نخست‌وزیر عراق با اشاره به ضرورت حفظ روابط با تهران گفت: ایران در جنگی که برای مرگ و زندگی بود، کنار عراق باقی ماند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق در گفت‌وگو با شبکه لبنانی «المیادین» گفت که حاضر نیست رابطه‌ عراق با ایران را خراب کند زیرا این کشور در جریان جنگ مرگ و زندگی، کنار عراق ایستاد.

وی درباره روابط بغداد با ریاض گفت که هیچ گزینه‌ای جز بهبود روابط با عربستان ندارد اما برخی حکام خلیج فارس هنوز واقعیت خطر داعش برای کشورهای منطقه را درک نکرده‌اند.

نخست‌وزیر عراق درباره حل بحران سوریه نیز گفت که کشورش برای مشارکت در حل بحران سوریه آماده است.

نخست‌وزیر عراق در این مصاحبه که ساعت ۲۰:۳۰ به وقت قدس اشغالی از شبکه المیادین پخش شد، گفت: من حاضر نیستم روابطم با ایران را خراب کنم زیرا برخی این امر را می‌خواند. ما اکنون در عراق با جنگ مرگ و زندگی روبرو هستیم و ایران در این جنگ کنار ما ایستاد.

العبادی افزود که در دیدارش با «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا به او گفته است که بغداد با تهدید مواجه است اما طرف آمریکایی در حمایت از عراق و نیروهای امنیتی آن تردید کرد اما ایران هیچ تردیدی در کمک به ما و حتی کُردها - زمانی که اربیل با تهدید مواجه شد- به خود راه نداد. ایرانی‌ها تهدید برای عراق را تهدیدی مستقیم برای خود دانستند زیرا دو کشور منافع مشترکی دارند.

نخست‌وزیر عراق در ادامه از آمادگی کشورش برای مشارکت در حل بحران سوریه خبر داد و بر ضرورت استفاده از یک راهکار سیاسی برای حل این بحران تاکید کرد.

وی در این راستا گفت: ما برای کمک به حل درگیری‌ها در سوریه آماده‌ایم. ادامه این وضعیت و خونریزی ها و نابودی همه چیز در سوریه، برای ما ناراحت کننده است.

عبادی گفت که در اوایل دوره نخست‌وزیر‌اش، «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه خواسته بود که عراق میان دمشق و طرف بین‌المللی نقش ایفا کند اما در آن زمان وی رد کرده بود زیرا در آن زمان که بغداد خود با تهدید مواجه بود، ما نمی‌خواستیم وارد جریان میانجیگری‌ها شویم اما اکنون این مسئله میسر است.

نخست‌وزیر عراق افزود که وی در جریان دیدار با «احمد داوود اوغلو» نخست وزیر ترکیه که اخیرا به بغداد سفر کرده بود، درباره راهکار سیاسی در سوریه و ضرورت توقف خونریری‌ها در این کشور گفت‌وگو کرده و طرف ترکی نیز کاملا با این امر موافق بوده است.

وی در ادامه بر ضرورت پیشرفت مثبت در روابط با عربستان سعودی تاکید کرد و گفت که ما گزینه‌ای غیر از این نداریم. اما برخی سران خلیج فارس هنوز واقعیت خطر داعش برای کشورهای منطقه را درک نکرده‌اند.

عبادی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون واکنشی در این زمینه از طرف سعودی دریافت کرده است، گفت: شفاهی و کلامی بله اما در سطح واقعی و عملی این حرکت بسیار کند است و این حرکت کند به نفع هیچ طرفی نیست.

وی سپس درباره روابط بغداد با کویت گفت که این روابط خوب و راهبردی است.

نخست‌وزیر عراق تاکید کرد: باراک اوباما به او تاکید کرده است که هیچ نیروی زمینی وارد عراق نخواهد شد. با این وجود، برخی افراد در کنگره آمریکا معتقدند که باید نیروهای نظامی در خاک عراق مستقر شوند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری