کد خبر: 10529

نخست‌وزیر انگلیس روز یکشنبه در آستانه آغاز دور تازه مذاکرات هسته‌ای، بار دیگر توپ را به زمین ایران انداخت و گفت این ایران است که باید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را ثابت کند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس روز یکشنبه در حالی که تنها دو روز آغاز آخرین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ باقی مانده، بار دیگر توپ را به زمین ایران انداخته و گفت تهران باید صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را ثابت کند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، آقای کامرون که در کنفرانس خبری اختتامیه نشست سران گروه ۲۰ در شهر «بریزبین» استرالیا صحبت می‌کرد، گفت برای آنکه تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران لغو شود، «ایران باید نشان دهد برنامه هسته‌ای‌اش در مسیر نظامی قرار ندارد.»

بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو سوئیس میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ به دست آمد و یک بار هم تمدید شد، طرفین برای رسیدن به توافق نهایی تنها تا سوم آذر زمان دارند. دور جدید مذاکرات از روز سه‌شنبه در شهر وین اتریش آغاز می‌شود.

نخست‌وزیر انگلیس در نشست امروز به بحران اوکراین نیز پرداخت و خطاب به روسیه گفت: «لازم است روسیه بداند اهداف مشترکی برای آمریکا و اتحادیه اروپا در قبال قاره اروپا وجود دارد که طی آن هیچ بحران ثابت و حل نشدنی نباید در این قاره باقی بماند».

کامرون ادامه داد در صورت ادامه این وضعیت روابط روسیه با انگلیس، اروپا و آمریکا مانند روابط این کشورها با یکدیگر نخواهد بود. نخست وزیر انگلیس بار دیگر تهدید کرد ادامه این روند به افزایش تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه منجر خواهد شد.

نشست امسال جی-۲۰ در حالی برگزار شد که بحران اوکراین و تنش کم‌سابقه میان غرب و روسیه بر آن سایه افکنده بود و اغلب سران کشورهای اروپایی و متحدان آمریکا سعی در قدرت‌نمایی در برابر روسیه داشتند. پوتین نشست امسال را پیش از برنامه اعلام‌شده ترک کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری