کد خبر: 11149

"دونالد تاسک" از امروز دوشنبه به طور رسمی مسئولیت جدید خود به عنوان رئیس شورای اروپا را آغاز می کند.

به گزارش قم خبر ؛ مهر به نقل از آسوشیتدپرس خبر داد، نخست وزیر سابق لهستان از امروز دوشنبه مسئولیت جدید خود را به عنوان دومین رئیس تمام وقت شورای اروپا آغاز می کند.

بدین ترتیب از این پس نشست های اتحایه اروپا تحت رهبری دونالد تاسک برگزار می شود.

دونالد تاسک به مدت هفت سال نخست وزیر لهستان بود و در ماه سپتامبر سال جاری پس از انتخاب شدن به عنوان رئیس شورای اروپا، از سمت نخست وزیری لهستان استعفا کرد.

گفته می شود توانایی وی برای رهبری و حل مشکلات از جمله نقاط قوت تاسک بوده، اما اتکای بیش از حد وی به سیاستمداران لهستانی موجب خواهد شد تا تعداد لهستانی ها در شورای اروپا در مدت ریاست وی بر این نهاد افزایش یابد.

بدین ترتیب توسک جایگزین "هرمان وون رمپوی" در این پست خواهد شد. وی اولین چهره از کشورهای شرق اروپا محسوب می شود که به چنین سمت بالایی در اتحادیه اروپا رسیده است.

رمپوی در نشستی که در شهریورماه در بروکسل برگزار شد، گفت: تیم جدیدی که برای هدایت اتحادیه اروپا انتخاب می شود با سه چالش اصلی روبرو خواهد بود. این سه چالش عبارتند از: قدرتمندتر کردن اقتصاد اروپا، مقابله با بحران اوکراین و پایان دادن به آن، افزایش امنیت در اتحادیه اروپا.

توسک در حالی برای سمت ریاست شورای اروپا انتخاب شده که مواضعی سخت در قبال روسیه دارد و در جریان بحران اوکراین نیز انتقادهای تندی را متوجه مسکو کرده بود.

توسک در اظهاراتی پس از انتخاب به عنوان رئیس جدید شورای اروپا در مورد موضوع جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا نیز سخن گفت و افزود: هیچ کس نمی تواند اتحادیه اروپا را بدون انگلیس تصور کند.

گفته می شود حمایت آلمان از توسک، تاثیر زیادی در انتخاب وی به عنوان رئیس جدید شورای اروپا داشته و "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان، نیز پس از انتخاب توسک به این سمت، وی را فردی دانسته که به خوبی می تواند وظایف مربوط به رئیس شورای اروپا را انجام دهد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری