جدا از تلاش مذاکره کنندگان ایرانی برای یک توافق درخور شان ملت ایران، ضروری است با سوابق منفی طرف غربی، تضمین محکمی در قبال تعهدات غرب در قبال ایران از طرف غربی گرفته شود.

 گروه بین‌الملل قم خبر :, آیا توافق جامع هسته ای، میان ایران و گروه 1+5 صورت می گیرد؟ این جمله، پرسشی است که این روزها بسیاری از رسانه ها و افکارعمومی جهان و مخصوصا مردم ایران با آن درگیر هستند. اما با گذشت ماه ها گمانه زنی درباره توافق نهایی ایران و 1+5 در سوم آذر بحث توافق میان ایران و 1+5 به مراحل بسیار حساسی رسیده است.

 
این در حالی است که با گذشت بیش از یک سال از روی کار آمدن دولت روحانی و با توجه به عملکرد دولت در بخش های مختلف، بر همگان اظهر من الشمس است که دولت یازدهم عملا تمام توان و بحث خود را معطوف مذاکرات و البته در نهایت توافق با گروه 1+5 کرده است. بعد از توافق موقت ایران و 1+5 در سال گذشته و بعد از اینکه طرف غربی، آمریکایی ایران تا جایی که می توانست در اجرای تعهداتی که نسبت به ایران داشت، کارشکنی کرد و در برابر آن لبخند تحویل گرفت، گمانه زنی زیادی مبنی بر اینکه دولت مصمم است که به هر قیمتی توافق صورت گیرد، مطرح شد. بحثی که با توجه به سوابق نظرات برخی از دولتی ها در یک سال اخیر مبنی بر خزانه خالی، تأثیر تحریم ها بر اقتصاد کشور و عدم شرایط مناسب اقتصادی مردم، به واقعیت نزدیک شد.

 
طبیعی است در شرایطی که گروه 1+5 که در آن کشورهایی نظیر انگلیس و آمریکا حضور دارند و سابقه دشمنی این کشورها با جمهوری اسلامی ایران مثل روز روشن است، بیکار ننشسته و با مطلع شدن از وضعیت داخلی کشور درباره بحث توافق، عرصه را برای ایران تنگ کنند تا بتوانند با اهداء کمترین امتیاز به ایران، بیشترین امتیاز را دریافت کنند. از طرفی برخورد مسئولین تیم مذاکره کننده ایرانی با طرف غربی به این امر دامن زده است که به نظر می رسد این موضوع شرایط مذاکره را برای مسئولین ایرانی مقداری دشوار کرده است.

 
بدون تردید برای ملت ایران و اکثریت نمایندگان این ملت در مجلس شورای اسلامی هر توافقی آن هم به هرقیمتی مد نظر نیست و قطعا توافقی ارزشمند است که عزت و منفعت آنها در آن دخیل باشد؛ و به همین دلیل همواره در زمان مذاکرات از تیم مذاکره کننده ایرانی حمایت شده است و از طرفی دیگر فشار رسانه ها و مقامات غربی و آمریکایی علیه ایران و به سود گروه 1+5 به منظور عبور ایران از خطوط قرمز خود در بحث تعداد سانتریفیوژها، درصد غنی سازی و همچنین توافق نهایی به همراه عدم لغو تحریم ها حکایت دارد.

 
طبیعی است که در چنین وضعیتی تیم مذاکره کننده ایرانی هم به قدرت ملت و عزت آن اکتفا کند و فضای مذاکرات را به عرصه باج دهی به کشورهایی که برخی از آنها دشمن قسم خورده نظام هستند تبدیل نکند. اینکه طرف غربی آمریکایی معتقد است که توافق نکردن بهتر از هر توافقی است و طرف ایرانی اعلام می کند هر توافقی بهتر از توافق نکردن است، کمی اذهان عمومی دلسوز وطن را به فکر فرو می برد. از طرفی مسئولین کدخدای گروه 1+5 یعنی سرکرده استکبار جهانی(آمریکا) معتقدند که حتی در صورت توافق نهایی هم برخی تحریم ها باقی می ماند و در در یک پروسه بلند مدت تحریم ها به طور کامل آن هم در صورتی که ایران به تعهداتش پایبند باشد برداشته خواهد شد.

 
جدا از اینکه مسئولین مذاکره کننده ایرانی بارها اعلام کرده اند تحریم ها باید در صورت توافق نهایی لغو شود، از آنها انتظار می رود از آمریکایی ها و متحدانش به منظور لغو قطعی همه تحریم ها بعد از توافق، تعهدات محکمی گرفته شود تا درصورت عدم تمکین گروه 1+5 در قبال تعهداتش نسبت به ایران، مسئولین ایرانی بتوانند ضمن دریافت خسارت از کشورهایی که تاریخ گواهی دهنده عهد شکنی آنها در قبال کشورهای مختلف است، آنها را وادار به عمل به تعهدات خود کنند. چنین شرایطی میسر نمی شود مگر اینکه تیم مذاکره کننده ایرانی با اتکا به عزت ملت و با قدرت مذاکرات را ادامه دهد.

 
اما نکته پایانی اینکه کشوری که برای خروج کامل از مشکلات اقتصادی راهکار اقتصاد مقاومتی آن هم توسط رهبری انقلاب را بر سر راه خود مشاهده می کند، آن هم در وضعیتی که بسیاری از ارگانها و مسئولین و مردم رسما از آن استقبال کرده اند و برخی از گروه‌ها و اشخاص هم حداقل در ظاهر وارد عرصه شده اند، قطعا نیاز به هر توافقی آن هم با باج دهی مشهود ندارد.

منبع: فرهنگ نیوز

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری