کد خبر: 10639

انعکاس بیانات مقام معظم رهبری در دانشکده افسری امام علی(ع) و تاکید بر این نکته که دنیا روی نیروهای مسلح ایران حساب باز می‌کند و آخرین تلاش‌ها برای کسب رای اعتماد چهارمین وزیر پیشنهادی علوم، مهم‌ترین سرخط روزنامه‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب امروز است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس؛ انعکاس سخنان مقام معظم رهبری در دانشکده افسری امام علی و تاکید بر این نکته که دنیا روی نیروهای مسلح حساب باز می کند و آخرین تلاش‌ها برای کسب رای اعتماد چهارمین وزیر پیشنهادی مهمترین سرخط روزنامه‌های اصولگرا و اصلاح طلب امروز بود.


* وطن امروز

«دنیا روی نظامیان ایران حساب باز می‌کند» تیتر یک روزنامه وطن امروز است که برای پوشش سخنان دیروز فرمانده کل قوا در مراسم دانش آموختگی دانشگاه‌های افسری ارتش انتخاب کرده است.

«پیشنهاد بی شرمانه هسته‌ای» عنوان مطلب دیگری در این روزنامه است که با طرح این سوال که جان کری در مسقط به ظریف چه گفت؟ می نویسد:‌ تنها چند روز تا پایان مهلت و ضرب‌الاجل نهایی برای رسیدن به توافق هسته‌ای باقی مانده و در این روزهای پایانی دوباره موتور رسانه‌های غربی برای انتشار خبرهای مختلف در این باره و پیش‌بینی از میزان موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات نهایی در وین به کار افتاده است. در این میان اخبار و پیش‌بینی‌های خاصی در مورد احتمال رسیدن به توافق نهایی در دور آخر گفت‌و‌گو‌ها در وین منتشر می‌شود و البته همه آنها نیم نگاهی نیز به مذاکرات مسقط دارند.

در ادامه این مطلب آمده است:‌ آخرین سناریو که به احتمال زیاد توسط آمریکا و ایران به کار گرفته می‌شود رسیدن به یک توافق کلی است. توافقی که جزئیات در آن روشن نشده باشد. با این راهکار می‌توان امید داشت مذاکرات هسته‌ای وارد فاز شکست نمی‌شود و طرفین همچنان بر سر میز مذاکره حضور خواهند داشت اما بدون پیشرفت واقعی در این پروسه، نمی‌توان امید داشت این قرارداد سیاسی برای مدت زمان زیادی پایدار باقی بماند. این راهکار شاید برای دولت اوباما تا حدودی قابل قبول باشد اما مطمئنا برای کنگره قابل قبول نخواهد بود و آنها دوباره وارد میدان می‌شوند تا شاید فشار بیشتری به ایران وارد کنند.

کوین برت روزنامه‌نگار و استاد دانشگاه ویسکانسین آمریکا در سرمقاله این روزنامه با عنوان « اوباما هم نژاد پرست است» با اشاره به اعتراضات خیابانی در ایالات میسوری آمریکا آورده است: پلیس آمریکا تصور می‌کند برای مبارزه با این گروه‌های جنایتکار باید از آنها خشن‌تر باشد تا دست بالاتر را داشته و از آنجایی که مجرمان در آمریکا ثروت بسیاری دارند، پلیس آمریکا هم در انواع فساد مالی مداخله دارد. دلیل دیگر برای این خشونت روانی میان پلیس آمریکا روش‌هایی است که نیروهای پلیس آمریکا از اسرائیلی‌ها می‌آموزند. اسرائیل، رژیمی که نیروهای آن، فقط برای تفریح و سرگرمی، کودکان فلسطینی را به قتل می‌رسانند به پلیس آمریکا آموزش می‌دهد. شمار بسیاری از نیروهای پلیس آمریکا شامل پلیس سان‌فرانسیسکو که به من حمله‌ور شد، تحت آموزش اسرائیل هستند. «مایکل چرتف» وزیر امنیت داخلی آمریکا که فردی دوملیتی آمریکایی- اسرائیلی است، با امضای توافقنامه‌ای با اسرائیل در سال ۲۰۰۷ عملا پلیس آمریکا را اسرائیلی کرده است. افزایش سریع تیراندازی‌های پلیس آمریکا به سوی مردم می‌تواند نتیجه تربیت نیروهای پلیس توسط رژیمی باشد که دستش به قتل عام آلوده است. امروز آمریکایی‌ها از این واقعیت آگاه می‌شوند که مشکلات بزرگی چون خشونت و نژادپرستی در میان افسران پلیس آمریکا وجود دارد. اقدامات وحشیانه پلیس در ویدئوهای منتشرشده در فضای مجازی برای همگان قابل مشاهده است و پلیس دروغگوی آمریکا دیگر قادر به مخفی کردن آن نیست.

این روزنامه در مطلبی با عنوان « رای کمیته سازمان ملل به نفع ابوطالبی» از اصرار آمریکا در مخالفت با گزینه پیشنهادی ایران در سازمان ملل برخلاف رأی کمیته ۶ نفره، اشاره می کند و می نویسد: عدم صدور روادید برای ابوطالبی را می‌توان از جمله استثنائات صورت گرفته در تاریخ روابط بین‌الملل نام برد. بعد از ۶۹ سال و برای اولین بار در تاریخ دنیا آمریکا برای نماینده یک کشور در سازمان ملل ویزا صادر نمی‌کند. نماینده ایران در دولت یازدهم یعنی دولتی که بیشترین تعامل را در تاریخ انقلاب اسلامی ایران با آمریکا داشته است. وزارت امور خارجه پیش از این علاوه بر اعتراض نسبت به این اقدام آمریکا از تنظیم شکایتی به نهادهای بین‌المللی نیز خبر داده بود. به گزارش دیپلماسی ایرانی، ایران بر سر این موضوع به کمیته ششم قانونی وابسته به سازمان ملل که روابط میان کشورها با کشور میزبان را بررسی می‌کند، شکایت برده و نسبت به پیچیدگی‌های بروکراتیکی که ایالات متحده بر هیات نمایندگی ایران تحمیل کرده، شکایت کرده است، مساله‌ای که می‌تواند اگر وارد فازهای قانونی شود موضوع دادن ویزا به نماینده ایران در سازمان ملل را برای چند سالی به تعویق بیندازد یا اینکه ایران مجبور خواهد شد گزینه دیگری را برای کرسی خود در سازمان ملل معرفی کند که بتواند از کشور میزبان ویزا دریافت کند.

در ادامه این مطلب آمده است: تهران در اعتراض به این رفتار ایالات متحده شکایتی را به کمیته مذکور که نمایندگان کشورهای کره‌شمالی، بلاروس، کوبا، روسیه، چین و اکوادور در آن عضویت دارند، ارائه داده که آنها نیز به همین منظور روز جمعه بیانیه‌ای را به نفع ایران صادر کردند. اعضای این کمیته به طور ادواری از میان اعضا انتخاب می‌شوند. در مقابل، سامانتا پاور، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل به بیانیه این کمیته واکنش نشان داد و گفت: «کشورم به معاهده‌های اصلی سازمان ملل به طور کامل پایبند است و تاکنون نیز سالانه به هزاران نفر ویزا داده است اما بعضی از تقاضاها نیاز به انجام کارهای اداری بیشتری دارد. البته از دادن روادید به برخی دوایر امنیتی که مصونیت دیپلماتیک دیپلمات‌های آمریکایی را زیر پا گذاشته‌اند و به این کار خود افتخار می‌کنند، خودداری می‌کند.» وی همچنین توضیح داد: ابوطالبی عضوی از اعضای تسخیرکننده سفارت آمریکا در تهران در سال ۱۹۷۹ بوده، به‌رغم اینکه خود می‌گوید جزو افراد تسخیرکننده نبوده است. البته خود او اذعان کرده که ۲ بار در حین اشغال سفارت به آنجا آمده و به عنوان مترجم برای گروگان‌ها در کنفرانس‌های مطبوعاتی کار کرده است. وی در ادامه مدعی شد: «خود این دیپلمات ایرانی گفته است در همان سال به الجزایر سفر کرده و به عنوان یکی از نمایندگان تسخیرکنندگان سفارت آمریکا به همراه عباس عبدی بوده است. بالاتر از همه اینها او به اینکه از کارهای تروریستی حمایت می‌کرده، افتخار می‌کند.» پاور بعد از اینکه همه این دلایل تاریخی را عنوان کرد، سپس گفت: «کشور من برای مدت طولانی این موضوع را بررسی کرده، همچنین نص معاهده را نیز مورد بررسی قرار داده است، بعدا متوجه شده که حالت استثنائی‌ وجود دارد. برای همین می‌توانم بگویم موضع دولت کشورم در ندادن روادید به مشارکت‌کنندگان در آن بحران چیز تازه‌ای نیست.»

* آرمان امروز

رضا رئیسی در تیتر یک روزنامه آرمان با عنوان «طلوع آفتاب توافق هسته ای از غرب» تراز مذاکرات هسته‌ای در وین را مثبت ارزیابی می کند و می‌نویسد:‌

اکنون که در وهله ابتدایی و آغازین مهم ترین مرحله مذاکرات هسته‌ای قرار داریم، بیشترین سوالی که اذهان را به خود معطوف داشته، احتمال موفقیت یا عدم موفقیت مذاکرات هسته‌ای و پیروزی یا شکست آن است. بدون شک هیچ تحلیلگر و کارشناسی از هم اکنون نمی‌تواند به ضرس قاطع از شکست یا پیروزی در مذاکرات بگوید اما بر اساس تجربیات و روند رویدادها می‌تواند در این زمینه حدس قرین به صحت زد. واکنش‌های مختلفی که این روزها در اردوگاه موافقین و مخالفین توافق به چشم می‌آید و روندی که در ۹ دور مذاکرات قبلی طی شده و از طرف دیگر الزامات منطقه‌ای و جهانی معطوف به طرفین مذاکرات و منافع آنان، اینگونه جلوه گر است که تراز مثبتی بر مذاکرات آتی حکمفرما بوده و به زبان ساده‌تر کفه احتمال موفقیت سنگین‌تر است.

نویسنده ادامه می‌دهد: از طرف دیگر حتی اگر توافق جامع و مانع هسته‌ای بوقوع نپیوندد و تمامی مسائل اختلافی در مدت باقیمانده حل و فصل نشود، به احتمال بسیار قوی توافقی موقت برای حفظ شرایط و دستاوردها و ایجاد فرصت برای حل و فصل جزئیات باقیمانده ملحوظ خواهد شد. با این وصف در حالتی بسیار بعید می‌توان انتظار داشت که در ۲۴ نوامبر هیچ توافقی حاصل نشده و شکست مذاکرات اعلام شود، نکته‌ای که نه با منافع دو طرف همخوان است و نه تبعات و عواقب آن قابل پیش‌بینی و هیچ کس نمی‌خواهد چنین تراژدی‌ای رقم بخورد و بعد از مدت‌ها چانه زنی و مراوده دیپلماتیک حاصل جمع صفر را شاهد باشیم.

رسول منتجب نیا در یادداشتی با عنوان « نمایندگان در کنار مردم» پیش بینی می کند که عدم رای اعتماد نمایندگان به دانش آشتیانی منجر به تیره شدن روابط دو قوه خواهد شد و می نویسد:‌ تعامل دولت و مجلس به واسطه وزارت علوم و پیچیدگی‌هایی که در رابطه با انتخاب وزیر پیش آمده است به نظر می‌رسد دچار کدورت‌هایی شده است. بر این اساس اگر جلسه رای اعتماد روز سه‌شنبه به انتخاب وزیر بینجامد می‌توان این انتظار را داشت که روابط بهارستان و پاستور وارد فضایی از تعامل شود و شاید خللی که در این مدت به این روابط وارد شده است مورد ترمیم قرار گیرد. از سوی دیگر اگر همچون وزیران پیشین نتیجه جلسه رای اعتماد بی‌اعتمادی به دکتر دانش آشتیانی باشد باید این انتظار را داشت که روابط تیره‌تر شود که قطعا به نفع جامعه نخواهد بود.

منتجب نیا مدعی است: با نگاه به ترکیب مجلس نهم به وضوح می‌توان دریافت که عده‌ای قلیل و اندک با فضاسازی‌ها و برخوردی افراط‌گونه سعی دارند تا نبض مجلس را به دست گیرند و از این رو مانعی باشند بر سر راه دولت تا نتواند به آنچه وعده داده است عمل کند و همین امر عاملی شود برای دلسرد کردن مردمی که روز ۲۴خرداد به پای صندوق‌های رای رفتند و او را برگزیدند لذا نمایندگان مردم باید هوشیار باشند این فضاسازی‌ها موجب نشود خدای‌نکرده به جایگاه و شأن مجلس خدشه‌ای وارد شود. نباید فراموش کرد سخن گفتن،انتقاد کردن و بیان نظر حق نمایندگان است و لازم است برای رسیدن به پیشرفت و تحلیل بهتر موضوعات این نظرات گفته و البته شنیده شود اما گویا برخی انگشت شمار تعبیر دیگری از این حق دارند و به خود اجازه می‌دهند در قالب بیان عقیده دست به اتهام‌زنی، افترا و ایجاد فضای مسموم بزنند

مطهره شفیعی در مطلبی با عنوان « تشکیل شورای مشورتی بزرگان» تشکیل حزب از سوی ناطق و لاریجانی را کمرنگ می داند و می‌گوید: این گزینه را باید کمی کمرنگ باور داشت چون شیخ نور نشان داده که اهل حزب و تحزب نیست چراکه شخصیتی که از او در افکار عمومی شکل گرفته است فراتر از یک عنصر حزبی است. شاید این جمله در پاسخ به ادعای غیرحزبی بودن ناطق نوری مطرح شود که او سال‌ها عضو جامعه روحانیت بوده است. نکته همین جاست چون جامعه روحانیت به گواه آگاهان در قالب حزب تعریف نمی‌شود بلکه شورایی از بزرگان است که به راهنمایی احزاب و ذکر انحرافات و اشتباهات آنها می‌پردازند پس نمی‌توان این تشکل را در قالب حزب معنا کرد. از سوی دیگر رابطه علی لاریجانی و ناطق نوری رابطه‌ای نیست که بتوان منکر آن شد چون این شخصیت‌ها هر دو در یک ویژگی، مشترک هستند و آن هم «اعتدال» است. شاید علی لاریجانی را کمتر از ناطق‌نوری بتوان فراجناحی دانست اما آنها هیچ گاه مصالح کشور را فدای مصلحت خود و احزاب سیاسی نکرده‌اند که نمونه آن هجمه تندروها در داخل مجلس به علی لاریجانی است.

نویسنده در ادامه مدعی می‌شود: ناطق‌نوری در سال‌های ۷۴ تا ۹۲ از افرادی که مدعی بودند ریش‌سفید اصولگرایان را فرمانبرداری می‌کنند، رنجید و بسیاری از یاران دیروز و غایبان آن روز سراغی از شیخ نور نگرفتند هر چند به تدریج پی به اهمال خود بردند و بیش از همیشه به سراغ او می‌آیند تا بار دیگر وحدتی که با رفتن شیخ نور کمرنگ شده است را باز یابند. لاریجانی هم اگر در این مسیر همراه ناطق‌نوری شود مشخص است که پیامی را به اردوگاه اصولگرایی منتقل خواهد کرد که آن هم «لزوم بهره گرفتن از تجربه بزرگان» است. به واقع اگر سایه لاریجانی در مجلس و خارج مجلس از سر اصولگرایان برداشته شود، آنها نه‌تنها دیگر نمی‌توانند نامی از وحدت بر زبان بیاورند بلکه باید به دنبال آن باشند که از گزند و هجمه یکدیگر در امان بمانند. لاریجانی با مدیریت خود در مجلس نشان داد توانایی رفع کدورت‌ها و ممانعت از دلخوری‌ها را دارد و یک گام به منش شیخ‌نور برای او مانده است.

بررسی دیگر روزنامه‌های صبح امروز در همین خبر بروزرسانی می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری