کد خبر: 10624

فرزند رهبر شیعیان نیجریه با بیان اینکه حدود ۱۰ میلیون شیعه در راهپیمایی روز عاشورا در نیجریه شرکت داشتند، گفت:‌ آمریکا و صهیونیست‌ها به دلیل هراس از جمعیت ۱۲میلیونی شیعیان به دنبال فشار بر دولت جهت ترور رهبر شیعیان نیجریه هستند.

به گزارش قم خبر؛ علی زاکی‌زاکی فرزند ابراهیم زاکی‌زاکی رهبر شیعیان نیجریه در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به سؤالی در خصوص نقش رژیم صهیونیستی و استکبار جهانی در سرکوب و فشار بر شیعیان نیجریه گفت: صهیونیست‌ها همواره تلاش‌ها و اقداماتی را علیه شیعیان نیجریه انجام می‌دهند. ولی به دلیل روابط مستحکم و قوی صهیونیست‌ها با دولت نیجریه، فشارها بیشتر از سوی آنان اعمال می‌شود.


وی به شهید و مجروح شدن برخی شیعیان در راهپیمایی روز قدس و عاشورای امسال اشاره و تصریح کرد: در راهپیمایی روز قدس امسال (چهارم مرداد۱۳۹۳) ۳۳نفر از شیعیان شهید شدند که سه نفر از این افراد برادران من و فرزندان شیخ ابراهیم زاکی‌زاکی بودند ضمن اینکه در راهپیمایی روز عاشورا نیز ۳۸ نفر از شیعیان توسط عوامل دولتی شهید و بیش از ۸۰ نفر نیز مجروح شدند.

زاکی‌زاکی اظهار داشت: راهپیمایی روز عاشورا به صورت جداگانه در شهرهای مختلف برگزار می‌شود و امسال و در یکی از شهرهای نیجریه بمبی منفجر شد که ۱۰ نفر از شیعیان شهید شدند و پس از ۵ دقیقه نیروهای امنیتی در آن محله حضور پیدا کردند و مردم را به رگبار بستند که پس از این اقدام ۳۰ نفر دیگر از شیعیان نیز شهید شدند.

فرزند رهبر شیعیان نیجریه در پاسخ به سؤالی در خصوص جمعیت تخمینی شیعیان در راهپیمایی روز عاشورا گفت: بیش از ۱۰ میلیون نفر در این راهپیمایی در شهرهای مختلف حضور داشتند در حالیکه جمعیت کلی شیعیان نیجریه ۱۲میلیون نفر است.

زاکی‌زاکی تصریح کرد: دولت نیجریه می‌کوشد تا شیخ ابراهیم زاکی‌زاکی را از بین ببرد و این امر را برای خود به عنوان هدف نهایی قرار داده است زیرا رهبر شیعیان نیجریه سخنرانی‌های تند و آتشینی را علیه دولت به دلیل ظلم و ستم‌های فراوان انجام می‌دهد.

فرزند رهبر شیعیان نیجریه در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا شیعیان برای بیان عقاید و نظرات خود رسانه‌ای را در اختیار دارند افزود: شیعیان در نیجریه کانال تلویزیونی ندارند ولی تلاش می‌کنیم تا آرزوی داشتن یک کانال برای شیعیان را از طریق جمع‌آوری منابع مالی از بین خود شیعیان اجرایی کنیم ولی دولت نیجریه هم در این راه کمکی نمی‌کند.

زاکی زاکی افزود: هفته نامه المیزان مطالبی را از شیعیان به صورت آزاد منتشر می‌کند همچنین نشریه پوینت اکسپرس نیز بین شیعیان توزیع می‌شود ضمن اینکه سایت‌های اینترنتی به مانند www.imnig.org و همچنین www.islamicmovement.org نیز مربوط به شیعیان نیجریه است که مرتب اخبار و مقالات و گزارشاتی را منتشر می‌کند.

فرزند رهبر شیعیان نیجریه از نگرانی دولت و همچنین استکبار جهانی از اقدامات شیعیان گفت و اظهار داشت: دلیل اصلی مخالفت با شیعیان و اقدامات آنها ترس و نگرانی از گسترش حق طلبی در نیجریه است و آنها تلاش می‌کنند تا رهبر شیعیان را برای محدودسازی فعالیتشان ترور کنند. ضمن اینکه استکبار جهانی بعد از فشار بر دولت نیجریه برای سرکوب شیعیان می‌کوشد تا بر معادن زیر زمینی نظیر طلا برای غارت آن مسلط شود.

وی در مورد نظر پدرش درباره حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری گفت: شیخ ابراهیم زاکی زاکی، حضرت امام خمینی (ره) را رهبر و پدر شیعیان جهان می دانند و حتی در زمانی که حضرت امام در قید حیات بودند به دیدار ایشان رفته‌ و هدیه‌ای از ایشان که قرآن بود را دریافت کرده‌ بودند. همچنین پدرم سید علی خامنه‌ای را رهبر خود و علمدار اسلام می داند ضمن اینکه بیشتر مردم نیجریه نیز از مقام معظم رهبری تقلید می‌کنند و شیعیان نیجریه برای وی احترام ویژه‌ای قائل هستند.

زاکی زاکی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه دولت نیجریه به حضرت امام خمینی (ره) بی احترامی می‌کند و هیچ احترامی برای شیعیان قائل نیستند و تنها خلفای راشدین را محترم می‌دانند و حتی به ائمه معصومین نیز بی حرمتی می‌کنند.

وی در خصوص برگزاری نماز جمعه مخصوص شیعیان نیجریه نیز تصریح کرد: شیعیان نیجریه به دستور دولت نمی‌توانند نماز جمعه جداگانه برپا کنند اما اهل سنت نماز جمعه دارند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری