کد خبر: 11479

یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه در طرح «سیاست‌های کلی انتخابات» چالش‌های موجود در انتخابات بررسی می‌شود، جزئیات رسیدگی به این طرح در مجمع را تشریح کرد.

به گزارش قم خبر ؛ سید مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با فارس، درباره جزئیات سیاست‌های کلی انتخابات که از سوی مقام معظم رهبری به مجمع ارجاع شد، با تاکید بر این نکته که «ما باید نظام انتخاباتی خود را کامل‌تر کنیم» اظهار داشت: انتخابات زیادی برگزار شده و در مجموع مردم دیده‌اند همان کسانی که مد نظرشان بوده است از صندوق بیرون آمده اما به هر حال باید نظام انتخاباتی کامل‌تر و جامع‌تر شود.

نبوی افزود: جریان انتخابات در کشور باید شفاف‌تر شود تا هیچکس نتواند شبهات و اتهاماتی به فرآیند و نتایج انتخابات وارد کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر اینکه نظام برای موضوعات مهم به دنبال برخورداری از سیاست‌های کلی است، تصریح کرد: یکی از موضوعات مهم برای این دوره، بحث سیاست‌های کلی انتخابات بود که مقام معظم رهبری آن را به مجمع ارجاع‌ دادند و پیش‌نویس آن در کمیسیون بررسی شد و به صحن علنی آمد.

* چالش‌های موجود در انتخابات در سیاست‌های کلی بررسی می‌شود

وی در خصوص مهمترین مؤلفه‌های سیاست‌های کلی انتخابات که در مجمع در حال بررسی است ادامه داد: یکسری از چالش‌های موجود در انتخابات در این سیاست‌ها در حال بررسی است؛ یکی از موضوعات، تغییر و تحولات زیاد در قانون انتخابات بوده است که نمایندگان مجلس در هر دوره چندین‌بار این قانون را تغییر داده‌اند.

نبوی با بیان اینکه قانون انتخابات باید از ثبات برخوردار باشد، اضافه کرد: با توجه به اینکه سرنوشت کشور با انتخابات تعیین می‌شود نباید دائماً در معرض تغییر قرار بگیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بحث دیگر را در این خصوص را فرآیند انتخابات عنوان کرد و گفت:‌ این فرآیند به هیچ عنوان نباید قابل خدشه و شبهه باشد یعنی از زمان ثبت‌نام افراد تا زمان رأی‌گیری و شمارش آرا را شامل می‌شود.

وی به ذکر مثالی در این زمینه پرداخت و اظهار داشت: مثلاً در زمان انتخابات ریاست‌جمهوری بیش از ۱۰۰۰نفر برای ثبت نام به وزارت کشور می‌روند و فکر می‌کنند که ثبت‌نام ریاست‌جمهوری نوعی شغل‌یابی است.

نبوی در پاسخ به این سؤال که آیا قرار است ثبت‌نام افراد برای انتخابات ریاست‌جمهوری در این طرح محدود شود متذکر شد: خیر، بنده چالش‌های موجود در بحث انتخابات را مطرح می‌کنم اما چگونگی برخورد با آن باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه ما در طی ۳۰ سال گذشته در بحث انتخابات با چالش‌هایی مواجه بوده‌ایم ادامه داد: ما تدبیری نکرده بودیم تا افرادی که از حداقل صلاحیت برخوردار هستند کاندیدای ریاست‌جمهوری شوند تا در دنیا علیه ما تبلیغ نشود که از ۱۰۰۰کاندیدای ریاست‌جمهوری فقط ۵ نفر تأئید شدند.

* بررسی «پروسه نظارت» در سیاست کلی انتخابات

نبوی در ادامه به بحث نتیجه آرا و شمارش و پروسه نظارت اشاره و خاطرنشان کرد: این موضوعات در دستور کار قرار دارد و ما فعلاً در آغاز بحث هستیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره چگونگی بحث جایگاه شورای نگهبان در این طرح گفت: جایگاه نظارت‌ها و اجرای انتخابات مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا دولت‌هایی که انتخابات را برگزار می‌کنند نتوانند در نتیجه آرا تأثیرگذار باشند چرا که امکانات از جمله فرمانداری‌ها و استانداری‌ها در دست دولت قرار دارد.

* تاکید هاشمی بر بررسی سیاست کلی انتخابات با رویکرد «حق‌الناس بودن رای مردم»

وی درباره ابراز خوشحالی هاشمی از ارجاع این طرح به مجمع، پاسخ داد: آقای هاشمی صحبتش این بود که این سیاست باید با دقت بررسی شود و گفت اینکه رهبری رأی مردم را حق‌الناس می‌داند خیلی مهم است و ما باید با این رویکرد وارد بررسی سیاست کلی انتخابات شویم و این طرح را یکی از مهمترین طرح‌های مجمع دانست.

نبوی درباره سایر سیاست‌های کلی که در دستور کار مجمع قرار دارد به در دستور کار قرار گرفتن طرح محیط زیست اشاره کرد و گفت: پیش‌نویس طرح محیط زیست در کمیسیون مشترک در حال بررسی است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره اینکه آیا موضوع پارازیت‌ها نیز در ذیل طرح محیط زیست بررسی می‌شود یا خیر، گفت: فعلاً باید ببینیم چه می‌شود و این مسائل از سیاست‌های کلی است.

وی به انجام شدن برخی از سیاست‌های کلی از جمله اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: تعیین مدیرکل بانک مرکزی در مجمع به پایان رسید و این به صورت معضل به مجمع ارجاع شده بود.

* دولت موضوع تعیین مدیر کل بانک مرکزی را معضل نمی‌دانست

نبوی در خصوص دلخوری روحانی در بحث رسیدگی به تعیین مدیرکل بانک مرکزی خاطرنشان کرد:‌ موضوع خاصی نبود.

وی درباره اینکه گفته شد که آقای روحانی مطرح کرده بود که این موضوع معضل نیست، یادآور شد: دولت جدید معتقد بود این موضوع معضل نیست اما وقتی توضیح داده شد دیدند که اینگونه است.

«مقام معظم رهبری این بحث را به عنوان معضل به مجمع ارجاع دادند و الآن هم دولت با وضع موجود مشکل دارد؛ رئیس بانک مرکزی موجود بر اساس نوشته مقام معظم رهبری که گفتند در اختیار رئیس‌جمهور باشد طبق قانون موجود هم از وزیر حکم دارد و هم رئیس‌جمهور حکمی صادر می‌کند، بنابراین این موضوع مشکل دارد.»

نبوی درباره این طرح ادامه داد: تا جایی که بنده خاطرم است آقای توکلی دنبال این طرح بود؛ نظر مجلس این بود که رئیس بانک مرکزی مانند وزرا به مجلس معرفی شود، این طرح به مجمع آمد و قرار شد که سران سه قوه تصویب کنند و آقای احمدی‌نژاد به رهبری نامه نوشت که این برای ما معضل است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان اینکه مقام معظم رهبری بحث تعیین رئیس بانک مرکزی را به عنوان معضل به مجمع ارجاع دادند خاطرنشان کرد: در طرح فعلی، نصب رئیس بانک مرکزی به پیشنهاد وزیر اقتصاد و تصویب هیأت دولت، و تأئید رئیس‌جمهور و عزل او پیشنهاد رئیس‌جمهور، تصویب دو سوم دولت و با حکم رئیس‌جمهور صورت می‌گیرد.

وی تأکید کرد: مقام معظم رهبری نیز گفته بودند این طرح طوری باشد که عزل و نصب این موضوع در اختیار رئیس قوه مجریه قرار داشته باشد.

* مجمع نگران عملیاتی نبودن طرح رسیدگی به دارائی مسئولان است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره علت طولانی شدن طرح رسیدگی به دارایی مسئولان، تصریح کرد: این طرح گرفتاری‌های زیادی دارد یعنی نگرانی از این است که چیزی از آب در بیاید که به دلیل گستردگی قابل عملیاتی کردن نباشد.

وی با بیان اینکه وقتی در این طرح تعداد افراد مشمول خیلی زیاد باشد مانند سنگ بزرگی است که علامت نزدن است، افزود: بنابراین ممکن است در این صورت خاصیت این طرح از دست برود اما این به معنای نخواستن مجمع نیست و مجمع تشخیص درباره طرح رسیدگی به دارایی مسئولان نظر منفی ندارد و اصل این موضوع را قبول دارد که باید در جهت اعتمادسازی مردم حرکت کرد.

نبوی تأکید کرد: گسترده شدن بیش از حد طرح رسیدگی به دارایی مسئولان نباید این موضوع را لوث کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری