کد خبر: 10486

یک نشریه آمریکایی خبر داد که همزمان با نزدیک شدن زمان پایان دوره مسئولیت «بان‌کی‌مون» به عنوان دبیرکل سازمان لابی‌ها برای بدست آوردن این سمت در نیویورک آغاز شده است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، فارن پالیسی در گزارشی با اشاره همزمان با نزدیک شدن زمان پایان دوره مسئولیت «بان‌کی‌مون» به عنوان دبیرکل سازمان لابی‌ها برای بدست آوردن این سمت در نیویورک آغاز شده است، نوشت: دبیرکلی سازمان ملل یک سمت ارشد دیپلماتیک بین المللی است.

فارن پالیسی با اشاره به اینکه ۵ عضو دائم شورای امنیت باید شخص دبیرکل سازمان را تائید و درباره آن تصمیم گیری کنند، تاکید کرد که دبیرکلی سازمان ملل سمتی پر پرستیژ است اما قدرتی کم دارد.

این نشریه آمریکایی با اشاره به اینکه هنوز رقابت کننده‌ها برای رسیدن به این سمت مشخص نشده‌اند، تصریح می‌کند که منابع دیپلماتیک از رقابت چند رئیس جمهور و وزیر خارجه از کشورهای آمریکای لاتین، نخست وزیران استرالیا و نیوزلند، رئیس جمهور لیتوانی برای تصدی دبیرکلی سازمان ملل خبر داده‌اند.

بان کی مون هشتمین دبیرکل سازمان ملل است که کار خود را به طور رسمی از ۱۱ دی ۱۳۸۵ (۱ ژانویه ۲۰۰۷ میلادی) آغاز کرده است و دوره اول دبیر کلی وی در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۱ به پایان رسید و در تاریخ ۲۱ ژوئن ۲۰۱۱ برای ۵ سال دیگر برای این سمت برگزیده شد.

دبیرکل از طرف مجمع عمومی بنا به توصیه شورای امنیت برای مدت پنج سال انتخاب می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری