کد خبر: 11088

این روزها دو جریان متضاد لبنانی «۸» و «۱۴» مارس بیش از پیش به گفت‌وگو نزدیک شده‌اند. شاید بتوان گفت که موضوع لزوم برگزاری گفت‌‌وگوها برای حل مشکلات لبنان، اول بار از طرف دبیر کل حزب الله مطرح شده است.

به گزارش قم خبر به نقل ازفارس؛ تلاش‌های «نبیه بری» رئیس پارلمان و «ولید جنبلاط» رئیس حزب «سوسیالیست ترقی‌ خواه» لبنان به منظور برگزاری گفت‌‌وگوها بین حزب الله لبنان و جریان المستقبل را می‌توان نسبتا موفق خواند زیرا تا کنون علاوه بر موافقت دو طرف، اخباری نیز مبنی بر مشخص شدن اعضای مذاکره کننده نیز منتشر شده است.

روزنامه الاخبار در گزارشی تحت عنوان «معاونان سید نصر الله و الحریری: گفت‌‌وگوی مردان در سایه» نوشت: اینکه حاج «حسین الخلیل» مشاور «سید حسن نصر الله» دبیر کل حزب الله و «نادر الحریری» مشاور «سعد حریری» نخست وزیر اسبق و رئیس جریان المستقبل روند گفت‌‌وگوهای احتمالی بین دو طرف را به عهده خواهند گرفت، تقریب قطعی شده است. این دو شخصیت از لحاظ نزدیکی به تصمیم گیران نهایی و دور بودنشان از رسانه‌ها را شاید به نوعی نقاط مشترک آنها خواند.

در همین راستا وبگاه خبری تلویزیون «ام‌تی‌وی‌» لبنان در گزارشی اعلام کرد که «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان اخیرا پیشنهاداتی رسمی مکتوب از جریان المستقبل و حزب الله درباره پیش نویس دستور جلسات گفت‌‌وگو دریافت کرده و خود پیشنهاد داد که این گفت‌وگو در ابتدا در مقر پارلمان و تحت نظر وی و ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌‌خواه برگزار شود.

بر اساس این گزارش، علاوه بر الخلیل و نادر حریری فرد سومی نیز به نمایندگی از فؤاد سنیوره نخست وزیر اسبق و یکی از رهبران ۱۴ مارس نیز در این جلسات خواهد داشت.

موضوع برگزاری گفت‌‌وگوها بین حزب الله و جریان المستقبل تقریبا از دو هفته گذشته تحت عنوان «شنیده‌ها» یا به نقل از منابع آگاه نزدیک به نبیه بری در رسانه‌های لبنانی منتشر شده و از پنج شنبه گذشته تا کنون به اوج خود رسید و پس از چند مصاحبه مطبوعاتی توسط «بری» که تاکید کرد روند گفت‌وگوها روی ریل قرار گرفته است ، سعد الحریری رئیس جریان المستقبل لبنان نیز پنج شنبه شب گذشته در گفت‌وگویی تلویزیونی خواستار گفت‌وگوی بی‌قید و شرط با حزب الله شد و تاکید کرد که رئیس جمهور توافقی تنها راه خروج لبنان از خلأ سیاسی است.

از روز گذشته تا کنون بسیاری از رسانه‌های نزدیک به ۱۴ مارس و دستگاه‌های تبلیغاتی عربستان سعودی روی دعوت سعد حریری مانور داده و آن را به عنوان ابتکاری از سوی رئیس جریان المستقبل مقیم جده قلمداد کردند ولی سوالی که مطرح می‌شود، این است که موضوع گفت‌‌وگوها به ابتکار چه کسی و از چه زمانی مطرح شده است؟.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که گروه‌های سیاسی و نمایندگان مردم لبنان در پارلمان این کشور از دو ماه قبل از اتمام مهلت ریاست جمهوری «میشل سلیمان» رئیس جمهور جدید این کشور نتوانسته‌اند بر سر جانشینی برای وی به توافق برسند. امروز (شنبه) یکصد و هشتاد و هشتمین روزی است که لبنان در خلأ سیاسی و بدون رئیس جمهور به سر می‌برد.

شاید بتوان گفت که موضوع لزوم برگزاری گفت‌‌وگوها به منظور حل مشکلات جاری در لبنان، اولین بار از سوی «سید حسن نصر الله» دبیر کل حزب الله مطرح شده است. سید نصر الله در سخنرانی شب عاشورای سالجاری با اشاره به ضرورت برگزاری گفت‌وگوها برای حل بحران‌های جاری در کشورش، از جریان المستقبل دعوت کرد که برای حل مشکلات و اختلافات سیاسی و خروج لبنان از خلأ سیاسی، با مقاومت اسلامی به گفت‌وگو بنشیند (جزئیات بیشتر) ولی متاسفانه برخی از شخصیت‌های جریان ۱۴ مارس این دعوت حقیقی را سیاسی خواند و مدعی شدند که حزب الله در گفت‌‌وگو با جریان المستقبل جدی نیست.

نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل که کشورش میزبانی از سعد حریری را به عهده دارد، اندکی پس از دعوت حزب الله به برگزاری گفت‌وگوها با جریان المستقبل، خواستار درج حزب الله در لیست سیاه سازمان‌های تروریستی شد. ریاض بهانه خود برای ارائه چنین درخواستی را دخالت مقاومت اسلامی در سوریه خواند. این در حالی است که رزمندگان حزب الله امروزه با همه تروریست‌های جهان در سوریه می‌جنگند. چنین امری بهانه لازم برای حملات رسانه‌ای جریان ۱۴ مارس علیه حزب الله را مهیا کرد و موضوع گفت‌‌وگوها برای مدتی در ظاهر مسکوت ماند هر چند که تلاش‌های نبیه بری و ولید جنبلاط در آن مدت نیز در جریان بود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری