استاد دانشگاه تهران گفت: اظهارات برخی مسئولان در مورد برداشته‌شدن تحریم‌ها خلاف واقع است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس ، سعید زیباکلام سه‌شنبه شب در نشست «منهای عزت، بعلاوه تحریم» که به منظور تبیین خطوط قرمز نظام در این دوره از مذاکرات هسته‌ای در دانشگاه شیراز برگزار شد، اظهار داشت: از ویژگی‌های فرهنگی و سیاسی ما ایرانیان این است به‌یک‌باره جریانی برای یک تفکر ساخته می‌شود و اگر مشاهده‌گران متوجه آن شوند و از آغاز آن غفلت کنند چنان در ورطه هیاهو گرفتار می‌شوند که نظرشان روی آن طرح به همراه ضمائم، برنامه نجات کشور به حساب می‌آید.


وی افزود: یکی از این برنامه‌ها که با انتخاب دولت، مجلس، رسانه شبه ملی و مطبوعات هماهنگ به سرعت تبدیل به آرمانی نجات‌بخش شد، رفع تحریم‌ها بود.

رئیس اسبق اداره سازمان‌های بین‌المللی وزارت خارجه با مطرح کردن این سؤال که آیا سازمان تحریم‌ها فروپاشیده یا شروع به فروپاشیدن کرده است، ادامه داد: رئیس‌جمهور ایران در نامه نابهنگام خود در آذر ۹۲ از توقف روند تحریم‌های ظالمانه، برداشتن فشارها و آغاز فروپاشی تحریم‌ها سخن گفته است، ظریف نیز می‌گوید تحریم نفتی ایران متوقف و درآمدهای نفتی آزاد می‌شود و در دانشگاه تهران هم به‌صراحت می‌گوید همه تحریم‌های شورای امنیت و تحریم‌های دوجانبه و چندجانبه برداشته می‌شود.

وی اضافه کرد: برخلاف این سخنان اما جان کری می‌گوید نظام تحریم‌های محوری که اوباما و متحدانش ایجاد کرده‌اند در این ۶ ماه به قوت تمام سر جای خود باقی می‌ماند؛ برای اینکه در این ۶ ماه تحریم‌های نفتی باعث می‌شود ایران بیش از ۲۵ میلیارد دلار درآمد نفتی را از دست بدهد و زمانی که ایران به درآمد نفتی‌اش دست می‌یابد ۱۴ میلیارد دلار از فروشش مسدود می‌شود.

به گفته وی، در شبکه «سی ان ان» نیز مطرح می‌شود که اسرائیل امن‌تر خواهد بود اگر تحریم‌های ایران برداشته نشود و نظام تحریم‌ها برجای خود باقی بماند.

استاد دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: «دیوید کوهن» معاون تروریستی وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید: «ما و شرکای بین‌المللی‌مان به تحمیل فشارهای فزاینده به اقتصاد ایران از طریق اعمال تحریم ادامه می‌دهیم که اکثریت آن‌ها تحت تأثیر توافق ژنو قرار نمی‌گیرد و حتی یک فقره تحریم در بخش انرژی ایران لغو نمی‌شود، ضمن اینکه برای افزایش تحریم‌های آمریکا کار می‌کنیم تا ایران را از منافع درآمدی دیگر محروم کنیم، فروش کشتی‌های باری و ‌ کشتیرانی و... نیز مشمول تحریم باقی می‌ماند.

وی یادآور شد: «شرمن» در گزارش مکتوب خود به مجلس سنا می‌گوید «افزایش فشار تحریم ظرف ۶ ماه اولیه از طریق اجرای مداوم تحریم‌ها ادامه می‌یابد.»

زیباکلام با بیان اینکه مقایسه اظهارات مقامات ایرانی و غربی ما را به تعجب وامی‌دارد، افزود: از یک طرف مقامات دولتی ایران از فروپاشی تحریم‌ها اظهار شوق می‌کنند و از طرف دیگر آمریکایی‌ها با قاطعیت از پابرجا بودن اکثریت قاطع تحریم‌ها در حوزه‌های محوری انرژی و کشتیرانی سخن می‌گویند.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: اگر برای رهایی از این دو راهی به توافق ژنو رجوع کنیم، می‌بینیم در بخش سوم توافق به اقدامات آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها می‌پردازد و می‌گوید تلاش برای کاهش بفروش نفت خام ایران دچار مکث می‌شود به طوری که مشتریان بتوانند میانگین موجود نفت خام را خریداری کنند و این یعنی نه می‌توانیم میانگین فروش نفت خود را افزایش و نه مشتریان خود را تغییر دهیم؛ چراکه آنچه با مکث و نه توقف مواجه می‌شود، تلاش‌ برای گسترش تور تحریم فروش نفت خام ایران است و این امر به معنای آن است که میزان تحریم‌های فروش نفت کماکان به قوت سابق و موجود خود باقی می‌ماند.

وی با اشاره به اینکه در سند اطلاعاتی کاخ سفید آمده است که ۴.۲ میلیارد دلار طلب ایران از فروش نفت به صورت اقساط تأمین می‌شود، گفت: در برگه اطلاعاتی کاخ سفید که هیچ‌گاه توسط مقامات دولتی ایرانی تکذیب نشده و هرچه بیشتر می‌گذرد مشخص می‌شود بقیه ماده‌های آن نیز می‌تواند محقق شود، آمده است که این ۴.۲ میلیارد دلار از محل فروش نفت ایران در این ۶ ماه است و مابقی که ۱۵ میلیارد دلار است به حساب‌های مسدود شده ایران در خارج از کشور ریخته می‌شود و در واقع میزان پول ایران در حساب‌های مسدود شده در این ۶ ماه افزایش می‌یابد.

نخستین نماینده ایران در سازمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سپس ابراز داشت: در سه ماده پی‌در‌پی توافقنامه ژنو آمده است هیچ نوع تحریم جدید هسته‌ای توسط شورای امنیت، اتحادیه اروپا و آمریکا اتخاذ نمی‌شود و این یعنی تحریم‌های غیرهسته‌ای ادامه می‌یابد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: در این ۱۲ ماهی که از توافق ژنو می‌گذرد تحریم‌های جدیدی حتی با عنوان هسته‌ای داشته‌ایم که در واکنش به آن کمترین صدایی از کسی در ایران بر نخواست.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: روحانی می‌گوید «همه تحریم‌ها قدم‌به‌قدم با ادامه مذاکرات برداشته می‌شود؛ دیگر تحریم جدیدی اجرا نمی‌شود و این یعنی مهار تحریم‌ها» و در بیست و چهارم دی ماه اظهار می‌دارد که توافق ژنو یعنی تسلیم شدن قدرت‌های بزرگ در برابر اراده مردم ایران؛ یعنی شکستن سد تحریم که به ملت صلح‌دوست ایران تحمیل شده بود، در دیدار با فعالان اقتصادی هرمزگان نیز می‌گوید امروز تحریم‌ها علیه ملت ایران شکسته شده است.

زیباکلام در ادامه با اظهار شرمندگی از بیان حرف‌های خلاف واقع توسط مقامات دولتی ایران، گفت: «اسماعیل کوثری» می‌گوید مسئولین بانک مرکزی، هواپیمایی و کشتیرانی ایران گفتند بعد از توافق ژنو هیچ‌چیز تغییر نکرده است.

سفیر اسبق ایران در فیلیپین با اشاره به اینکه شورای امنیت، اتحادیه اروپا و آمریکا از تحریم‌کنندگان ما هستند، بیان کرد: آمریکایی‌ها همواره تأکید می‌کنند «عدم توافق بهتر از توافق بد است» و بنابراین مواضع جدید اتخاذ و تحریم‌کنندگان را شاخه‌شاخه می‌کنند.

تاسیسات هسته‌ای اراک همین حالا در حال تغییر است

وی عنوان کرد: منندز، سناتور آمریکایی چهار ماه پیش در بیانیه‌ای خطاب به اوباما و کاخ سفید می‌گوید نظر من این است که هر معامله‌ای با ایران باید اضمحلال عمده زیربنای هسته‌ای را در پی داشته باشد، تحقیق و توسعه برای ایجاد سانتریفیوژهای بیشتر را متوقف سازد و تأسیسات اراک باید به صورت بنیانی تغییر کند، ضمن اینکه فاصله گریز هسته‌ای ایران باید بیشتر از یک سال شود تا اگر ایران از ادامه مذاکرات منصرف شد و خواست به سمت بمب هسته‌ای برود بتوانیم در این یک سال جلویش را بگیریم.

به گفته وی، در نظر امثال این آمریکایی، توافقنامه نهایی دست‌کم باید حاوی بازرسی‌های درازمدت و یک نظام راستی‌آزمایی دقیق برای حداقل ۲۰ سال باشد، یعنی ایران بعد از ۲۰ سال بازرسی تبدیل به یک عضو معمولی فاقد سلاح هسته‌ای معاهده npt می‌شود! و در مقابل علی‌اکبر صالحی مکرر مصاحبه می‌کند که اراک تغییر ماهیت نمی‌دهد، در حالی‌ که همین‌ حالا در حال تغییر ماهیت است.

رئیس اسبق صداوسیمای کردستان با تأکید بر اینکه مجلس نمایندگان سنا به اوباما می‌گوید کنگره باید هر نوع برداشتن تحریم را تصویب کند، افزود: کسی نیست به کری و شرمن بگوید شما اختیار تام آمریکا را ندارید و فقط نماینده دولت آمریکا هستید و قسمت عمده تحریم‌ها از سوی کنگره است و چون در مذاکرات حضور ندارد با هر نوع تعهدی که طرف آمریکایی بدهد، قسمت عمده تحریم‌ها باقی می‌ماند.

مذاکره‌کنندگان توجه کنند، کنگره آمریکا یک سر بازی است

وی با طرح یک پرسش سخن خود را پی گرفت و ادامه داد: در مقابل این مواضع از کنگره آمریکا، هوشیاری و تدبیر ما کجاست و آیا توجه داریم که فقط با دولت آمریکا درگیر نیستیم بلکه کنگره نیز حساب خود را دارد و این کار را برای ما دشوارتر می‌کند و ما را وسط زمین و آسمان نگه می‌دارد لذا باید بخواهیم نماینده تام‌الاختیار کنگره در مذاکرات حضور داشته باشد.

زیباکلام ادامه داد: یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان انگلیس می‌گوید ایران باید حق این را که عضو فاقد سلاح هسته‌ای NPT شود، اکتساب کند و این طرز صحبت بی‌نظیر و بی‌سابقه هست اگر توجه کنیم که جامعه جهانی نسبت به چندین ماه قبل درباره ما چگونه صحبت می‌کند!

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: «شرمن» گفته فقط زمانی جهان تصمیم می‌گیرد تحریم‌های هسته‌ای را تعلیق و سپس بردارد که ایران گام‌های اقناع‌کننده و راستی‌آزمایی‌پذیر را بپذیرد، انجام دهد و نشان دهد برنامه هسته‌ایش به طور کامل صلح‌آمیز است. آنها حرف دهانشان را خوب می‌فهمند و مثل ما کرشمه‌بازی در‌نمی‌آورند. درباره آینده چه گواه و شهادتی باید برای شما بیاوریم؟ این حرف‌ها یعنی خوشحالی بی‌خودی داریم که تحریم‌ها برداشته می‌شود.

وی بیان کرد: «عراقچی» در شبکه «العالم» گفت شکست مذاکرات برای همه خطرناک است و اینکه در چه دوره زمانی و چگونه به غنی‌سازی صنعتی برسیم از موضوعات مذاکرات است. حال سوال اینجاست که چرا برای همه خطرناک است؟ تازه مذاکره می‌کنیم که به غنی‌سازی صنعتی برسیم؟ چه چیزی پذیرفته شده که ایشان این‌گونه می‌فرمایند؟ این عبور از خط قرمز نیست؟

نخستین سفیر ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه عراقچی گفته ظرفیت موجود برای ما اهمیت زیادی دارد؛ افزود: ۱۹ هزار سانتریفیوژ داشتیم که ۱۰ هزار عدد را قبل از توافق ژنو آرام و به عنوان انعام کنار گذاشتیم و تا امروز با ۹ هزار سانتریفیوژ کار می‌کردیم. این صحبت عراقچی یعنی می‌خواهیم این تعداد را نگهداریم و طرف مقابل می‌گوید دو تا ۴ هزار و ۵۰۰ سانتریفیوژ می‌توانید داشته باشید در حالی که ۱۹ هزار سو نیاز عملی ماست.

زیباکلام گفت: «شرمن» در دسامبر ۲۰۱۳ در بیانیه‌ای مکتوب نوشته پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران بدون توافق‌نامه ژنو ادامه می‌یابد و می‌تواند هزاران سانتریفیوژ جدید را به چرخش در آورد و زمان گریز هسته‌ای را کوتاه کند، از سویی «جک استراو» نیز می‌گوید ایران توانایی زیادی دارد و همین‌قدر که در مذاکرات پبشرفت کرده‌ایم هنر کردیم و نباید به آنها زور بگوییم.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران در ادامه عنوان کرد: چرا در محافل تصمیم‌گیری، جلسات تبادل‌نظر، مقالات، کارشناسان راهبردی، گزارش‌های روزنامه‌نگاران غربی پیش‌فرض این است که دولت روحانی فرصتی طلایی است که باید غنیمت شمرده شود؟

وی اضافه کرد: چرا وزیر خارجه دولت عقلانیت در مقاله‌ای که در واشنگتن‌پست منتشر می‌کند خطاب به رجال مؤثر آمریکا از پیشرفت به سوی یک دستاورد تاریخی سخن می‌گوید و بیان می‌کند فرصتی تاریخی داریم تا تضمین کنیم برنامه هسته‌ای ایران برای همیشه صلح‌آمیز باقی خواهد ماند؟ آیا ظریف نمی‌داند که هیچ کشوری نمی‌تواند برای همیشه چنین تضمینی را فراهم کند؟ آیا نمی‌داند چنین بلوفی را باور نمی‌کنند؟ آیا ظریف نمی‌خواهد توجه سیاستمداران آمریکا را به فرصتی تاریخی جلب کند؟

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: آیا ملت ایران می‌داند در سند بازنگری موضع‌گیری هسته‌ای که در سال ۲۰۱۰ طراحی شده و وزیر دفاع وقت آن را معرفی کرده است، تصریح شده دولت اوباما تضمین می‌کند سلاح هسته‌ای علیه کشورهایی که فاقد کلاهک هسته‌ای هستند به کار نبرد به‌ استثنای ایران و کره شمالی؟

مجلس ضعیف عمل کرد

زیباکلام در پایان با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نامه‌ای به رئیس مجلس نوشتند و خواستار نظارت بیشتر مجلس بر مسئله هسته‌ای شدند اما توجهی از سوی لاریجانی نشد، تصریح کرد: مجلس ما بی‌اراده، ضعیف و بد است و باید عبرتی برای انتخابات پیش رو باشد، نقش مجلس می‌تواند محکم و فراجناحی باشد ولی این‌گونه نیست.

به گزارش فارس، در پایان این نشست دانشجویان با شرکت در مراسم نمادین به خاکسپاری شعار استکباری «ما نمی‌توانیم»، بر ضرورت ترویج خودباوری در کشور و میدان دادن به جوانان انقلابی برای خدمت به نظام اسلامی تأکید کردند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری