کد خبر: 10766

۱۱ سناتور تازه انتخاب شده خواستار موضع‌گیری سخت‌تر رئیس جمهوری آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران شدند.

به گزارش قم خبربه نقل از تسنیم، یازده سناتور تازه انتخاب شده روز جمعه خواستار موضع سخت‌تر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ شدند. بنا به گزارش واشنگتن‌پست که متن نامه این سناتورها را به رئیس جمهوری آمریکا منتشر کرده تمامی این سناتورها، جمهوری‌خواه هستند.

پیش از این ۴۳ سناتور جمهوری‌خواه دیگر هم در نامه‌ای دیکر درخواست مشابهی از آقای اوباما مطرح کرده بودند.

در نامه این سناتورها به اوباما توافق سال گذشته بین ایران و گروه ۱+۵ در ژنو توافقی «خطرناک و مبتنی بر تکروی» ذکر شده و از رئیس جمهور آمریکا خواسته «هر گونه توافق هسته‌ای طولانی مدت با ایران ضامن برچیده شدن برنامه هسته‌ای و تمامی توانمندی‌های غنی‌سازی آن کشور باشد.»

این قانونگذارن که خود را «سناتورهای منتخب و اعضای جدید حزب اکثریت» معرفی کرده‌اند همچنین با متهم کردن ایران به «بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی» مدعی شده‌اند این کشور در مذاکرات، حسن نیت ندارد.

سناتورهای تازه انتخاب شده در پایان این نامه به رئیس جمهور کشورشان هشدار داده‌اند آنها در صورت امضای توافقنامه‌ای از سوی دولت که از نگاه آنها غیرقابل باشد همراه با سایر همکارانشان در مجلس سنا دست به اقدام خواهند زد.

شلی مور، تام کاتن، استیو دانیس، جونی ارنست، کوری گاردنر، جیمز لانکفورد، دیوید پردو، مایک راوندز، بن ساسی، دن سالیوان و تام تیلیس امضاکنندگان این نامه هستند.

این خبر در حالی اعلام شده که دهمین دور مذاکرات هسته‌ای بین ایران و گروه ۱+۵ از روز سه‌شنبه در شهر وین، پایتخت اتریش آغاز شده است. دو طرف پیش از آن در مسقط، پایتخت عمان دیدار و درباره برخی مسائل گفت‌وگو کرده بودند.

براساس گزارش‌ها از وین، در روز جمعه، چهارمین روز از تازه‌ترین دور مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، سومین دیدار سه‌جانبه خود را با کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته‌ای و جان کری، وزیر خارجه آمریکا برگزار کرد. آقای کری پس از آن با همتای فرانسوی خود دیداری دو جانبه داشت.

از دیگر تحولات مهم این روز سفر فیلیپ هاموند و لوران فابیوس، وزرای خارجه کشورهای انگلیس و فرانسه به محل برگزاری مذاکرات هسته‌‌ای بود.

طرفین تا روز دوشنبه، سوم آذر (۲۴ نوامبر) برای نهایی کردن توافق هسته‌ای مهلت دارند، هر چند گزارش‌هایی تاییدنشده از تمایل طرف مذاکره با ایران برای تمدید مهلت مذاکرات منتشر شده است.

همزمان با مذاکرات هسته‌ای در وین، یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهان همکاری بیشتر ایران با تحقیقاتی شده است که درباره فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور انجام می‌شود. او گفته است که هنوز به غیرنظامی بودن برنامه اتمی ایران اطمینانی وجود ندارد.

کشورهای غربی با طرح ادعاهایی بی‌پایه برای محدود کردن فعالیت‌های ایران در این زمینه، تحریم‌هایی را وضع کرده‌اند و لغو این تحریم‌ها یکی از محورهای مذاکرات کنونی ایران و گروه ۱+۵ است.

از ظرفیت غنی‌سازی در ایران و نیز جدول زمان‌بندی لغو تحریم‌های ایران به‌عنوان بزرگترین چالش‌های مذاکرات نام برده می‌شود. در حالی که کشورمان بر ضرورت برخورداری از غنی‌سازی صنعتی در پایان دوره توافق نهایی (که خود محل مجادله است) تأکید دارد،‌ آمریکایی‌ها، به‌عنوان طرف اصلی مذاکره با ایران، خواهان محدود شدن توان غنی‌سازی ایران به‌نوعی ظرفیت دکوری هستند.

در حوزه تحریم‌ها نیز تهران اصرار دارد که برچیده شدن آنها به‌صورتی مؤثر و محسوس انجام شود اما هدف غربی‌ها این است که تا حداکثر زمان ممکن ساختار تحریم‌ها را حفظ کنند، خواسته‌ای که با مخالفت مذاکره کنندگان کشورمان رویارو شده است.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری