سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه اقدامات نژادپرستانه در آمریکا و خشونت پلیس این کشور مایه نگرانی است، عنوان کرد: متاسفانه نژادپرستی و برخورد تبعیض‌آمیز با سیاهپوستان، موضوع ریشه‌ای در این کشور است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، مرضیه افخم سخنگوی دستگاه دیپلماسی در نشست هفتگی امروز -چهارشنبه- خود با خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره پیشنهاد سعود الفیصل درباره سوریه و نظر ایران در این خصوص با بیان اینکه دیدگاه‌های مختلفی نسبت به حل بحران سوریه وجود دارد و پیش از این هم بوده و کشورهای مختلف دیدگاه‌های مختلفی دارند، عنوان کرد: جمهوری اسلامی ایران هم دیدگاه‌های خود را اعلام کرده و همکاری و تبادل نظر خوب و مشورت‌های منظمی بین ایران و نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه برقرار است.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما برای یافتن یک راه‌حل مبتنی بر تامین آرا و نظرات مردم سوریه و گفت‌وگوهای سوری - سوری همواره تاکید می‌کنیم و معتقدیم هر راه‌حلی باید مبتنی بر واقعیات منطقه و سوریه در حال حاضر و خواست و اراده مردم باشد و بدون توجه به ریشه‌های بحران سوریه، امکان ارائه راه حل وجود ندارد.

افخم با بیان اینکه هر پیشنهادی که مطرح می‌شود از نظر ما باید این فاکتور‌ها را در بر داشته باشد، گفت: چنانچه در این قالب جای بگیرد، امکان ارائه راه‌حل، دستیابی به حل بحران و فروکش کردن آْن فراهم است.

وی افزود: اینکه کشورهایی در منطقه فعالیت‌هایی دارند و پیشنهادات و دیدگاه‌هایی مطرح می‌شود از آغاز بحران سوریه تا امروز وجود داشته است.

افخم در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه پنتاگون اعلام کرده جنگنده‌های ایرانی مواضع داعش در عراق را مورد هدف قرار داده‌اند و با نیروهای دیگر در عراق در این رابطه همکاری می‌کنند نیز اظهار داشت: هیچ گونه تغییری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با گروه‌های تکفیری‌ها و کمک به دولت عراق و ارائه مشورت به منظور مقابله با گروه‌های تروریستی و تکفیری رخ نداده و خبرها مربوط به همکاری‌ ایران با گروه‌های نظامی کشورهای دیگر در مبارزه با داعش درست نیست.

افخم در پاسخ به سؤال دیگری درباره بمباران مواضع داعش توسط جنگنده‌های ایرانی عنوان کرد: هیچ گونه تغییری در سیاست جمهوری اسلامی ایران در ارائه کمک و مشورت به مسئولان عراقی در مبارزه با گروه‌های تکفیری و داعش صورت نگرفته و خبر همکاری‌های نظامی را تأیید نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران کماکان به ارائه مشورت‌های نظامی به عراق ادامه می‌دهد و هیچ تغییری در سیاست‌های ما رخ نداده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره ارتباط سفر امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه به مسقط و اینکه گفته می‌شود دور بعدی مذاکرات در عمان است نیز گفت: این سفر ارتباطی به موضوع مذاکرات ندارد و در چارچوب همکاری‌های منطقه‌ای و مشورت‌ها و تبادل‌نظرهای دوره‌ای ایران و عمان صورت گرفته است.

افخم در خصوص اعتراضات اخیر در فرگوسن با بیان اینکه اقدامات نژادپرستانه در آمریکا و خشونت پلیس این کشور مایه نگرانی است، عنوان کرد: متاسفانه نژادپرستی و تبعیض نسبت به سیاهپوستان، موضوع ریشه‌ای در این کشور است و نقض فاحش و سیستماتیک حقوق اقلیت‌های نژادی مایه نگرانی فعالان حقوق بشری است.

وی با بیان اینکه بدرفتاری پلیس آمریکا در گزارش‌ها و همچنین گزارش اخیر کمیته منع شکنجه سازمان ملل مورد تقبیح قرار گرفته، گفت: امیدواریم توجه لازم به رفع ریشه‌ای این تبعیض و موضوعی که در نهادهای مختلف آمریکا به طور ریشه‌ای شکل گرفته توجه جدی نسبت به برطرف شدن آن صورت گیرد.

وی در ابتدای این نشست نیز با اعلام خبر بهره‌برداری امروز از راه‌آهن کریدور ریلی شمال – جنوب با حضور روسای‌ جمهور سه کشور ایران، قزاقستان و ترکمنستان، گفت: این کریدور از شهر اوزن در قزاقستان شروع و تا شهر برکت در ترکمنستان ادامه دارد و از آنجا به اینچه برون در مرز ایران و ترکمنستان می‌رسد که امتداد این کریدور به شرق شهر گرگان در استان گلستان می‌رسد.

افخم گفت: طول این راه‌آهن حدود ۹۲۰ کیلومتر است که ۸۵ کیلومتر آن در خاک ایران و ۷۰۰ کیلومتر در ترکمنستان و ۱۴۰ کیلومتر در قزاقستان است.

سخنگوی وزارت خارجه عنوان کرد: این خط ریلی جدید کشورهای منطقه در شمال ایران را به خلیج فارس متصل می‌کند و امکان دسترسی‌های فراتر را برای کشورهای منطقه فراهم می‌کند. امیدواریم خط ریلی جدید در رشد ترانزیت منطقه و حجم تبادل کالا آثار خوبی داشته باشد و باعث تقویت همکاری‌های اقتصادی و تشویق تجار و حوزه‌های اقتصادی برای همکاری‌های بیشتر شود.

وی همچنین به برگزاری کنگره بین‌المللی خطر جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام در قم اشاره کرد و گفت: این کنگره با حضور اندیشمندان کشورهای اسلامی اعم از شیعه و سنی از ۸۳ کشور برگزار شد و گامی ماندگار در نزدیکی دیدگاه‌های جهان اسلام نسبت به مبارزه با جریان تکفیری و افراطی و همچنین پیام دعوت به صلح و دوستی بود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین از برگزاری نخستین همایش جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری بر اساس پیشنهاد رئیس جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل خبر داد و گفت: این همایش ۱۸ و ۱۹ آذر و با حضور شخصیت‌ها، مقات و اندیشمندان از سراسر جهان برگزار می‌شود.

افخم ادامه داد: زمانی که این پیشنهاد مطرح شد هنوز شرایط منطقه و جهان تا این حد از این منظر بحرانی نشده بود اما متاسفانه امروز خشونت و افراطی‌گری بدون مهار به یک تهدید واقعی در منطقه و جهان تبدیل شده و اگر چرایی این پدیده به درستی تبیین نشود راه‌حل‌ها برای آن هم نمی‌تواند به خوبی تنظیم و تدوین شود.

به گزارش فارس، مرضیه افخم همچنین در این نشست در خصوص سفر سعود الفیصل به وین در زمان دهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای برای تاثیرگذاری بر روند مذاکرات، اینگونه اخبار را گمانه‌زنی رسانه‌ای خواند و گفت: جمهوری اسلامی ایران به طور اصولی و جدی خواهان بهترین مناسبات با کشورهای منطقه و تقویت هر چه بیشتر این همکاری‌هاست و عربستان در این زمینه جایگاه خاصی دارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین انفجار امروز مقابل اقامتگاه سفیر ایران در صنعا را محکوم کرد و با بیان اینکه همه کارکنان سفارت ایران در سلامت هستند، عنوان کرد: یک هفته پیش آقای سید حسین نیکنام سفیر جدید ما در یمن به محل ماموریت عزیمت و استوارنامه خود را تقدیم مقامات این کشور کرد.

وی اضافه کرد: در یک دوره تقریبا طولانی به لحاظ شرایط روابط و مسائل اداری، سفیر ما دیرتر اعزام شد و حضور ایشان می‌تواند کمک کند که روند روابط سریع‌تر شکل مشخص‌تری به خود بگیرد.

افخم ابراز امیدواری کرد که در دوران سفارت نیکنام، روابط بهتر از گذشته شود و سفیر جدید بتواند فعالیت خوبی در راستای ارتقای روابط انجام دهد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره انتصاب سفیر جدید اردن در تهران و برخی مطالب مطرح شده در خصوص اینکه انتصاب سفیر جدید به منزله تغییر در روابط امان - تهران نخواهد بود، عنوان کرد: روابط ما و اردن روال طبیعی و عادی خود را طی‌ می‌کند و فعالیت‌ سفارتخانه‌ها روان است و ایران از ارتقا و تقویت روابط استقبال می‌کند و امیدواریم متناسب با پیشرفت شرایط، از ظرفیت‌های موجود استفاده شود.

وی همچنین از زوار ایرانی عتبات عالیات در آستانه اربعین حسینی خواست که از ورود غیرقانونی و بدون دریافت مجوزهای لازم به عراق خودداری کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال دیگری درباره مذاکرات هسته‌ای اظهار داشت: امروز جهان معتقد است بحران ساختگی علیه ایران راه‌حل دارد و مذاکره به عنوان ابرازی برای راه‌حل مورد تایید می‌باشد و هر چه پیش‌تر می‌رویم این امکان تقویت می‌شود. مذاکره به عنوان قالب پذیرفته شده و روز به روز خود را در جهان بیشتر جا می‌اندازد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره عربی درباره جزییات مذاکرات اظهار داشت: تا زمانی که مذاکرات ادامه دارد و تا دوره‌های بعد هرگونه گزارش در رسانه‌ها درباره جزییات مذاکره و تفاهم احتمالی منتشر می‌شود و اینگونه اخبار صحت ندارد و دقیق نیست و گزارش‌هایی که روزهای آینده نیز منتشر خواهد را رد می‌کنیم.

افخم با ذکر این نکته که مذاکره در جریان است و اینکه تفاهمی حاصل شده، صرفا گمانه‌زنی است و صحت ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به آخرین سؤال درباره مرز بازرگان و اخبار منتشر شده مبنی بر بسته شدن این مرز، عنوان کرد: مرز بازرگان باز است و ترددها ادامه دارد و موضوع ویژه‌ای در آن منطقه مطرح نیست.

وی ادامه داد: برخی رسانه‌های کشورهای دوست و همسایه شیطنت کردند و اخبار منتشر شده درست نیست و ترددها در مرز به طور طبیعی انجام می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری