هدف تشکیل این نهاد از سالی که امام خمینی (ره) این درخت را به بار نشانده است فی سبیل الله بوده است و فرمانده، کادر، مربیان حقوقی دریافت نمی کنند و تنها هدف آنان حفظ نظام در جهت رضای خدا است.

به گزارش قم خبر، بسیج به لحاظ لغوی به معنای سامان و اسباب ساز و سازمان جنگ: عزم و اراده ، آماده سفر شدن و آماده ساختن نیروهای نظامی یك كشور برای جنگ می باشد.
 
به نظر ما بسیج یك حركت منظم و سارمان یافته اجتماعی است كه با توجه به فرهنگ هر جامعه و به اشكال مختلفی در اثر شرایط خاصی مانند جنگ ، حوادث غیر مترقبه و حتی در زمان صلح و آرامش به صورت آماده باش بوجود می آید .
 
در جامعه ما نیز بسیج یك نهاد اجتماعی است، همانند خانواده كه به صورت عضوی از ساخت و نظام اجتماعی جامعه است به شمار می آید ، نهادی كه با هدف پاسداری از ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی بوجود آمده است و انحلال آن جز در صورت انحلال جامعه اسلامی قابل تصور نیست.
 
در اساسنامه بسیج مستضعفین، بسیج را به این صورت تعریف كرده اند:« بسیج نهادی است تحت فرماندهی مقام معظم رهبری كه هدف آن نگهبانی از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن و جهاد در راه خدا و گسترش حاكمیت قانون خدا در جهان طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران و تقویت كامل بنیه دفاعی از طریق همكاری با سایر نیروهای مسلح و همچنین كمك به مردم هنگام بروز بلا و حوادث غیر مترقبه می باشد»
 
آرمان والا و ایده بلند و هدف عالی انقلاب اسلامی ما را چنین می سزد كه از چار چوب مرزهای ایران بگذرد و دروازه های ملل محروم و توده های مظلوم و مستضعف جهان را بگشاید و پیام آرامش بخش و رسالت انسانی و رهائی بخش خویش را بگوش جان آنها برساند و زمینه های حكومت عدل الهی و جهانی امام عصر (عج) را آماده سازد. و از این روی، بسیج تمامی نیروهای فعال و آمادگی جهت تحقق این آرمان ارزنده انسانی، امری ضروری و طبیعی به نظر می آید.
 
و از اینجا بود كه امام خمینی (ره) این قلب تپنده انقلاب و پیام آور آزادی و كرامت و هویت اسلامی و انسانی این قرن جهت مبارزه همه جانبه با آمریكای جهانخوار كه هر روز برای گسترش تجاوزات و سبعیت خویش ، چنگ و دندان نشان می دهد و در رویارویی با همه ابرقدرتهای تجاوزگر و تیز ، رشد انقلابی نهضت اسلامیمان روز 5/8/58 را بسیج عمومی اعلام فرمودند و هدف از تشكیل بسیج را گفتند كه «مملكت اسلامی باید همه اش نظامی باشد و تعلیمات نظامی داشته باشد» و در حالت كلی می توان گفت كه هدف از تشكیل بسیج را قرآن بیان نموده و در سوره توبه آیه 40می فرماید: «انفروا خفاقا و ثقالا و جاهدوا باموالكم و انفسكم فی سبیل الله ذلكم خیر لكم ان كنتم تعلمون »؛ با كیفیت مختلف حركت كنید و كوچ كنید در حالیكه با بار سبك هستید . مجهز باشید و جهاد كنید با مال و جانتان در راه خدا، و یكی دیگر از هدف تشكیل بسیج را بازوی ولایت فقیه دانسته و تك تك اعضای بسیج را سلول های بافت ولایت فقیه می دانیم. بهر حال هدف از تشكیل بسیج را جذب آموزش ، سازماندهی نیروهای مردمی دانسته و اصلی ترین مساله بسیج ، بكارگیری نیروهای مردمی در ماموریتهای محوله با توجه شرایط سنی بسیجیان اعم از دانش آموزی، دانشجویی، كارگری، كارمندی، عشایر و غیره می باشد تشكیلات بسیج به علت ساخت مردمی از یك طرف و گستردگی آن از طرف دیگر باید طوری تنظیم شود كه هم در زمان صلح و هم در زمان جنگ بتواند كارآیی لازم را داشته باشد .
 
حفظ نظام یکی از اهداف مهم برنامه بسیج است
 
"حفظ نظام یکی از اهداف مهم برنامه بسیج است" این جمله ای بود که چندین بار از زبان کبری سادات موسوی فرمانده پایگاه آیت الله خامنه ای شنیدم، وی معتقد است با وجود نبود بیمه و حقوق در این دستگاه اما اهداف بسیج خیلی مهمتر از آن است که به فکر حقوقی باشیم، و حفظ نظام را سرلوحه کار خود قرار داده است.
 
خانم موسوی از سال 1377 عضو پایگاه بسیج شده است و به عنوان مسئول فرهنگی پایگاه آیت الله خامنه ای انتخاب شده است که از سال 1383 به عنوان فرمانده پایگاه بسیج تا به امروز فعالیت می کند.
 
این فرمانده پایگاه آیت الله خامنه ای بااشاره به تعداد اعضای بسیجی این پایگاه اظهار داشت: حدود 400 بسیجی فعال، 300 بسیجی عادی و 30 کادر بسیجی در پایگاه آیت الله خامنه ای جمع هستند.
 
پایگاه آیت الله خامنه ای به عنوان اسوه در دو سال متولی برگزیده شد
 
وی بابیان اینکه دو مرتبه در این سال ها پایگاه آیت الله خامنه ای به عنوان اسوه انتخاب شده است، افزود: به دلیل فعال بودن این پایگاه در این سال ها دو مرتبه به عنوان نمونه انتخاب شده است.
 
خانم موسوی به برنامه های متنوعی که در حال حاضر در پایگاه اجرا می شود، اشاره کرد و گفت: طرح صالحین از مهمترین کارهای پایگاه ها است که این طرح  سه سال است در این پایگاه اجرا می شود.
 
حلقه های صالحین به میزان سن و تحصیلات تفکیک می شود
 
این فرمانده پایگاه آیت الله خامنه ای بااشاره به طرح صالحین، عنوان کرد: طرح صالحین تفکیک می شود به سن و سال و میزان تحصیلات بسیجیان که در حال حاضر 13 حلقه صالحین در پایگاه آیت الله خامنه ای فعال هستند.
وی تصریح کرد: مربی گروه صالحین توسط فرمانده پایگاه و حوزه شناخته می شود و در هر گروه 21 نفر در هر حلقه صالحین می توانند شرکت کنند.
 
خانم موسوی به برنامه های پایگاه بسیج آیت الله خامنه ای اشاره کرد و گفت: طرح نشاط از برنامه های تابستان در این پایگاه است که شامل کلاس های هنری، تفسیر قرآن، کامپیوتر و...است.
 
استقبال جوانان از بسیج کمرنگ شده است
 
این فرمانده پایگاه آیت الله خامنه ای گفت: هدف تشکیل این نهاد از سالی که امام خمینی (ره) این درخت را به بار نشانده است فی سبیل الله بوده است و فرمانده، کادر، مربیان حقوقی دریافت نمی کنند و تنها هدف آنان حفظ نظام در جهت رضای خدا است.
 
وی بااشاره به استقبال مردم از بسیج، تصریح می کند: نسبت به زمان انقلاب هر چقدر فاصله می گیریم استقبال مردم از بسیج کمتر می شود و جوانان کمتر به این سمت روی می آورند و آنان به دنبال جاذبه های جدید تری می روند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری