کد خبر: 10404

نتانیاهو تنها راه باقی مانده برای خود را، پس از فشار لابی صهیونیستی در درون ساختارهای امریکایی و حزب جمهوریخواه، امنیتی کردن اوضاع در فلسطین می‌داند تا بر تاکتیک‌ها و رویکردهای امریکا در قبال مسائل مهم منطقه‌ای اثر بگذارد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «هادی محمدی» در یادداشتی نوشت: شاید بتوان گفت که نتانیاهو و رژیم صهیونیستی به دلایل و انگیزه‌های گوناگون و متعددی، در کنار موج گسترده‌ شهرک‌سازی در قدس و کرانه باختری، فشار روانی برای اشغال مسجدالاقصی توسط صهیونیست‌های افراطی و محدودیت بیشتر برای فلسطینی‌ها و مسلمانان را در آن به اجرا می‌گذارند که مهم‌ترین آن به مسئله مذاکره امریکا و ۱+۵ با ایران در مورد برنامه هسته‌ای ایران مرتبط است.

نتانیاهو با یک تیر چند نشان را هدف قرار داده است. از یک طرف برای انزوای مقاومت فلسطینی فعال است و شرط بازسازی در غزه را محدود کردن مقاومت و مسلط کردن حکومت خودگردان قرار داده و برای واگرایی بین فتح و حماس در غزه از همه روش‌ها و ترفندهای امنیتی و سیاسی استفاده می‌کنند، یعنی محمود عباس و حکومت خودگردان را تحت فشار قرار داده تا به تعهدات امنیتی در قبال اسرائیل عمل کند و به همین روش آن را در مقابل اعتراضات مردمی در غزه و کرانه باختری و قدس که به اقدامات صهیونیست‌ها واکنش نشان می‌دهند، قرار داده است تا نشان دهد که در مقابل هر اقدام گستاخانه اسرائیل و نتانیاهو، صرفا به روش‌های مسالمت‌آمیز و سیاسی تکیه می‌کند.

نتانیاهو فکر می‌کند از طریق تحریک اروپایی‌ها که به شهرک‌سازی در قدس و کرانه باختری معترض هستند، آنها را در جهت عدم همراهی با موج به رسمیت شناختن دولت فلسطینی یا توافق هسته‌ای با ایران وادار نماید.

نتانیاهو تنها راه باقی مانده برای خود را، پس از فشار لابی صهیونیستی در درون ساختارهای امریکایی و حزب جمهوریخواه، امنیتی کردن اوضاع در فلسطین می‌داند تا بر تاکتیک‌ها و رویکردهای امریکا در قبال مسائل مهم منطقه‌ای اثر بگذارد. از نگاه نتانیاهو، حتی اگر کارکردهای سیاست افراطی در شهرک‌سازی و مسجدالاقصی بی‌نتیجه باشد، اصل یهودی‌سازی قدس و مسجدالاقصی و کرانه باختری، یک امر راهبردی است که به خودی خود برای حکومت‌های صهیونیستی حائز اهمیت است.

ولی در مقابل نتانیاهو که حداقل به نقطه تشنج رسانه‌ای با امریکا رسیده و مقامات دیپلماتیک امریکایی وی را عنصر نامطلوب می‌دانند، شرایط فعلی در فلسطین و روند متشنج‌سازی در فلسطین قابل قبول نیست، چرا که می‌تواند به بر هم خوردن صف‌بندی بازیگران عربی و فلسطینی در قبال صهیونیست‌ها و جناح‌بندی منطقه‌ای منجر می‌شود. محمود عباس تا همین نقطه هم، به شدت در فشار است و او را کارگزار امنیتی صهیونیست‌ها ارزیابی می‌کنند و ملک عبدالله اردنی هم باید خودی نشان دهد و بی‌تحرک نباشد.

بازی بزرگ در فلسطین، همان بازی مدیریت شده در منطقه است تا نظام‌های دیکتاتوری به سادگی به سرکوب اسلام سیاسی اخوانی مشغول شوند و امری موجه را نشان دهند. آنها دنبال این هستند تا در یک سقف مدیریت شده این پدیده را در قبال مقاومت فلسطینی و حماس هم توسعه دهند تا در یک سقف مدیریت شده این پدیده را در قبال مقاومت فلسطینی شکل نگیرد. از نگاه امریکا و سفر جان کری،‌میزان فشارهای اسرائیلی، در مسیر تولید انفجار منطقه‌ای است که می‌تواند هم‌پیمانان امریکایی و غربی را در شرایط اضطرار قرار دهد و به وضعیت اخراج برساند. مدیریت فشارهای اسرائیلی و کاهش آن، ماموریت اصلی جان کری به عمان و دیدارهای دوگانه و سه‌جانبه با ملک‌عبدالله، نتانیاهو و ابومازن است. شاید جان کری این نوید را هم به صهیونیست‌ها و نتانیاهو داده که مذاکرات مسقط فعلا به جایی نرسیده و نتانیاهو با خشنودی از این امر، ماموریت کری را تسهیل کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری