کد خبر: 11075

در نتیجه سرکوب اعتراض های مردمی به حکم دادگاه مصر در تبرئه دیکتاتور سابق این کشور از اتهام همکاری در کشتار معترضان، دست کم ۲ تن کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش قم خبر ؛ به نقل از ایرنا، 'اصوات مصریه' به نقل از مشاور مطبوعاتی وزیر بهداشت مصر، در نتیجه سرکوب معترضان به حکم تبرئه 'حسنی مبارک' دیکتاتور مخلوع مصر در دادگاه جنایی قاهره، دست کم دو نفر کشته و ۹ نفر زخمی شدند که حال برخی از آن ها وخیم گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، در حدود یک هزار نفر روز گذشته (شنبه) در نزدیکی میدان تحریر مصر جمع شدند و اعتراض خود را به تبرئه شدن مبارک از اتهام مشارکت در کشتار معترضان در جریان قیام ژانویه ۲۰۱۱ اعلام کردند.

بنا بر اظهارات 'علی الدمرداش' فرمانده نیروهای امنیتی مصر، به دنبال حضور معترضان، نیروهای امنیتی با یورش به آن ها ۸۵ نفر از جمله یک زن را بازداشت کردند.

معترضان همچنین با حضور در منطقه 'عبدالمنعم ریاض' واقع در مرکز قاهره شعارهایی را در سرنگونی رژیم مصر سر دادند.

دهها نفر از خانواده های قربانیان قیام ۱۸ روزه ژانویه ۲۰۱۱ نیز با حضور در نزدیکی میدان تحریر اعتراض خود را نسبت به حکم تبرئه مبارک اعلام کرده و خواستار مجازات عاملان این کشتار شدند.

نیروهای امنیتی پیش تر در اقدامی پیشگیرانه مسیرهای منتهی به میدان تحریر را که میعادگاه معترضان در سال ۲۰۱۱ بود، مسدود کرده بودند.

دادگاه جنایی قاهره روز گذشته مبارک، 'حبیب العدلی' وزیر کشور وی و چهار تن از مشاورانش را از اتهام همدستی در کشتار ۲۳۸ نفر از معترضان به نظام دیکتاتوری تبرئه کرد.

این افراد به موجب حکم دادگاهی در سال ۲۰۱۲ به خاطر همدستی در قتل معترضان به حبس ابد محکوم شده بودند. دادگاه تجدیدنظر رای به محاکمه مجدد آن ها داد و این محاکمه ها از آوریل (فروردین/اردیبهشت) سال ۲۰۱۳ آغاز شد.

در ماه مه (اردیبهشت/خرداد) دادگاهی در قاهره مبارک و دو پسرش را به خاطر اختلاس و فساد مالی به سه سال حبس محکوم کرد.

وی در حال حاضر در یک بیمارستان نظامی در قاهره دوران حبس را می گذراند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری