کد خبر: 11274

یک هفته‌نامه آلمانی در گزارشی با اشاره به اینکه افرادی از ۸۰ کشور جهان به داعش پیوسته‌اند، نوشت که در این میان، نقش برخی مناطق در تشکیل نقشه ترور جهان از بقیه برجسته‌تر است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، در ماه‌های اخیر قدرت گرفتن گروه تروریستی «داعش» در عراق و سوریه سوالات بسیاری را در رابطه با ریشه‌های شکل‌گیری این گروه به وجود آورده است. یکی از این سوالات این است که این افراد از کجا آمد‌ه‌اند و با چه هدفی برای این گروه می‌جنگند. بنابر اعلام آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (CIA) از میان ۲۰ تا ۳۲ هزار تن از افرادی که در گروه‌ تروریستی داعش و گروه‌های مشابه فعالیت می‌کنند، تقریبا نیمی از آنها عراقی یا سوری هستند و بقیه از کشورهای ثالث به این گروه پیوسته‌اند. سازمان ملل هم اعلام کرده است که بیش از ۱۵ هزار مرد که بیشتر آنها استخدام شده‌اند برای داعش می‌جنگند.

هفته‌نامه آلمانی «اشپیگل» در گزارشی با استناد به پژوهش‌های صورت گرفته به این موضوع پرداخته که از چه مناطقی بیشتریت تعداد افراد جذب داعش شده‌اند. کارشناسان سازمان ملل در گزارشی به این نتیجه رسیده‌اند که نیروهای عضو داعش از ۸۰ کشور گردهم آمده‌اند. اما در این میان سهم برخی کشورها بیشتر است.به عبارتی حضور ۳ کشور بیش از دیگران به چشم ‌می‌اید:

تونس: این کشور در شرایطی که نقطه آغاز انقلاب در کشورهای عربی بود، یکی از مهم‌ترین کشورهایی است که اتباع آن به داعش پیوسته‌اند. شمار گردشگران ورودی این کشور کاهش داشته است و سرمایه‌گذاران برای حضور در این کشور مقاومت می‌کنند. نرخ بیکاری در تونس بالاست از این رو هزاران جوان تونسی برای زندگی بهتر به داعش پیوسته‌اند و این نه فقط به دلیل نزدیک بودن ایدئولوژی‌ها به همدیگر بلکه به دلیل پرداخت دستمزدی منظم است. داعش به اعضای گروه حقوق پرداخت می‌کند که اینهم نوعی از خدمات تامین اجتماعی است.

عربستان سعودی: کشوری ثروتمند در حاشیه خلیج‌فارس که مدتهاست مسئله وجود تکفیری‌ها در این کشور مطرح شده است. در زمان جنگ افغانستان حدود هزار تن از اتباع این کشور که بالای ۱۸ سال سن داشتند، به این کشور رفتند تا در کنار اسامه بن‌لادن بجنگند. در این مورد کارشناسان، برداشت خاصی از اسلام را که در عربستان تبلیغ می‌شود، مسئول چنین رویکردی دانسته‌اند. برداشتی که به دیدگاه‌های داعش نزدیک است. البته نباید فراموش کرد که سالها در این کشور دیدگاه‌های جهادی وجود نداشته و سرکوب شده و به همین دلیل افراد با چنین گرایش‌هایی به سوریه می‌روند.

اردن: این کشور که همسایه عراق و سوریه است، به طور ویژه با پیامدهای بحران‌های انسانی در این ۲ کشور دست به گریبان است. اردنی‌ها درباره داعش دیدگاه‌های متفاوتی دارند؛ عده‌ای از آنها معتقدند که داعش رویکرد درستی دارد و شماری هم به این گروه تروریستی به عنوان کارفرمایی نگاه می‌کنند که حقوق های خوبی پرداخت می‌‌کند. البته ارتباط با گروه‌های افراطی در اردن ریشه‌ای قدیمی دارد و به اقدامات «ابومصعب الزرقاوی» یکی از سران پیشین شبکه تروریستی القاعده در عراق باز می‌گردد.

اروپا: در این میان نقش اروپایی‌ها در داعش که هم از لحاظ جغرافیای با عراق و سوریه فاصله دارند و شرایطی مشابه موارد بالا ندارند هم بسیار جالب توجه است. در طول ۲۰ سال گذشته و در مقایسه با دیگر جنگ‌های منطقه یعنی جنگ بوسنی، افغانستان و عراق، اروپایی‌های بیشتری به سوریه رفته‌اند. این افراد اغلب مهاجرانی هستند که احساس کردند پس از مهاجرت در کشور جدید خود پذیرفته نشده‌اند و تعداد زیادی از اتباع آلمانی، فرانسوی، انگلیسی و حتی بلژیکی و دانمارکی در میان تروریست‌های داعش دیده می‌شوند.

کارشناسان درباره دیگر کشورهایی که اتباع آنها به داعش پیوسته‌اند معمولا از دلایلی ماند سیاست داخلی یا درگیری‌های مذهبی-سیاسی یاد می‌کنند و در میان آنها همواره اعضای اقلیت‌ها به چشم می‌آیند. البته آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که رقم واقعی بسیار بالاست. در کنار دیگر انگیزه‌ها یکی از عواملی که ورود تعداد بالایی را به سوریه منجر می‌شود می‌توان به بی‌اطلاعی دولت‌ها در زمینه چگونگی پرداختن به این مسئله اشاره کرد.

در این زمینه گزارشی که موسسه تحقیقاتی (ICSR) در لندن در مورد اطلاعات دولت‌ها در زمینه افراط‌گرایی گردآوری کرده است، جالب توجه است. بنابر این گزارش، داعش از خارجی‌ها به عنوان سربازهایی که به راحتی در دسترس هستند، برای حنگ در عراق و سوریه استفاده می‌کنند. البته شواهد نشان می‌دهد که تاکنون داعش تمایل کمتری برای پذیرش نیروهای غربی داشته است.

با این حال همچنان این خطر وجود دارد که نیروهای افراطی بخواهند به کشورهای خود بازگردند و آنچه آموزش دیده‌اند را در این کشورها اجرایی کنند، که نمونه‌های متعددی از آن در کشورهای غربی دیده شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری