کد خبر: 11515

داعش که چند روز پیش نبرد تصرف فرودگاه نظامی دیرالزور را آغاز کرده بود، هیچ‌گاه تصور نمی‌کرد، چنان ضربات مهلکی از مدافعان فرودگاه دریافت کند که بیمارستان‌هایش مملو از زخمی‌ها و دست به دامن اهالی برای کمک به زخمی‌هایش شود.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، چند روزی است که فرودگاه نظامی دیرالزور،‌ واقع در استان دیر الزور در شرق سوریه آماج حملات گروهک تروریستی تکفیری «داعش» با هدف تصرف آن قرار گرفته است.

منابع میدانی سوری در این خصوص تصریح می‌کنند که نیروهای ارتش سوریه با وجود شدت و گستردگی حملات گروهک تکفیری داعش که وارد پنجمین روز متوالی خود شده، موفق شدند، کنترل محورهایی که عناصر این گروهک تکفیری از آن برای حمله به این فرودگاه استفاده می‌کردند، از جمله محور «حویجه المریعیه» را به کنترل خود درآورند و آنها را وادار به عقب نشینی از این محور کنند.

این منبع میدانی سوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در دمشق توضیح داد که نیروی هوایی ارتش سوریه در کنار یگان توپخانه ارتش این کشور در استان دیر الزور همکاری گسترده و بسیار منسجمی را برای مقابله با حملات داعش علیه مناطق اطراف فرودگاه نظامی دیر الزور طی دو روز گذشته انجام دادند که کشته و زخمی شدن شمار زیادی از عناصر این گروهک تکفیری و انهدام دستگاه‌ها و تجهیزات نظامی آنها را در پی داشت که در این حملات از آنها بهره می‌گرفتند.

این منبع میدانی سوری تاکید کرد که یگان‌های ارتش سوریه در عملیات‌های اخیر خود موفق شدند، نقاط «المغسله» و «مزارع الدغیم» را از عناصر داعش باز پس گیرند و یک دستگاه تانک این گروهک تکفیری از نوع «تی ۵۲» را به غنیمت بگیرند و تمام عناصر موجود در آن را به هلاکت برسانند.

تکذیب سقوط شهرک جفره

از سوی دیگر این منبع آگاه سوری اخبار منتشره در برخی منابع خبری مبنی بر سقوط شهرک «جفره» در نزدیکی فرودگاه نظامی دیر الزور بدست داعش را تکذیب و تاکید کرد که این منطقه همچنان در کنترل ارتش سوریه است.

این منبع تاکید کرد که استحکامات فرودگاه نظامی دیر الزور با دقت تقویت شده و نیروهای مدافع فرودگاه به فرماندهی سرهنگ «عصام زهر الدین» آماده مقابله با هرگونه حمله تکفیری‌های داعشی هستند.

منبع مذکور با اشاره به اینکه استراتژی‌های ارتش سوریه در فرودگاه نظامی دیر الزور جهت مقابله با داعش مدام در حال تغییر است، گفت‌:‌ تغییر استراتژی‌ها براساس مقتضیات زمانی و نوع حملات صورت گرفته موجب شده تا نیروهای مدافع فرودگاه نه تنها حملات داعش را دفع کنند، بلکه این گروهک تکفیری را به عقب نشینی از برخی نقاط از جمله در محور «حویجه المریعیه» وادار کردند، تا به موازات آن نیروی هوایی و یگان توپخانه ارتش سوریه نیز مواضع پشت جبهه داعش در امتداد ریف شرقی دیر الزور و منطقه «حویجه صکر» را هدف قرار دهند و راه‌های امداد و کمک‌ رسانی عناصر داعش به خط مقدم را قطع کنند.

این منبع اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌های منطقه‌ای در خصوص نبردهای داعش علیه فرودگاه نظامی دیر الزور مبنی بر پیشروی داعش به سمت این فرودگاه و در آستانه سقوط قرار گرفتن آن را جنگ تبلیغاتی و رسانه‌ای علیه ارتش سوریه خواند و تاکید کرد که نیروهای ارتش سوریه با قدرت از این فرودگاه دفاع کرده و اجازه سقوط آن را نخواهند داد، این درحالی است که برای تقویت نیروهای مدافع این فرودگاه تجهیزات و استحکامات نظامی به این فرودگاه ارسال شده و نیروهای ارتش سوریه تلاش دارند، موازنه قوای نظامی را به مناطق اطراف فرودگاه پس از ناکامی داعش در تحقق اهدافش مبنی بر تصرف آن، بازگردانند.

در این راستا نیروی هوایی ارتش سوریه روز گذشته ۱۰ پرواز علیه مواضع داعش در مناطق جفره و حویجه صکر و مناطق اطراف فرودگاه انجام داد و پروازهای نظامی در این فرودگاه همچون گذشته صورت می‌گیرد.

جدیدترین گزارش‌های میدانی حکایت از آن دارد که نیروهای ارتش سوریه در جریان دفع حملات عناصر تکفیری داعش یک کاروان نظامی این گروهک در ریف شهر ابو کمال و یک منطقه نفتی تحت تصرف داعش در منطقه بیابانی «عکیدات» در ریف دیر الزور را هدف گرفتند، در حالی‌که منابع نزدیک به داعش از هلاکت «رامی حسین الحسن»، یکی از سرکردگان میدانی داعش در جریان نبردهای این فرودگاه و وقوع انفجار قوی در مقر گروهک تروریستی تکفیری موسوم به «گردان الصاعقه» در منطقه «مو حسن» در ریف شرقی دیرالزور خبر می‌دهند.

اهمیت فرودگاه نظامی دیر الزور

فرودگاه نظامی دیر الزور،‌ واقع در جنوب شرقی شهر دیر الزور، مرکز استان دیر الزور دارای اهمیت بسیاری چه برای ارتش سوریه و چه گروهک تروریستی تکفیری داعش برخوردار است، چون مهمترین و اصلی‌ترین پایگاه هوایی در منطقه شرق سوریه است و اهمیت این فرودگاه پس از آنکه چند ماه پیش فرودگاه نظامی «طبقه» در «رقه» بدست داعش سقوط کرد، دو چندان شد.

فرودگاه نظامی دیرالزور نقطه آغاز عملیات‌های نیروی هوایی ارتش سوریه در مناطق شرقی این کشور تا نزدیکی مرزهای عراق است و از این نقطه است که کمک‌های نظامی و لجستیکی به یگان‌های ارتش سوریه در داخل شهر دیرالزور ارسال می‌شود.

حمله اخیر داعش به فرودگاه نظامی دیرالزور با حمله انتحاری یکی از تکفیری‌های داعشی در نزدیکی فرودگاه نظامی دیر الزور آغاز شد تا به تبع آن حمله گسترده عناصر داعش علیه فرودگاه به ویژه از محور حویجه المریعیه که نزدیک‌ترین نقطه به این فرودگاه به شمار می‌آید، شروع شود که با مقابله و دفاع شدید نیروهای ارتش سوریه مستقر در فرودگاه مواجه شدند.

شدت ضربات وارده به عناصر تکفیری داعش در این نبردها به حدی بود که منابع محلی از کشته شدن ده‌ها نفر از عناصر این گروهک و زخمی شدن شماری دیگر خبر دادند، به گونه‌ای که بیمارستان‌های میدانی داعش در منطقه از اهالی درخواست دادن خون کردند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری