کد خبر: 10794

نویسنده و تحلیلگر برجسته آمریکایی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس تصریح کرد در صورت شکست احتمالی مذاکرات هسته‌ای، این آمریکا خواهد بود که مقصر شناخته می‌شود چراکه از برداشتن تحریم‌ها خودداری کرده است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، در حالی که زمان اندکی تا ضرب‌الاجل مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ باقی مانده، گمانه‌زنی‌های متعددی در مورد روند مذاکرات و همچنین سرنوشت این گفت‌وگوها مطرح شده است. به همین بهانه خبرگزاری فارس مجموعه‌ای از مصاحبه‌های کوتاه را با کارشناسان و تحلیلگران مطلع از مسئله هسته‌ای ترتیب داده است، که در سلسله گزارش‌هایی منتشر می‌شود:

«گرت پورتر» نویسنده و تحلیلگر برجسته آمریکایی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، گفت اگر مذاکرات هسته‌ای جاری میان ایران و ۶ کشور با شکست مواجه شود، این آمریکاست که مقصر آن بوده، چراکه در برابر لغو تحریم‌های ایران، آنطور که در توافق موقت ژنو مقرر شده، مقاومت کرده است.

وی در رابطه با پیش‌بینی‌اش از نتیجه نهایی مذاکرات هسته‌ای، گفت: «نمی‌توانم پیش‌بینی کنم که در روزهای پایانی چه اتفاقاتی می‌افتد، اما اینطور به نظر می‌رسد که احتمال عدم توافق بیشتر است.»

در حالی حدود یک هفته از آغاز دور تازه مذاکرات هسته‌ای گذشته، طرفین همچنان از پابرجا بودن اختلافات صحبت می‌کنند. همین امر تردیدهایی را در رابطه با امکان حصول توافق تا مهلت مقرر به وجود آورده است. بحث نحوه لغو تحریم‌های ایران، یکی از مواردی است که گفته می‌شود از اصلی‌ترین دلایل بروز اختلاف میان طرفین است.

بر اساس برنامه مشترک اقدام که سال گذشته میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ به دست آمد، واشنگتن و کشورهای غربی متعهد شده‌اند پس از حصول توافق جامع، تمامی تحریم‌های «مرتبط با هسته‌ای» ایران را لغو کنند. با این وجود، در حال حاضر دولت آمریکا به بهانه مخالفت کنگره، تنها به دنبال تعلیق موفت تحریم‌ها و مشروط کردن لغو آن‌ها به اجرای توافق از سوی ایران و است.

این در حالی است که هفته گذشته ۴۳ سناتور آمریکایی با امضای نامه‌ای اعلام کردند در صورتی که توافق مورد رضایت آن‌ها نباشد، پس از تغییر رئیس‌جمهور، آن را لغو می‌کنند.

آقای پورتر که اخیرا کتابی تحت عنوان «بحران ساختگی» منتشر کرده و در آن از اقدامات رژیم‌صهیونیستی و آمریکا برای ایجاد بحرانی بر سر برنامه هسته‌ای ایران پرده برداشت، در پاسخ به این سوال که در صورت شکست مذاکرات چه کسی مقصر خواهد بود، گفت: «اگر این اتفاق بیافتد، احتمالا دلیل اصلی آن خودداری ایالات متحده از برداشتن تحریم‌ها و ادامه اعمال آن‌ها خواهد بود.»

این نویسنده تحلیلی، امروز به صورت جداگانه در صفحه توئیتر خود نیز به انتقاد از رویکرد غرب در مذاکرات هسته‌ای پرداخته و نوشته است: «زمان گریز یک ساله که از سوی ایالات متحده مطرح می‌شود، هیچ ارتباطی با مسائل فنی ندارد و تنها بحث سیاست‌های داخلی است.»

وی همچنین افزود: «روند سختگیرانه‌ای که در مذاکرات هسته‌ای در جریان است، تکرار همان سناریوی سال ۲۰۰۵ است که اتحادیه اروپا پیشنهادات ایران را رد کرد و حالا با ۲۰۰۰۰ سانتریفیوژ این کشور روبروست.»

تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای روز سه‌شنبه در شهر وین اتریش آغاز شد و بر اساس برنامه باید نهایتا تا روز سوم آذر (۲۴ نوامبر) به نتیجه برسد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری