کد خبر: 11395

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه امام راحل را می‌توانیم موسس فلسفه فقه بدانیم، گفت: امام خمینی(ره) حکومت را فلسفه فقه می‌دانستند.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، آیت الله علی اکبر رشاد در همایش "فلسفه فقه با تاکید بر مکتب فقهی امام خمینی(ره)" که شامگاه چهارشنبه با پیام آیت الله سبحانی و حضور اساتید حوزه و دانشگاه در در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد، طی سخنانی گفت: در دوره معاصر علامه طباطبایی احیاکننده فلسفه و مبدع فلسفه نوین بود و امام خمینی(ره) نیز طلایه دار فقه شد.

وی افزود: امام خمینی(ره) فقه نوبنیادی را بنیان نهاد و تحول در آن ایجاد کرد‌‌ همان طور که شهید مطهری نیز موسس الهیات جدید شد و کاری کرد که می‌توان آن را با خواجه نصیر مقایسه کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: امام خمینی(ره) فرمود حکومت، فلسفه فقه است و البته ایشان قصد شعار نداشت بلکه به صورت راهبردی این مسئله را مطرح کردند و انقلاب اسلامی نیز بر همین اساس تاسیس شد.

وی بیان داشت: از دیگر موارد تأثیرگذار امام در فقه توجه به نقش زمان و مکان بود که تحولات زیادی را در حوزه فقه ایجاد کرد.

آیت الله رشاد گفت: نظریاتی که امروز در زمینه‌های مختلف مدیریت و فقه و.... مطرح است یا سنتی اندیش یا غرب باور و یا احیاکننده و مجدد است و نوع سوم می‌خواهد بر اساس مبانی و آموزه‌های برجا مانده از پیشوا یان دینی بنیان‌هایی را تعریف و تاسیس کند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه گفتمان معرفت‌شناسی از دهه ۲۰ در ایران رشد کرد، اضافه کرد: امروز در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ۴۰ فلسفه مضاف در حال بررسی و نقد و تحقیق است.

آغاز راهی در علم فلسفه فقه

حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم علیدوست، استاد حوزه علمیه نیز در این مراسم اظهار داشت: برگزاری این همایش آغاز راهی در علم فلسفه فقه است.

وی افزود: برخی فلسفه فقه را‌‌ همان اصول فقه می‌دانند اما من مدعی هستم که علم جدیدی است که بیرون از فقه و فلسفه است و در عین حال به هر دو می‌پردازد.

حجت الاسلام و المسلمین علیدوست تأکید کرد: نباید تصور کنیم که علم پایان و انتهایی دارد و فلسفه فقه نیز با اینکه سه دهه است مطرح می‌شود در آغاز راه خود است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری