کد خبر: 10426

قرقیزستان در راستای کم‌ اثر کردن تبلیغات گروه‌های افراطی، روند تقویت اسلام سنتی را در این کشور در پیش گرفته است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، امروز (۲۱ آبانماه) با پشتیبانی بنیاد حمایت از توسعه معنوی موسوم به بنیاد «ایمان» در دانشگاه اسلامی بیشکک، مراسم معرفی کتاب «دفاع و توضیح اصول اولیه مذهب» برگزار شد.

انتشار این کتاب در راستای تقویت اسلام سنتی در قرقیزستان و کم‌اثر کردن تبلیغات گروه‌های افراطی برای جذب اقشار مختلف جامعه به سمت ایدئولوژی‌های خود صورت گرفت.

«اسکندر اورمان اولو» یکی از نویسندگان کتاب مذکور در این مراسم تصریح کرد: مباحث این کتاب مربوط به مبانی اسلام سنتی می‌باشد و برای آشنایی مسلمانان این کشور با اصول اصلی اسلام و کم‌اثر کردن تأثیرات جریانات انحرافی آماده شده است.

«آرازبیک مولدالیف» رئیس آژانس دولتی امور دینی جمهوری قرقیزستان نیز در این نشست اشاره کرد که انتشار این کتاب در راستای کاهش اختلاف در زمینه درک اصول اولیه اسلام در کشور می‌باشد.

به گفته وی، تهدیدات مربوط به افراط‌گرایی مذهبی از سال ۲۰۱۰ بیش از حد افزایش یافته بطوریکه برخی افراد تحت پوشش دین اقدام به قتل وعام مردم می‌کنند.

این مقام دینی قرقیزستان افزود: در این کتاب در زمینه حمایت کامل و پایبندی مسلمانان قرقیزستان به هنجارهای سنتی اسلام تأکید شده و توضیحاتی ارائه شده است.

نمایندگان اداره امور مسلمانان قرقیزستان نیز در این مراسم تصریح کردند که در برخی از کشورها استدلال‌هایی در مورد تکفیر سایر مذاهب اسلامی مطرح می‌شود که این مسئله امری نادرست بوده است.

به گفته برگزارکنندگان این مراسم با توجه به تقسیم‌بندی مسلمانان قرقیزستان به گروه‌های مختلف، بنیاد حمایت از رشد معنوی «ایمان» که وابسته به ریاست جمهوری این کشور می‌باشد با هدف افزایش تحمل‌پذیری بین ادیان و فرقه‌های گوناگون و توسعه اسلام از کانال صلح‌آمیز و به دور از ایده‌های افراط‌گرایانه، اقداماتی از این قبیل را در دستور کار قرار داده است.

در این رابطه، «عبدالشکور نارماتوف» رئیس دانشگاه اسلامی قرقیزستان معتقد است، مردم به دلیل کمبود آگاهی و دانش لازم در مورد اسلام و اصول اساسی آن به سمت جنبش‌های افراط‌گرایانه متمایل می‌شوند.

به گفته وی، جریانات افراطی با ارائه چهره‌ای خشن از اسلام، در پی بی‌اعتبار ساختن این دین الهی هستند و بسیاری از افراد کم‌اطلاع در دام تبلیغات این گروه‌ها گرفتار می‌شوند.

انجام اینگونه اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که تحلیلگران و مقامات قرقیزستان و آسیای مرکزی در مورد احتمال افزایش تحرکات افراط‌گرایان در این منطقه در سالیان اخیر ابراز نگرانی می‌کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری