کد خبر: 10399

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: در حال حاضر انواع و اقسام سانتریفیوژهای نسل جدید در حال تست کردن بوده و آخرین آن IR۸ است و توان آن ۲۴ سو است که می‌تواند بیشتر از آن هم باشد.

به گزارش قم خبر ، بهروز کمالوندی در گفتگو با «خبرگزاری دانشجو»، که دربازدید از غرفه این خبرگزاری در نمایشگاه مطبوعات صورت گرفت در مورد برنامه سازمان انرژی اتمی در راه‌اندازی و نصب سانتریفیوژهای نسل جدید چیست، اظهار داشت: در حال حاضر انواع و اقسام سانتریفیوژهای نسل جدید در حال تست کردن بوده و آخرین آن IR۸ است که خوشبختانه در این گزارش اخیر آژانس هم به این اشاره شد اما در گزارش قبلی چیزی دیگری در این خصوص نوشته بود که ما اعتراض هم کردیم و در این گزارش اصلاح شد.

وی تصریح کرد: این سانتریفیوژ در حال حاضر امتحانش را پس داده و توان آن ۲۴ سو است که می‌تواند بیشتر از آن هم باشد. کشور ما زمانیکه به بالای ۱۰ سو رفت یعنی اینکه از یک مرزی عبور کردیم؛ همانند هواپیمای جت که اگر توانستید هواپیمای جت کوچک درست کنید می‌توانید بزرگش را نیز بسازید. دستگاههای مختلف در حال تست بوده که این تست‌ها نیز خوب جواب داده است و آن چیزی که گزارش سازمان انرژی اتمی بود که نیاز ما در غنی‌سازی است که ۱۲۰ هزار سو بوده و مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز است که این بر مبنای فنی تعیین شده و توسط مقامات مطرح شده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت:‌ در واقع ۱۹۰ هزار سو نیاز ما است که در مقابل وضعیتی که در حال حاضر داریم با هر ماشین ۱/۲ سوخت تولید می‌شود. لذا ما باید کف اولیه را داشته باشیم تا بتوانیم نیروگاه بوشهر را تامین کنیم، بنابراین صبحتهایی که سانتریفیوژ ما باید ۴ سو یا ۶ سو باشد، دیدگاههای مختلفی است که مطرح می‌شود که حرفه‌ای‌نیست. در واقع قانون این است که ما باید خودمان سوخت مورد نیاز را تامین کنیم. در حال حاضر باید حتما از نسل‌های جدید سانتیفیوژ استفاده کنیم و افق مان این است تا تدبیر کنیم و نیروگاه بوشهر را بالاتر ببریم.

وی ادامه داد: در حال حاضر IR۸ طراحی شده است تا تست‌های مختلفی انجام شود که در ابتدا نیمه صنعتی و بعد نهایتا صنعتی شود، البته پروسه طولانی است و ما طبق جدول زمانبندی پیش می‌رویم، عقب هم نیستیم، اگرچه در واقع برخی از کارها که در تحقیق و توسعه در پروژه های دیگر انجام می‌دهیم داوطلبانه است است مثلا در عدم نصب برخی تجهیزات اراک، به دلیل ملاحظاتی که در مذاکرات و اجرا داریم، کار می‌کنیم و اگر نصب نمی‌کنیم اما اجزاها را تولید می‌کینم. زمانیکه اجزاها بهم چسبانیده می‌شوند یک کامپونت اصلی به وجود می‌آید. کامپونت اصلی را گفتیم که نصب نخواهیم کرد. لذا اینکه اگر کاری تعطیل شده باشد عملا چنین اتفاقی نیفتاده است. در حال حاضر آن سانتریفیوژهایی که فعالیت نیافته سانتریفیوژهای ۲۰ درصد ما هستند که فعالیت نمی کنند اما اگر ۱۸ درصد شروع شود، حجم ذخایر هم افزایش پیدا می کند.

وی خاطرنشان کرد: ما کار خود را انجام مید‌هیم و با بیرون کاری نداریم من بارها این موضوع را گفته‌ام که تنها چند تا کشور هستند که بر سر این موضوعات مشکل دارند و حسن این مذاکره این است که مشخص می شود چند تا از کشورها با ما مشکل دارند و بقیه متوجه می شوند که خواسته ما غیرمنطقی نیست و هیچ کس تصمیمش عوض نمی شود و در واقع نگاه تیم مذاکره کننده نیز چنین است و نباید تسلیم خواسته های غربی شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری