کد خبر: 11415

منابع کُرد نزدیک به یگان‌های دفاع مردمی اعلام کردند نیروهای پیشمرگه که ترکیه بر آموزش آنها نظارت می‌کند روانه شهر عین العرب خواهند شد تا ضمن رقابت با حزب اتحاد دموکراتیک سوریه در صورتی‌که منافع ترکیه ایجاب کند با این حزب بجنگند.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، «احمد داود اوغلو» نخست‌وزیر ترکیه، در سفری که اخیرا به اقلیم کردستان عراق صورت داد، با فاش کردن توافق سری بین ترکیه و اقلیم کردستان عراق بر سر مبارزه با گروه تروریستی «داعش» رسانه‌های خبری را غافلگیر کرد. اما اوغلو هیچ اشاره‌ای به بندهای این توافق سری نکرد.

شبکه خبری «المنار» در مقاله‌ای به قلم «نضال حماده» به سفر اخیر نخست‌وزیر ترکیه به شمال عراق و جزئیات توافق سری بین ترکیه و اقلیم کردستان عراق، پرداخت و نوشت اعلام این توافق نگرانی‌هایی را در میان طرفداران حزب کارگران کردستان ترکیه(پ ک ک) و هواداران آن در حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه که یگان‌های دفاع مردمی کُردها را در نبردهای سنگین با گروه تروریستی داعش در شهر «عین العرب» فرماندهی می‌کند، برانگیخته است.

منابع نزدیک به حزب اتحادیه دموکراتیک کردستان چنین گفته‌اند «کسی که از تاریخ داود اوغلو در حکومت ترکیه شناخت داشته باشد، متوجه میزان خصومت این مرد با ملت کُرد و مسئله کردهای ترکیه می‌شود؛ اوغلو از نظریه‌پردازان "پان‌تورانسیم" جدید در تیم حاکم بر این کشور است.»

یک منبع دیگر در حزب اتحاد دموکراتیک کردستان نیز گفته است که در سایه تبانی آنکارا با داعش در نبرد عین العرب (کوبانی)، اعلام چنین توافقی بین ترکیه و اقلیم کردستان عراق تردیدهای بسیاری را ایجاد کرده است.

این منابع کُرد در اشاره به برخی از بندهای توافق بین ترکیه و «مسعود بارزانی» رئیس اقلیم کردستان عراق، اعلام کردند بند اول این توافق به همکاری نظامی بین ارتش ترکیه و نیروهای پیشمرگه وابسته به مسعود بارزانی اشاره می‌کند که براساس آن ترکیه نیروهای پیشمرگه کُرد را در پایگاه‌های کردستان عراق و در پایگاه‌های ارتش ترکیه آموزش خواهد داد و این امر نفوذ ترکیه بر اقلیم کردستان را بیشتر خواهد کرد و ترس واقعی در این امر نهفته است که ترکیه در نظر پیشمرگه‌ها کشوری همپیمان است که کُردها را به سمت درگیری‌های داخلی بین هواداران حزب کارگران کردستان در ترکیه و هواداران بارزانی در عراق سوق خواهد داد.

منابع کُرد نزدیک به یگان‌های دفاع مردمی افزودند: نیروهای پیشمرگه که ترکیه بر آموزش آنها نظارت می‌کند، به شهر عین العرب روانه خواهند شد تا ضمن رقابت با حزب اتحاد دموکراتیک و سرقت پیروزی آنها در نبرد با داعش، همچنین در صورتی‌که منافع ترکیه ایجاب کند، با این حزب بجنگند.

این منابع خاطرنشان کردند: اوغلو در جریان سفر اخیر به اربیل بندهای این توافق سری را که «هاکان فیدان» رئیس دستگاه اطلاعات ترکیه تدوین کرده است، با مسعود بارزانی مورد رایزنی قرار داد.

براساس یکی دیگر از بندهای این توافق سری، در صورتی‌که مناطق تحت سیطره پیشمرگه‌ها در اقلیم کردستان در معرض حملات جدید گروه داعش قرار گیرد، ارتش ترکیه به این نیروهای کُرد کمک خواهد کرد.

این توافق سری به نقش پیشمرگه‌ها اشاره می‌کند که قرار است با کمک ترکیه در مناطق تحت نفوذ حزب کارگران کردستان در ترکیه و سوریه ایفا کنند. این توافق همچنین روابط با حزب کارگران کردستان مورد بررسی قرار می‌دهد با توجه به اینکه مسعود بارزانی نقش محوری در مذاکراتی ایفا خواهد کرد که ترکیه می‌گوید قرار است این مذاکرات را با حزب کارگران کردستان در پی تهدیدات «عبدالله اوجالان» رهبر زندانی این حزب در بازداشتگاه «آمرلی»، آغاز خواهد کرد.

این توافق سری همچنین همکاری اطلاعاتی بین دستگاه اطلاعات ترکیه (میت) و دستگاه اطلاعاتی وابسته به مسعود بارزانی را پیش‌بینی می‌کند و این امر نگرانی‌های سران حزب کارگران کردستان را نسبت به افزایش نفوذ دستگاه اطلاعاتی ترکیه به مخفیگاه‌های آنها برانگیخته است؛ بخصوص که منطقه کردستان عراق معبر بین‌المللی سران حزب کارگران کردستان و سران حزب اتحاد دموکراتیک سوریه است که فرودگاه اربیل و شهرهای این منطقه را برای سفر به خارج و بازگشت به سوریه انتخاب می‌کنند که با هواپیما به اربیل سفر می‌کنند و زمینی به سوریه منتقل می‌شوند.

طبق اعلام منابع مذکور، از دیگر مفاد این توافق سری دسترسی دستگاه اطلاعات ترکیه به فهرست مسافران فرودگاه اربیل است که این مورد در صورتی اجرایی شدن این توافق، تا حدود زیادی بر تحرکات سران حزب کارگرن کردستان تاثیر خواهد گذاشت و این سران سیاسی را در تیر رس دستگاه‌های اطلاعای و ارتش ترکیه قرار خواهد گذاشت.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری