کد خبر: 10574

رئیس‌ جمهوری روسیه گفت: آینده اوکراین تنها در صورت فدراتیو شدن روشن خواهد بود، حمایت از «روس‌هراسی» در اوکراین بسیار خطرناک است و استقلال‌طلبان در شرق این کشور مبارزه خود را عادلانه می‌دانند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه معتقد است که آینده اوکراین تنها در صورت فدراتیو شدن ممکن خواهد بود.

به گزارش «ایتارتاس»، پوتین در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی آلمانی «ای.آر.دی» که متن کامل آن نیمه شب گذشته در سایت رسمی کاخ کرملین قرار گرفت، یادآور شده است: «اوکراین کشور پیچیده ای است، نه تنها از لحاظ ترکیب نژادی، بلکه با توجه به روند شکل گیری آن به صورت امروزی. من معتقدم که مسلما اوکراین دارای آینده درخشانی است، اوکراین کشور بزرگی در قاره اروپا با جمعیتی حدود ۴۴-۴۳ میلیون نفر است که فرهنگی اروپایی دارد».

رئیس‌جمهوری روسیه افزود: «در این بین یک چیز کم است. به نظر من برای موفقیت، ثبات و شکوفایی اوکراین لازم است تا همه مردمی که در این کشور زندگی می‌کنند، به هر زبانی که صحبت می‌کنند (روسی، اوکراینی یا لهستانی)، باید خود را بخشی از این کشور احساس کنند. من نمی‌دانم چرا برخی نیروهای سیاسی در اوکراین اصلا نمی‌خواهند حتی کلمه‌ای در مورد فدراتیو شدن کشور بشنوند».

پوتین همچنین اعلام کرد: «روسیه خواستار حل و فصل تدریجی و مرحله به مرحله مسائل مربوط به عواقب اقتصادی همگرایی اروپایی اوکراین بود، ولی مواضع ما اصلا مورد توجه قرار نگرفت. به ما گفته شد که این موضوع به شما ارتباطی ندارد، فضولی نکنید. در صورتی که اجرای توافقنامه ایجاد منطقه آزاد تجاری اوکراین و اتحادیه اروپا باعث سرازیر شدن کالاهای ارزان قیمت اروپایی به اوکراین و از آنجا به روسیه خواهد شد و این به بازار داخلی روسیه لطمه می‌زند».

وی همچنین تاکید کرد که توافقنامه مینسک که هم مقامات کی‌یف و هم نیروهای استقلال طلب آن را نقض می‌کنند، بدون مشارکت فعال روسیه اصلا امکان ندارد.

رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد که مسکو مایل نیست و اجازه نخواهد داد تا جنبش سیاسی استقلال طلبان در جنوب و شرق اوکراین نابود شوند و نباید به مشکل موجود در شرق اوکراین صرفا یکجانبه نگریست.

پوتین وجود سلاح در دست استقلال طلبان در شرق اوکراین را قانونی دانست، چرا که به عقیده وی، آنها در حال جنگی عادلانه برای خود هستند. وی بدین ترتیب به سئوالی در خصوص اتهامات غرب به روسیه در خصوص تامین تسلیحاتی استقلال طلبان پاسخ گفت. وی تاکید کرد که در شرایط دشوار کنونی مسئله وجود سلاح در دست نیروهای شبه نظامی مردمی در شرق اوکراین، مشکل اصلی نیست.

به عقیده رئیس‌جمهوری روسیه ، طرفین مناقشه باید تیراندازی به سمت یکدیگر را کنار گذاشته و شرایط لازم برای آغاز گفتگوهای سیاسی بوجود آید، ولی چنین تلاشی اصلا صورت نمی‌گیرد. لازم است تا مواضع هر دو طرف مناقشه در نظر گرفته شود و راه حل مشترکی برای حل مسائل پیدا شود.

پوتین ضمن مخالفت با تلاشهایی در جهت اینکه روسیه مسئول بحران موجود در اوکراین جلوه داده می‌شود، افزود: «اصلا چنین نیست، ما بیشتر از همه می‌خواهیم تا اوکراین کشوری مستقل و آزاد باشد. اینکه همواره گفته می‌شود که روسیه "امکان خاصی" برای حل این بحران یا بحران‌های دیگر (برای مثال مسائل پیرامون سوریه) دارد، همیشه مرا آزار داده است، در صورتی که اصلا چنین نیست».

پوتین همچنین تاکید کرد که حمایت از نظریه «روس هراسی» در اوکراین، بسیار خطرناک بوده و ممکن است به یک فاجعه منجر گردد.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین واکنش غرب به پیوستن کریمه به ترکیب فدراسیون روسیه را «نامناسب» ارزیابی کرده و اروپا و آمریکا را به آغاز جنگ سرد جدید متهم نمود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری