک کرد تا به توافق برسند؛ زیرا به نظر می رسد که دو طرف با هم به این نکته رسیدند که در پایتخت‌های خود جبهه میانه‌رو تشکیل داده‌اند.

وی در ادامه تأکید کرد، یک تفاهم موضوعی باعث شد که دو طرف اعلام کنند که به زمان نیاز دارند؛ زیرا فقط وقت، مشکل مخالفت داخلی دو طرف را حل می‌کند.

سه سطح تحریم

بوگدانوف با اشاره به اینکه سه سطح تحریم نسبت به ایران وجود دارد، افزود، سطح نخست اروپایی است که مرتبط به دوره زمانی مشخصی است و این دوره نیز به زودی به پایان خواهد رسید و مجددا تمدید نخواهد شد؛ این مسئله بدون اینکه نیازی به برداشتن و لغو تحریم ها باشد، عملا به لغو آن می‌انجامد. سطح دوم تحریم‌ها، مربوط به تحریم‌های سازمان ملل است که قاعده فوق درباره این تحریم‌ها صدق می‌کند تا اینکه در نهایت نوبت به تحریم‌های آمریکا برسد.

معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه اظهارات خود گفت: بدین صورت دوره انتقالی سپری می‌شود و دو طرف نیز در جولای (تیر ماه) بر سر میز مذاکره خواهند نشست؛ به گونه‌ای که طرف آمریکایی خواهد توانست توافقنامه را امضا کند، بدون اینکه در آمریکا به طرف آمریکایی گفته شود که از تحریم‌ها چشم‌پوشی کرده است. طرف ایرانی نیز بدون اینکه همه علیه‌ش جمع شوند و خواستار مطالبه‌های ملی باشند که هنور محقق نشده است، قادر خواهد بود توافقنامه را امضا کند.

بوگدانوف درباره مسئله هسته‌ای ایران نیز تأکید کرد که کشورش این مسئله را پیگیری خواهد کرد و مایل است تا این مسئله به سرانجام مثبتی برسد.

سوریه؛ چه کسی نماینده دولت و چه کسی نماینده مخالفان است؟

معاون وزیر خارجه روسیه درباره مسئله سوریه نیز گفت: «ما درباره دمشق با واشنگتن هماهنگ می‌کنیم، ولی طبق برداشت ما از مسائل ممکن و غیر ممکن در سوریه. هدف آشکار ما این است که دو طرف دولت سوریه و مخالفان را بر سر میز مذاکره بنشانیم. ولی اینجا دو مشکل وجود دارد: چه کسی نماینده دولت است؟ چه کسی نماینده مخالفان است».

وی با اشاره به اینکه ما بارها از مخالفان سوری در مسکو استقبال کردیم، افزود: برخی طرف‌های منطقه‌ای می‌کوشند گروه‌هایی از مخالفان دیگر را تحمیل کنند. برخی از این کشورها از مخالفان تندرو و تروریست حمایت کرده‌اند، ولی ما همه این مسائل را نپذیرفتیم و هدف ما یاری رساندن به مردم سوریه برای اصلاح نظام آنهاست.

بوگدانوف با بیان اینکه برخی از کشورهای منطقه‌ خواستار سرنگون اشخاص و جایگزین کردن آن ها با افرادی هستند که دنباله‌رو آنها هستند، تصریح کرد: «سعودی‌ها نزد ما آمدند و خواستار سرنگونی بشار اسد بودند نه کس دیگر. آنها به وضوح و صراحت به ما گفتند که اگر یک رئیس جمهور علوی جایگزین بشار اسد شود هیچ مشکلی ندارند و فقط برای آنها مهم است که اسد برود».

معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به رد درخواست عربستان توسط مسکو مبنی بر کنار گذاشتن بشار اسد، ادامه داد: «ما این منطق را نپذیرفتیم. در مقابل برخی در غرب به ما می‌گویند که طرف مذاکره کننده از سوی دولت نباید بشار اسد باشد. ولی ما به آنها گفتیم که اسد حاکم کنونی ملت سوریه و تا این لحظه رئیس جمهور قانونی است. ملت سوریه وی را انتخاب کرده اند».

فلسطین؛ اختلافات نتانیاهو-اوباما مانع سازش

وی درباره محور سوم یعنی فلسطین گفت: «میزان تنش در روابط اوباما- نتانیاهو همه چیز را از بین برده است و [نخست وزیر] اسرائیل تصمیم گرفته است که نه تنها فقط مأموریت طرف آمریکایی را تسهیل نکند، بلکه همه تلاش‌های وی را خنثی سازد».

معاون وزیر خارجه روسیه با اشاره به اینکه در حال حاضر راهکار دو دولتی زیر گام‌های سیاست رژیم صهیونیستی از بین رفته است، افزود: «اسرائیلی‌ها برای آمریکایی‌ها یک راه ساده ارائه کردند که مفاد آن مبتنی بر یهودی‌سازی بخشی از مقررات قانونی سازمان ملل در ازای مسئله فلسطین است».

دیدار بوگدانف با ولید جنبلاط

از طرفی دیگر بوگدانوف ساعات پایانی دیروز با «ولید جنبلاط» رئیس حزب دروزی سوسیالیست ترقی‌خواه دیدار و درباره تحولات داخلی لبنان و منطقه گفت‌وگو کرد.

«اکرم شهیب» و «وائل ابو فاعور» به ترتیب وزرای کشاورزی و بهداشت کابینه لبنان و شمار دیگر از نمایندگان و رهبران برجسته این حزب سیاسی نیز در این دیدار حضور داشتند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری