کد خبر: 10408

یک روزنامه عرب زبان در تحلیلی تاکید می‌کند که دشمن مشترکی به نام داعش عربستان سعودی را به عراق نزدیک کرده و احتمال دارد که سعودی‌ها برای مقابله با این خطر به ایران هم نزدیک شوند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، روزنامه رای الیوم در مطلبی با اشاره به سفر اخیر فواد معصوم رئیس جمهور عراق به عربستان سعودی تاکید کرد که این سفر و استقبال ریاض از این سفر نشان دهنده گشایش در روابط عراق و عربستان است.

این روزنامه با اشاره به فایل صوتی منتشر شده توسط ابوبکر البغدادی سرکرده داعش تاکید کرد که هماهنگی امنیتی و نظامی میان عراق و عربستان برای مبارزه با داعش یکی از محورهای اصلی رایزنی‌های میان معصوم و مقامات عربستانی بوده است.

ابوبکر البغدادی روز پنجشنبه با انتشار فایل صوتی جدیدی تهدیداتی جدی را علیه عربستان مطرح کرد و خواستار مقابله مردم با حکومت ریاض شد و تاکید کرد که باید «سر افعی» را کند که اشاره‌اش به حاکمان عربستان سعودی بود.

رای الیوم در ادامه با اشاره به اینکه عربستان سعودی با جدی گرفتن تهدیدات داعش به دنبال همکاری نزدیکتر با عراق برای مقابله با داعش است تاکید کرد که حملات دو هفته قبل به عزاداران در شرق این کشور این نگرانی را تشدید کرده است.

دو هفته قبل یک گروه تروریستی که بنابر اعلام مقامات ریاض وابسته به داعش بودند، با حمله به مراسم عزاداری شیعیان در شرق عربستان ۹ نفر را به شهادت رساند.

روزنامه رای الیوم با اشاره به اینکه مقامات عربستانی با رویکردی عملگرایانه به دنبال مقابله با تهدید داعش هستند افزود: گفت‌وگو با امیر خالد بن بندر بن عبد العزیز رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان بخش مهمی از گفت‌وگوهای فواد معصوم با مقامات عربستانی را تشکیل داد.

این روزنامه راهبرد عربستان برای مقابله با داعش را دارای دو وجه دانست و نوشت: عربستان از یکسو همکاری خود با ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا را تقویت می‌کند و روابط امنیتی، سیاسی و اقتصادی‌اش را در همین چارچوب با همسایه شمالی‌اش عراق عادی خواهد کرد و از سوی دیگر سعی می‌کند تا ارتباطش را با شیعیان در عراق و شرق کشورش را بهبود ببخشد تا متهم به همکاری به داعش نشود.

رای الیوم در ادامه با اشاره ضمنی به حمایت‌های عربستان از داعش در گذشته نه چندان دور برای سرنگون کردن دولت سوریه؛ این سوال را مطرح می‌کند که آیا این راهبرد ریاص می‌تواند به تنهایی اثر گذار باشد؟ و می‌افزاید: آیا می‌توان انتظار داشت که در خلال چند هفته آینده یا ماه آتی در عرصه مقابله با داعش شاهد نزدیکی میان ایران و عربستان هم باشیم که با تهدیدی مشترک مواجه هستند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری