کد خبر: 10617

تحلیل‌گر مطرح آمریکایی می‌گوید: ایران توان موشکی و تسلیحاتی پیچیده‌ای دارد. این همان دلیلی است که اسرائیل در حمله به ایران مردد است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، استفان لندمن، تحلیلگر، نویسنده و ستون‌نویس آمریکایی است که در شهر بوستون آمریکا متولد شد. او مدرک کارشناسی خود را در دانشگاه هاروارد و کارشناسی ارشد را از دانشگاه وارتن اخذ کرد.


لندمن علاوه بر رسانه مکتوب در برنامه‌های رادیویی در آمریکا حضور یافته است. او همچنین چندین کتاب را درباره آمریکا تألیف کرده است.

این تحلیلگر آمریکایی با اشاره به توان موشکی ایران می‌گوید که دلیل اصلی تردید اسرائیل در تهاجم به ایران در قدرت موشکی تهران ریشه دارد.

آنچه در ذیل می‌آید متن گفت‌وگو با لندمن است:

** آیا برنامه موشکی ایران تهدیدی را علیه اسرائیل متوجه کرده است؟

ایران تهدیدی علیه هیچ ملتی ایجاد نکرده است، حتی علیه رژیم صهیونیستی. ایران برای چند قرن است که به ملت دیگری حمله نکرده است. این کشور اگر مورد حمله قرار گیرد، قادر است از خود دفاع کند. در مقابل، آمریکا و اسرائیل انسانیت را تهدید کرده‌اند. آن‌ها در جنایات سنگینی علیه صلح مشارکت داشته‌اند.

** نقش ایران را در تجهیز گروه‌های فلسطینی و دفاع آنها در برابر اسرائیل چگونه ارزیابی می‌کنید؟

من اطلاعاتی در این زمینه ندارم که ایران تا چه میزانی به فلسطینیان از نظر نظامی کمک می‌کند. با توجه به فناوری‌های پیشرفته‌ای که اسرائیل در اختیار دارد، حماس توان تسلیحاتی پیشرفته‌ای در اختیار ندارد. البته نه به خاطر سیستم دفاع ضدموشکی گنبد آهنین اسرائیل. ادعاها در مورد اثرگذار بودن آن (گنبد آهنین اسرائیل) دروغین است. این سپر بی‌فایده است. من پیشتر در مورد آن نوشته‌ام.

** شما توان تولید بومی موشک‌های ایران را در مقایسه با سایر کشورهای منطقه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ایران توان موشکی و تسلیحاتی پیچیده‌ای دارد. این همان دلیل تردید اسرائیل بدون مشارکت ایالات متحده برای حمله به ایران است. سعودی‌ها هم مقدار قابل توجهی از سلاح‌های پیچیده را در اختیار دارند که میلیاردها دلار برای آن صرف کرده‌اند. دیگر دولت‌های عرب هم به خوبی تسلیح شده‌اند. اما وضعیت ایران برابر با بهترین آن‌هاست.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری