کد خبر: 10386

پیامی صوتی منسوب به ابوبکر بغدادی، رهبر گروه داعش، منتشر شده است که در آن بر ادامه جنگ تاکید می‌کند.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا؛ این پیام توسط داعش و فقط چند روز پس از آن منتشر می‌شود که اخباری از احتمال زخمی شدن یا مرگ ابوبکر بغدادی در حمله نیروهای آمریکایی به گروهی از رهبران داعش، منتشر شد.

در پیام منسوب به او گفته می‌شود که اعضای داعش دست از جنگ نخواهند کشید، "حتی اگر یک سرباز باقی مانده باشد."

خبرنگاران می‌گویند که این پیام واقعی و تازه به نظر می‌رسد.

او از رهبران عربستان سعودی به عنوان "سر مار" نام می‌برد و تهدید به انجام عملیاتی در این کشور می‌کند.

در این پیام از هواداران داعش خواسته می‌شود که در سراسر جهان آتشفشان‌های مبارزه را شعله‌ور کنند.

حمله هفته پیش هواپیماهای آمریکایی به رهبران داعش در نزدیکی شهر موصل انجام شد.

در هیچ کجای این پیام ١٧ دقیقه‌ای اشاره مستقیمی به آن حمله نمی‌شود، اما به برخی تحولاتی که پس از آن اتفاق افتاده اشاره می‌شود.

از جمله در آن به تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا برای اعزام ۱۵۰۰ سرباز دیگر به عراق که بلافاصله بعد از حمله هفته پیش در نزدیکی موصل اعلام شد اشاره می‌شود.

داعش همچنین متن انگلیسی این پیام را منتشر کرد.

او مخالفان داعش را "یهودی، جنگجوی صلیبی، مرتد.... شیطان" می‌خواند و می‌گوید که آمریکا و متحدانش "وحشتزده، ضعیف و ناتوان هستند."

او از کشورهای منطقه خلیج فارس که به ائتلاف ضدداعش پیوسته‌اند به عنوان "خیانتکار" نام می‌برد.

در این پیام ضبط شده صوتی همچنین گفته می‌شود که نیروهایی اهل مصر، الجزایر و لیبی با داعش بیعت کرده‌اند و اعلام ورود ۱۵۰۰ مشاور آمریکایی دیگر به عراق را به تمسخر می‌گیرد و می‌گوید حملات کشورهای ائتلاف شکست خورده و مانع پیشروی داعش نشده است.

به گزارش بی.بی.سی، به گفته تحلیلگران این حملات باعث راندن نیروهای داعش از نقاط کلیدی مثل سدها و همچنین شهر کوبانی سوریه شده است اما نمی‌توان انکار کرد که محبوبیت این گروه در میان افراط گرایان خشونت طلب در خاورمیانه یا حتی اروپا افزایش یافته است.

همزمان چاک هاگل، وزیر دفاع آمریکا گفت که ائتلاف تحت هدایت این کشور در نبرد با داعش درحال پیشرفت است اما باید "برای یک تلاش طولانی و سخت آماده باشد."

او روز پنجشنبه در کنگره گفت که "پیشرفتی دایمی و مستمر" علیه داعش حاصل شده است.

هاگل گفت که حملات تحت رهبری آمریکا "به افت توانایی جنگی داعش کمک کرده و مانع ایجاد پناهگاه‌های امن برای جنگجویان این گروه شده است."

وزیر دفاع آمریکا گفت که "این حملات به طور مستقیم و از طریق حمایت از نیروهای عراقی مراکز فرماندهی و کنترل، رهبری و منابع درآمد داعش را هدف گرفته و توانایی‌اش برای تجمع انبوه نیرو را مختل کرده است."

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری