کد خبر: 10541

رئیس سازمان راهداری با بیان اینکه برنامه‌ریزی کرده‌ایم از ۱۵ روز آینده پلمپ مخازن سوخت کامیون‌های ترک در مرز‌های کشور را آغاز کنیم، اعلام کرد: این موضوع مشمول ناوگان ملیت‌های دیگر نمی‌شود.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس،‌ داود کشاورزیان در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره آخرین وضعیت عبور کامیون‌های ایرانی و ترک از مرزهای مشترک دو طرف توضیح داد: پس از آنکه کشور ترکیه دو بار به صورت غیر قانونی عوارض عبور کامیون‌های ایرانی از مرز‌های خود را را افزایش داد مشکلاتی برای کامیون‌های دو طرف پیش آمد و میزان ایستایی پشت مرزهای دو طرف افزایش یافت.


وی بیان کرد: کشور ایران قطعاً در راستای روابط بین‌الملل می‌توانست رفتار متقابل داشته باشد اما تلاش کردیم به صورت منطقی عمل کنیم بنابراین سعی کردیم در این بازی کشور ترکیه، مدیریت را در دست گیریم و تحت جریانات رسانه‌ای آنها قرار نگیریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: تا پیش از این سوخت با قیمت ارزان در اختیار کامیون‌های ترکیه قرار می‌گرفت، اما تصمیم گرفتیم از این پس مخزن سوخت کامیون‌های ترکیه‌ای را در مرزهای ورودی پلمپ کنیم و این سلامت پلمپ را در هنگام خروج کامیون‌ها نیز به دقت بررسی می‌کنیم.

کشاورزیان اظهار داشت:‌ در این راستا تصمیم گرفته‌ایم سوخت ارزان به کامیون‌های ترک ارائه ندهیم و مانند کشور ترکیه که عوارض از کامیون‌های ما دریافت می‌کند اما سوخت به کامیون‌های ما نمی‌دهد، عمل کنیم؛ در ایران‌ تا پیش از این عوارض دریافت می‌شد اما سوخت ارزان ۱۲ سنتی به کامیون‌های ترک ارائه می‌‌دادیم و این به نفع ناوگان ترکیه‌ای بود، از سوی دیگر تردد ناوگان ترکیه‌ای هم به کشور ما بیشتر از تردد ناوگان ایرانی به کشور ترکیه‌‌ بود و این خود منفعتی برای ترک‌ها محسوب می‌شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: طبیعی است که حق هر دولتی است تا روش‌هایی اتخاذ کند که تعادل برقرار شود؛ ما معتقد هستیم که روش گذشته روش عادلانه‌‌ای بود، آمار و ارقام نیز گویای این مطلب بود که دو طرف سهم مساوی در عبور کامیون‌ها داشتند اما معتقد هستیم روش فعلی عادلانه نیست و تعادل به نفع ناوگان ترکیه بود.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای این را هم گفت که به تازگی میزان تردد کامیون‌های دو طرف یکسان شده بود و با اختلافی جزئی، سهم ایران در عبور کامیون‌ها افزایش یافته بود که ترک‌ها فکر می‌کردند شرایط به نفع ناوگان ایرانی هر روز بهتر می‌شود و تعادل به نفع ایران به هم می‌خورد بنابراین تصمیم گرفتند شرایط را به نفع خود تغییر دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: به هر حال در حال فراهم‌سازی مقدمات پلمپ کردن مخزن کامیون‌ها سوخت ترکیه‌ای هستیم تا پس از رایزنی با تمام ارگان‌های دست‌اندرکار‌ مرزی، مخازن سوخت کامیون‌های ترک پلمپ شود و از آن پس به ناوگان آنها سوخت نخواهیم داد.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با بیان اینکه هماهنگی با تمام دستگا‌‌های مرتبط زمان‌بر است، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌کنیم تا حداکثر ۱۵ روز آینده پلمپ مخازن سوخت کامیون‌های ترکیه‌ای در مرزهای ایران آغاز شود.

کشاورزیان بیان کرد:‌ موضوع عبور کامیون‌ها از مرز، در مباحث کلان‌تر با موضوعاتی نظیر تجارت، تولید و اقتصاد در ارتباط است و نمی‌توان به این قضیه نگاه یک جانبه داشت؛ در این موضوع طرف ترکیه‌ای بیشتر زیان می‌بیند زیرا در واقع عوارضی برای کالاهای صادراتی خود وضع کرده است و موجب افزایش قیمت کالاهای ترکیه‌ای در ایران می‌شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: این مورد در حوزه رشد تجارت ترکیه، عامل منفی تأثیرگذار است و در نهایت دست‌اندرکاران تجارت ترکیه به این امر واقف خواهند شد و سعی خواهند کرد اشتباه خود را جبران کنند.

کشاورزیان با اشاره به آماده‌سازی مرز‌های کشور برای اجرای پلمپ مخازن سوخت و بررسی سلامت آنها در مرز‌های خروجی، بیان کرد: این پلمپ مخازن سوخت فعلاً فقط برای کامیون‌هایی است که با ملیت ترکیه وارد مرزهای ایران می‌شوند، فرقی نمی‌کند از کدام مرز وارد شوند و از کدام مرز خارج شوند.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای اظهار داشت: ناوگان بقیه کشورها نظیر افغانستان یا عراق، طبق روابط قبلی می‌توانند از مرزهای ایران عبور کنند.

به گزارش فارس چندی پیش دولت ترکیه در اقدامی غیرقانونی نرخ عوارض عبور کامیون‌های ایرانی از مرز این کشور را دو بار افزایش داد که غیرقانونی بود و موجب شده است کامیون‌‌های دو طرف در مرز دو کشور معطل بمانند و این موجب کاهش مبادلات تجاری دو طرف شده است.‌

چندی پیش کشور ترکیه اعلام کرد که کامیون‌های آنها از این پس در ایران سوختگیری نمی‌کنند و با مخزن سوخت تکمیل وارد ایران می‌شوند و ایران هم مخازن سوخت آنها را پلمپ کند تا در جایگاه‌های سوخت‌گیری ایران سوخت نگیرند،‌ بنابراین ایران هم مابه‌التفاوت نرخ سوخت‌ از آنها دریافت نکند.‌

دولت ترکیه از ساعت صفر روز جمعه ۱۸ مهرماه عوارضی تحت عنوان «مابه‌التفاوت سوخت» دریافت می‌کند که این مورد در واقع دریافت عوارضی است.

‌ایران هم با ۲۴ ساعت تأخیر در رفتاری متقابل از ساعت صفر روز شنبه ۱۹ مهرماه‌ عوارضی متقابل برای ورود کامیون‌های ترک وضع کرد، یعنی در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش در کنار ۲۵ یورو مابه‌التفاوت نرخ سوخت، ۲۵ یورو هم بابت عوارض از کامیون‌های ترکیه دریافت می‌کند.

‌ترک‌ها باز در اقدامی متقابل،‌ مجدداً عوارض خود را برای کامیون‌های ایرانی افزایش دادند یعنی به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش ۵۰ یورو از کامیون‌های ما عوارضی دریافت می‌کنند که البته ایران این‌بار دست به انجام اقدام متقابل نزد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری