وزرای نفت و امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا امروز پشت درهای بسته درباره آخرین وضعیت قیمت نفت در بازار جهانی بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران و رافائل رامیرز وزیر امور خارجه ونزوئلا امروز در آستانه نشست عادی اوپک در غیاب خبرنگاران داخلی و پشت درهای بسته دیدار و گفتگو کردند.

زنگنه امروز در حاشیه دیدار با وزیرخارجه ونزوئلا درباره موضع ایران در یکصد و شصت و ششمین اجلاس اوپک گفت: در آستانه اجلاس اوپک با بقیه اعضای اوپک تبادل نظر انجام می شود، اما اینگونه نیست که پیش از اجلاس هر کشوری موضع خود را اعلام کند.

وزیر نفت ایران با اعلام اینکه مهم این است که همه اعضای اوپک به عنوان یک تن واحد نظرهای خود را در خلال این مشورتهای دو جانبه و چند جانبه به یکدیگر نزدیک کنیم، تصریح کرد: هدف از این دیدارها نزدیک کردن نظرها به یکدیگر است.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید، اظهار داشت: مهم این است که اعضای اوپک ضرورت تقویت همکاری‌ها برای سامان دادن به وضعیت فعلی بازار را احساس می کنند و مسئولیت و رسالت اوپک این است که اقدام مناسبی انجام دهد.

به گفته وزیر نفت، هر کشوری متناسب با تولید نفت خود مسئولیتی دارد و امیدواریم بتوانیم با کشورهای غیر اوپک نیز در این زمینه همکاری داشته باشیم.

وزیر نفت درباره سفر وزیر خارجه ونزوئلا نیز گفت: به طور تاریخی نظرهای دو کشور ایران و ونزوئلا بسیار بهم نزدیک است و همیشه همکاری صمیمانه ای میان دو کشور وجود دارد.

رافائل رامیرز هم در حاشیه این نشست با بیان اینکه هدف از سفر به تهران و دیدار با وزیر نفت ایران، به اشتراک گذاشتن دیدگاه ها و بحث و تبادل نظر در باره شرایط کنونی بازارهای جهانی نفت خام بوده است، بیان کرد: ایران و ونزوئلا هم اکنون مواضع نزدیکی درباره شرایط بازار نفت دارند، ما همیشه به دنبال حمایت از قیمتهای جهانی نفت خام هستیم و در جریان این دیدار زمان زیادی را صرف گفتگو و بررسی درباره بنیادهای بازار کردیم.

وزیر امور خارجه ونزوئلا تاکید کرد: در یکصد و شصت و ششمین نشست عادی سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در وین اتریش، اعضای اوپک بر سر یک موضع و تصمیم واحد به اجماع برسند.

وی درباره دیدارهای اخیر خود با مقامهای نفتی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک، گفت: در جریان کنفرانس تغییرات اقلیمی که ١٤ ابانماه در جزیره مارگاریتا ونزوئلا برگزار شدبا علی النعیمی، وزیر نفت عربستان دیدار و گفتگو داشتم، سپس با معاون وزیر انرژی مکزیک در امور نفت دیدار کردم و همچنین ٢١ آبانماه در الجزایر با یوسف یوسفی، وزیر انرژی و معادن این کشور در باره اوضاع بازارهای جهانی نفت خام به بحث و تبادل نظر پرداختیم.

رامیرز اعلام کرد: امشب پس از این دیدار برای دیدار و مذاکره با الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه درباره مسائل بازار نفت به این کشور سفر خواهم کرد.

وی با بیان این که ونزوئلا به دنبال اطلاع از دیدگاه های این کشورها درباره شرایط بازار نفت است، گفت: هدف ونزوئلا حمایت از قیمتهای جهانی نفت خام است و ما معتقدیم که قیمتها هم اکنون در سطح بسیار پایینی قرار دارد و بی ثباتی به نفع هیچ یک از حاضران در بازارهای جهانی نفت خام نیست.

وزیر خارجه ونزوئلا خاطرنشان کرد: ما در حال تلاش برای بهبود شرایط در آینده و خواهان شرایط بهتر برای همه فعالان در بازار هستیم.

رامیرز گفت: ما همواره خوشبین هستیم و شرایط آینده به شرایط کنونی بستگی خواهد داشت، چناچه امروز به دقت شرایط بازارهای را بررسی کنیم می توان نسبت به آینده خوش بین بود.

وی در پاسخ به سوالی در باره این که آیا به نظر شما اعضای اوپک در نشست ٦ آذر ماه بر سر یک موضع مشترک به اجماع می رسند، گفت: باید منتظر ماند و دید. اعضای اوپک منافع مشترکی دارند بنابراین باید منتظر نتیجه نشست ١٦٦ این سازمان بمانیم.

وزیر امور خارجه ونزوئلا قیمت ۱۰۰ دلار برای هر بشکه را برای ونزوئلا مطلوب ارزیابی کرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری