کد خبر: 11332

آمریکایی ها که تابستان امسال پر سر و صدا و با یک جریان بزرگ رسانه ای، ژست مقابله با داعش را گرفته و یک ائتلاف بین المللی هم تشکیل دادند، حالا همه آن سر و صداها به روزانه ۵ سورتی پرواز جنگنده های آنان بر فراز عراق علیه داعش کاهش یافته است.

به گزارش قم خبر ، یک منبع به ایرنا در بغداد گفت: اکنون حدود یک ماهی است که خبری از جنگنده های آمریکایی نیست و یکی از مسوولان محورهای عملیاتی در استان صلاح الدین نیز گفت که در جریان حملات سنگین این هفته داعش به شهر بلد، برای چند نوبت جنگنده های آمریکایی در آسمان منطقه ظاهر شدند، اما هیچ!

ناظران و کارشناسان نظامی در عراق معتقدند که آمریکایی ها از آغاز حملات خود به همراه ۴۰ کشور همپیمان، نتوانسته اند عملیات موثری بر فراز عراق انجام دهند.

به دنبال اعلام مقام های آمریکایی منبی بر ۱۰ سورتی پرواز در تابستان گذشته، علامت سوال برای بسیاری از عراقی ها شکل گرفت و آن اینکه چگونه در شرایطی که جنگنده های آمریکایی در زمان جنگ خلیج فارس روزانه یکهزار سورتی پرواز داشتند، علیه داعش تنها ۱۰ سورتی پرواز را کافی دانسته اند، آن هم زمانی که اعلام می کنند برای ریشه کنی داعش نیاز به ۳۰ سال وقت است.

علاوه بر این، جنگنده های آمریکایی عملا نتوانستند تاثیر زیادی بر حرکت داعش در مناطق مختلف عراق بگذارند ضمن آنکه در برخی برهه ها این گروه تروریستی برغم حملات هوایی، تهاجمی تر هم شد.

نکته دیگر اینکه جنگنده های آمریکایی بارها مواضع نیروهای ارتش و مردمی عراق را در کمربند بغداد، تکریت، جرف الصخر و استان دیالی بمباران کردند و به دنبال اعتراض گروههایی مانند عصائب اهل الحق، کتائب حزب الله و سرایا السلام، اعلام کردند که بمباران ها اشتباهی بوده و عمدی نبوده است.

همچنین آمریکا و ائتلاف تحت رهبری اش هیچ تاثیری بر پیروزی های اخیر رزمندگان ارتش و نیروهای داوطلب مردمی در مناطق مختلف نداشته اند و این پیروزی های بزرگ که سبب شده داعش در آستانه فروپاشی قرار بگیرد، به دست فرزندان عراق به دست آمده است.

این روزها همچنین در برخی محافل از کاهش اقتدار و نفوذ آمریکا در میان متحدانش صحبت می شود، بطوری که ترکیه نیز برای این ابر قدرت روبه افول شرط گذاری می کند.

مشروط کردن مجوز استفاده از پایگاه اینجرلیک ترکیه در مقابل ایجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال شرق سوریه، تعجب عراقی ها را حتی در کردستان عراق نیز به دنبال داشته است.

به هر حال به نظر می رسد همه آن جنجال در خصوص عملیات هوایی، جنبه نمایشی داشته و واشنگتن عملا یا نمی خواهد یا قدرتش به آن حد تحلیل رفته که حتی قادر نیست از پس گروه تروریستی داعش برآید و در نتیجه این ۵ سورتی پرواز را می توان آخر قدرت نمایی آمریکایی ها تلقی کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری