کد خبر: 11367

سازمان دیده بان حقوق بشر از ترکیه خواست مرز خود را از مین هایی که تاکنون کشته شدن ۳ نفر و زخمی شدن ۹ نفر از آوارگان سوری را بدنبال داشته است، پاکسازی کند.

به گزارش قم خبر به نقل از واحد مرکزی خبر، خبرگزاری رویترز در گزارشی از لندن به قلم کران گیلبرت نوشت: این سازمان حقوقی معتقد است بیش از دو هزار آواره سوری که از حمله داعش به مناطق مسکونی شان در سوریه فرار کرده اند در خودروهای خود زندگی می کنند و پس از این که درخواست مقامات ترکیه را برای رها کردن خودروها و دام های خود به منظور ورود به خاک ترکیه رد کردند، درحال حاضر در بین میادین مین چادر زده اند.

این سازمان افزود: ترکیه اطلاع داده است ارتش این کشور بین سالهای ۱۹۵۷ تا ۱۹۹۸ بیش از ۶۰۰ هزار مین در طول مرز خود با سوریه کار گذاشته است تا مانع از ورود غیرقانونی به خاک ترکیه شود.

استیو گاس مدیر بخش تسلیحات در سازمان دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای گفت: «اینکه پس از از دست دادن خانه ات و فرار از شهر محل سکونت خود قربانی مین شوی مسئله ای است که هیچ کس نمی تواند آن را تحمل کند.»

درپی درگیریهای نیروهای کرد با گروه تروريستي داعش در سپتامبر گذشته در اطراف منطقه کوبانی سوریه ، هزاران آواره سوری از طریق عبور از میادین مملو از مین در طول مرز که به نام گذرگاه تل الشاعر شناخته می شود به ترکیه فرار کرده اند.

این سازمان افزود: در این منطقه در دو ماه گذشته تاکنون، ۷۰ مین منفجر شده است و بیشتر کشته شدگان و مجروحان بر اثر انفجار مین ، بین پنج تا پانزده سال سن دارند.

کمپین بین المللی ممنوعیت مین ها و بمب های خوشه ای اعلام کرده است ترکیه که در سال ۲۰۰۳ به معاهده منع مین ها پیوسته و به پاکسازی همه میادین مین پایبند شده است، برای جلوگیری از خسارت های بیشتر باید هرچه سریعتر میادین مین خود را پاکسازی کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری