کد خبر: 10427

سفیر سوریه در یمن طرح نماینده ویژه سازمان ملل درباره توقف درگیری‌ها در برخی مناطق سوریه را نشانه سردرگمی قدرت‌های بزرگ در برابر پیروزی‌های ارتش سوریه دانست و گفت: غرب می‌خواهد بدین شکل به گروه های مسلح استراحت بدهد.

به گزارش قم خبر ؛ «بشار صافیه»، سفیر سوریه در یمن در گفت‌وگو با  فارس؛ درباره طرح «استفان دی مستورا»، فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه گفت:طرح دی مستورا مبتنی بر تعلیق درگیری در شهر حلب است و در صورت موفقیت طرح در مناطقی دیگر هم اجرا می‌شود اما در هر حال این طرح چیز جدیدی نیست، اگرچه تغییراتی در مواضع و دوره زمانی اجرای طرح وجود دارد.

در برهه کنونی داعش و نه اسقاط نظام بشار اسد هدف نخست جامعه جهانی شده است

صافیه افزود: زمانی سرنگون کردن نظام سوریه هدف اول جامعه جهانی بود اما از زمانی که داعش خودنمایی می‌کند مبارزه با آن هدف نخست بین‌المللی شده چرا که همین داعش که مستقیم یا غیر مستقیم ساخته و پرداخته دست جامعه بین المللی است اکنون علیه آنها وارد عمل شده است.

بشار صافیه گفت: در شرایطی که تعقیب و گریز تروریست‌ها در داخل سوریه ادامه دارد و هنوز نتیجه نبرد به نفع هیچ طرفی تمام نشده جامعه بین المللی از طرف‌های درگیر در سوریه می‌خواهد که درگیری‌ها را متوقف کنند تا طرف‌های بین المللی بتوانند اختلافات خود را حل و فصل کنند و سپس به گروه‌های مسلح خواهد گفت که درگیری‌ها را ادامه داده یا به مذاکره روی آورند.

سفیر سوریه در صوفیه گفت: ما امیدواریم که مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ موفقیت آمیزباشد، درگیری‌های روسیه و آمریکا در اوکراین هم تمام شود، ایران و عربستان سعودی هم با یکدیگر آشتی کنند و اختلافات قطر هم با عربستان حل شود و آن زمان است که ما سلاح خود را برای دور دیگر درگیری آماده می‌کنیم و امیدواریم که لبخند جامعه جهانی از موفقیت طرح دی مستورا در تعلیق درگیری به اشک مبدل نشده و مشکلاتشان حل شود اگرچه در هر حال مشکلات آنها مشکلات ما نیست.

وی افزود: این ما بودیم که آینده خود را در گرو آنها قرار دادیم و دیر فهمیدیم که چه اتفاقی افتاده و بازیچه دست جامعه جهانی شدیم.

سفیر سوریه در یمن در پایان اظهارات خود با ابراز تاسف خطاب به ملت خود پرسید:«نمی بینید که سوریه چراگاه جامعه جهانی شده و منافع آنها بر منافع ما غلبه کرده و آیا نمی‌بینید که آنها به مسائل خودشان و نه شما مشغولند و میلیون‌ها دلار برای فرستادن سلاح و شبه نظامی به سوریه هزینه کردند و اکنون برای آباد کردن آنچه که ویران کردند هیچ کمکی نمی‌کنند.»

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری